Przejdź do treści

„Wigilie firmowe traktujemy zbyt poważnie, przez co spinamy się i generujemy sobie sami dodatkowy stres” – mówi psycholożka

Wigilia firmowa
Wigilia firmowa - okazja do spotkania czy przykry obowiązek? / Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus w Polsce
Kolejny smutny rekord: najwyższy dobowy wzrost przypadków COVID-19 od początku epidemii w Polsce
Lizzo, okładka Vogue
Lizzo pierwszą czarnoskórką kobietą plus size na okładce „Vogue’a”: „Nasz czas nadszedł!”
medyk w maseczce
Lekarze z całego świata będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia
Kawa się skończyła, a potrzebujesz energetycznego kopa o poranku? Są inne sposoby!
Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki
Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Zbliżają się Święta, a wraz z nimi firmowe wigilie. Jednak nie wszyscy podchodzą do nich z entuzjazmem. Dla jednych to okazja do spotkania się przy jednym stole i swobodnej rozmowy na pozazawodowe tematy, dla innych – przykry obowiązek, czas udawania i gra pozorów. O tym, jak odnaleźć się na korporacyjnych spotkaniach świątecznych, rozmawiamy z z psycholożką i terapeutką, Kariną Milan-Szymańską. 

Marta Dragan: Istnieje opinia, że firmowa wigilia jest swoistym barometrem nastrojów w firmie. Czy pani zdaniem organizowanie tego typu spotkań to dobry pomysł?

Karina Milan-Szymańska: Myślę, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od atmosfery pracy danej firmy i konwencji takiego spotkania. Jeżeli stosunki między pracownikami są zażyłe czy serdeczne, atmosfera w firmie jest akceptująca lub nawet familiarna, to takie spotkanie będzie naturalną i niejedną okazją, gdy pracownicy siadają do wspólnego stołu. Dotyczy to zazwyczaj mniejszych firm czy działów i co najważniejsze – zgranych zespołów. W większości firm niestety nie wygląda to tak różowo.

W korporacjach obserwujemy sporą rotację pracowników, która wpływa na dynamikę zespołu. Praca coraz rzadziej jest miejscem, w którym nawiązujemy przyjaźnie. Jeśli w takiej sytuacji zorganizujemy firmową wigilię, która miałaby nawiązywać do tradycji wraz z składaniem sobie życzeń i przekazywaniem prezentów, możemy się spodziewać usztywnionej atmosfery.

13 pomysłów na prezent dla przyjaciółki na święta

Czyli warto zadać sobie pytanie, czemu to spotkanie miałoby służyć? I czy jesteśmy w stanie osiągnąć ten efekt?

Dokładnie tak. Jeśli chcemy zintegrować bardziej zespół i złagodzić napiętą atmosferę, to są inne, skuteczne sposoby. Jeśli zaś zależy nam, by podkreślić wyjątkowość tego czasu – można to zrobić mniej dyrektywnie ograniczając się do ozdób świątecznych czy rozesłania życzeń.

Nie zapominajmy o jeszcze jednym, ważnym aspekcie. Wigilia to tradycja chrześcijańska, której nie kultywują osoby innych wyznań czy ateiści. Na tej płaszczyźnie takie spotkanie zamiast łączyć, może jedynie rodzić podziały. Należy to zawsze brać pod uwagę.

To dobra sugestia dla pracodawcy, a przyjrzyjmy się bliżej perspektywie pracownika. Załóżmy, że nie jesteśmy zwolennikami firmowych „śledzików”. Czy wypada nam na przykład odmówić i nie przyjść na takie spotkanie?

Jeżeli jest to dla nas trudne, godzi w nasze wartości czy zwyczajnie staje się źródłem dodatkowego stresu – dlaczego nie? Przecież mamy pełną dowolność. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto się chwilę zastanowić nad jej konsekwencjami i rozważyć, co będzie dla nas najlepsze. Nie chodzi o to, by sztywno obstawać przy swoim stanowisku czy odwrotnie – ugiąć się pod presją, a o to, by zadbać o siebie.

Karina Milan-Szymańska
Jakość relacji jest wypadkową inwestycji dwóch stron, aby coś się zmieniło muszą obie tego chcieć

Takie spotkania są też często sprawdzianem z relacji. Jak zachować się wobec koleżanki, z którą cały rok jesteśmy na wojennej ścieżce? Unikać czy zagadać?

Ja bym postawiła na autentyczność. Jeśli nie zależy nam na naprawie złych relacji z koleżanką, dlaczego mielibyśmy robić coś wbrew sobie? Jeżeli źle się z tym czujemy i życzylibyśmy sobie poprawy tego kontaktu – to taka wigilia może być okazją do szczerej rozmowy. Pamiętajmy tylko, że jakość relacji jest wypadkową inwestycji dwóch stron, aby coś się zmieniło muszą obie tego chcieć.

Jakich tematów lepiej nie poruszać w obecności szefa na tego typu spotkaniach?

O czym rozmawiać w obecności szefa, a czego unikać, zależy oczywiście od rodzaju naszej relacji z przełożonym. Tak naprawdę wigilia firmowa niewiele się różni od zwykłego spotkania towarzyskiego w większym gronie. Wychodząc na koncert, wystawę czy do pubu spotykamy różnych ludzi, znajomych bliższych i dalszych oraz zupełnie obcych. W takich sytuacjach reagujemy naturalnie, instynktownie dostosowujemy temat rozmowy do odbiorcy i większość osób nie doświadcza przy tym stresu. Nie zastanawiamy się, czy z tą osobą mogę o tym porozmawiać, to się dzieje samo.

Wigilie firmowe traktujemy zbyt poważnie, przez co spinamy się i generujemy sobie sami dodatkowy stres. A tak naprawdę to zwykła spotkanie z ludźmi, z którymi widujemy się na co dzień. Spotkanie, które nie będzie znaczące, stresujące czy odpychające, jeśli sami nie nadamy mu takiego znaczenia.

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

Wigilie firmowe bywają szczególnie stresujące dla osób, które od niedawna pracują w danym zespole, nie nawiązały jeszcze wielu znajomości, nie pamiętają wszystkich imion współpracowników. Czy rzeczywiście ich obawy są słuszne?

Owszem, można tak na to patrzeć i mnożyć katastroficzne wizje, ale nie zapominajmy o drugiej stronie medalu. Dla takich osób może to być okazja do nawiązania kontaktu z ludźmi, z którymi do tej pory nie miały okazji porozmawiać, gdyż pracują w innych działach czy kontaktują się zdalnie.

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć, jak nasz nowy znajomy ma na imię. Jest więcej niż pewne, że nasz rozmówca również tego doświadczył. Jeśli założymy, że to naturalne, nie będziemy czuć się głupio prosząc o przypomnienie. Wszystko zależy od naszego nastawienia. Sami decydujemy, czy skupiamy się na problemie czy na możliwości.

Karina Milan-Szymańska
Wigilia firmowa nie będzie spotkaniem stresującym czy odpychającym, jeśli sami nie nadamy jej takiego znaczenia

Oddzielną kwestią jest reakcja na prezent. Często w firmach praktykowane są tak zwane losowania. Co jeśli nie spodoba mi się prezent, który otrzymałam, co jeśli prezent, który kupiłam nie spodoba się wylosowanej przeze mnie osobie? Jak do tego tematu podejść?

Oczywiście z humorem i przymrużeniem oka. Zachowując realne oczekiwania i odrobinę dystansu, nie będziemy mieli z tym problemu. Nawet w gronie najbliższych, których przecież dobrze znamy, zdarzają się takie wpadki. Dlaczego w pracy miałoby być inaczej? Przezorni mogą zachować paragon, by ewentualnie wymieć prezent, ale czy naprawdę o to w tym chodzi? Czy nie robimy tego raczej dla symbolu i zabawy?


Karina Milan-Szymańska – psycholożka i terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Absolwentka Psychologii Klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Nauczycielka Mindfulness w trakcie certyfikacji w Mindfulness Association Poland. Na co dzień pracuje w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu na Oddziale Psychiatrycznym i Onkologii Klinicznej oraz prowadzi prywatny gabinet psychologiczn0-terapeutyczny IMAGO w Grudziądzu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Książka na stres. Czytaj dla zdrowia!

Ciągły stres niszczy ci życie. Sprawdź, jak go okiełznać!

Krople

GIF wycofał krople uspokajające. Stwierdzono wadę jakościową

Utrata miesiączki przez stres zdarza się bardzo często

Jak zatrzymać miesiączkę? Rozmowa z ginekologiem.

Ćwiczenia miały cię relaksować, a niepokoją? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

stres a stan skóry

Psychokosmetologia, czyli jak stres i inne emocje wpływają na stan skóry?

Czujesz się wypalona? Zrób sobie dzień przerwy

Najmniejsza rzecz może wyprowadzić cię z równowagi? Czas przyjrzeć się sobie

Zajadasz stres? Zobacz, jak to kontrolować

Martwisz się o przyszłość? Oto 7 sposobów, przy pomocy których ze zmartwieniami radzą sobie specjaliści

Zespół przewlekłego zmęczenia – jak go rozpoznać?

Zespół przewlekłego zmęczenia – objawy. Jak odzyskać energię?

„Po sesji muzyki wibracyjnej czujesz się zdecydowanie zrelaksowany i wypoczęty”. O tym, co w ich duszach gra, opowiadają Asia Orłowska i Alek Sabuda

Koszmary senne – zapobieganie, leczenie, wpływ na organizm

kobieta trzyma strzykawkę z igłą

Witamina B12 w zastrzykach – zalety, dawkowanie, efekty

Skutki uboczne stresu o których warto wiedzieć. Jak reaguje twoje ciało?

Skutki uboczne stresu, o których warto wiedzieć. Jak reaguje twoje ciało?

Nie możesz się zrelaksować? Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych

Twoje włosy zaczęły wypadać? Zobacz, co może być przyczyną

stres trening

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Jesteś już zmęczona ciągłym podejmowaniem decyzji? Wypróbuj te sposoby

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Ciągłe uczucie głodu – przyczyny. Jak się go pozbyć?

Ciepło, zimno… Skąd te zaburzenia termoregulacji?

Ciepło, zimno… Skąd te zaburzenia termoregulacji?

Poczucie lęku, niepewność jutra. Jak sobie radzić ze stresem?

Gdy mamy zadania do wykonania, organizm nie ma czasu na chorowanie. Poddaje się, gdy mamy wolne

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?