Przejdź do treści

Wiesz, że codziennie szkodzisz środowisku? 5 zachowań, które musisz porzucić

Wiesz, że codziennie szkodzisz środowisku? 5 zachowań, które musisz porzucić Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele z naszych codziennych czynności okazuje się być nieprzyjaznych naszemu środowisku. Szkodzimy naszej planecie, często nawet o tym nie wiedząc. Chcesz to zmienić? Ta droga jest łatwiejsza niż się wydaje, wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w naszym codziennym życiu.

Zastąp czerwone mięso warzywami

Niewiele z nas ma świadomość, jak ogromny wpływ na środowisko ma hodowla bydła mięsnego. Do wytworzenia kilograma mięsa wołowego potrzeba zużyć około 30 razy więcej powierzchni i 10 razy więcej wody niż do hodowli innych zwierząt, np. drobiu. Stado krów jest również odpowiedzialne za wytwarzanie olbrzymiej ilość gazów cieplarnianych.

Smaczną i przyjazną alternatywą dla mięsa są warzywa. Produkcja pożywienia zawartego w diecie roślinnej jest o wiele bardziej wydajna i opłacalna. Zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej wody, a na dodatek wytwarza diametralnie mniej gazów cieplarnianych, które odgrywają kluczową rolę w obecnej zmianie klimatu.

Nie każda kawa jest przyjazna

Około 63 proc. dorosłych ludzi pije co najmniej jedną kawę dziennie, niewielu z nich jednak zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko ma rodzaj wybranej kawy. Pozyskiwanie ziaren kawy jest problematyczne, gdyż do uzyskania terenu na plantacje wycinane są ogromne pokłady lasów.

Alternatywą do tego dewastującego przyrodę sposobu jest kupowanie „kawy uprawianej w cieniu”. Oznacza to, że otaczający ekosystem nie został zniszczony, a nasiona są pozyskiwane w naturalnym środowisku. By wspomóc tego typu uprawę, szukaj kawy z logotypem ptaka (bird friendly).

Nina Harbuz i jej sposoby na less waste

Detergenty bardziej lub mniej toksyczne – wszystko ma znaczenie

Używanie pralki samo w sobie ma wpływ na środowisko, dodając do tego używanie środków czyszczących, tworzymy nieciekawą mieszankę dla morskiego życia. Prać jednak musimy. Co w takim razie zrobić, by zminimalizować szkody? Wiele popularnych detergentów zawiera fosforany, które zmiękczając wodę, ułatwiają pranie, lecz mają tragiczny wpływ na morskie stworzenia. Sprzyjają nadmiernemu zakwitowi glonów, obniżając tym samym poziom tlenu w zbiornikach wodnych. Rozwiązaniem jest zwracanie uwagi na skład kupowanych przez nas detergentów. Możesz także wypróbować alternatywnych metod, jak np. korzystanie z orzechów.

Ogranicz kupowanie zbędnego plastiku

Problematyczne jest m.in. kupowanie wody w plastikowych butelkach. Może się wydawać, że łatwo poddać je recyklingowi, lecz to założenie jest błędne. Średnio na minutę ludzie na całym świecie kupują milion plastikowych butelek. Rezultatem tej ogromnej konsumpcji są odpady plastiku, których nie jesteśmy w stanie przerobić.

Problem ten nie tyczy się tylko wody. Wiele produktów pakowanych jest w zbędne warstwy plastiku. Mogą to być szampony, żele pod prysznic, mydła, bądź dezodoranty. By wspomóc walkę z plastikiem, zwracaj uwagę na opakowania produktów i staraj się wybierać te, które mają go najmniej. Natomiast rozwiązaniem problemu butelkowanej wody jest zainwestowanie w butelkę wielokrotnego użytku. Mają one różne rozmiary, wiele z nich wyposażonych jest w filtry, dzięki którym bez problemu możemy do niej nalać wodę z kranu.

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie

Wybieraj swój dezodorant z głową

Od dawna wiadomo, że dezodoranty przyczyniają się do zaśmiecania naszego środowiska na kilka sposobów. Te w sztyfcie występują w opakowaniach często niemożliwych do poddania recyklingowi, natomiast dezodoranty w sprayu przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Co zatem kupować, by nie utracić na własnym komforcie i jednocześnie sprzyjać środowisku? Istnieją dezodoranty w „etui”. Ów produkt możemy porównać do wcześniej wspomnianej butelki wielokrotnego użytku. Kupujemy opakowanie tylko raz, a potem już pozostaje nam wymieniać jedynie wkłady. Jest to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych dezodorantów.

 

Źródło: womenshealth

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: