5 min.
Witamina C – królowa jest tylko jedna

Witamina C - królowa jest tylko jedna Pexels.com
Jeśli mielibyśmy wybrać tylko jedną substancję niezbędną w produkcji kosmetyków, byłaby to witamina C. Żadna inna nie ma tak wszechstronnego i istotnego dla twojej skóry działania. I żadna inna nie jest tak dobrze poznana – i ciągle nadal tajemnicza!
Spis treści
Witamina C nie tylko na przeziębienie
Wiemy o jej właściwościach naprawdę dużo, a jednak witamina C nadal zaskakuje naukowców, którzy ciągle spierają się o to, ile właściwie potrzebuje jej nasz organizm (nie umiemy jej produkować i dlatego musimy dostarczać jej sobie z zewnątrz). O tym, że wspomaga odporność i pomaga zwalczać infekcje wiedzą wszystkie mamy i babcie, według których herbata z cytryną i tabletki z witaminą C są koniecznym uzupełnieniem kuracji antyprzeziębieniowej. Mniej powszechna jest wiedza o tym, że witamina C ma kolosalny wpływ na tkankę łączną, a więc i na składającą się z niej skórę. Mówiąc najprościej, pełni ogromnie ważną rolę w reakcjach enzymatycznych przeprowadzanych przez komórki budujące nasze ciała. Jest także niezwykle silnym antyoksydantem (najsilniejszym przeciwutleniaczem dla ludzkiej skóry!) i potrafi neutralizować nadmiar wolnych rodników*, które są m.in. odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Problem w tym, że nawet jeśli dbasz o bogatą w witaminę C dietę, nie zwiększy to znacząco jej ilości w twojej skórze. I tu leży przyczyna, dla której witamina C jest jednym z najczęściej stosowanych składników kosmetyków – także tych naturalnych. Dlaczego namawiamy cię do sięgnięcia po nie?
Za co kochamy witaminę C w kosmetykach?
• usuwa ze skóry wolne rodniki przeciwdziałając uszkodzeniu jej komórek i starzeniu się skóry;
• rozjaśnia skórę hamując syntezę jej ciemnego barwnika, melaniny;
• ma korzystny wpływ na produkcję kolagenu – zwiększa elastyczność skóry i uszczelnia jej naczynia krwionośne;
• poprawia mikrocyrkulację skóry i zmniejsza jej rumień;
• ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pomaga więc przy problemach ze skórą trądzikową;
• pobudza syntezę ceramidów, odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku;
• jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
I na to wszystko są dowody naukowe! W trwających trzy miesiące badaniach klinicznych obejmujących stosowanie witaminy C na skórę twarzy zauważono u ponad 80 proc. badanych wyraźne zmniejszenie drobnych zmarszczek i chropowatości skóry, zwiększenie jej elastyczności i zmniejszenie ziemistego odcienia skóry**. Nic więc dziwnego, że w nabea.pl uwielbiamy preparaty zawierające witaminę C – wiemy, że ta królowa kosmetologii może naprawdę zadbać o twoją skórę! Sprawdź, jakie kosmetyki z witaminą C szczególnie polecamy do systematycznego stosowania:
Nabea poleca kosmetyki i preparaty z witaminą C
Rozświetlająca maseczka z witaminą C – Phenomè
Czego tu nie ma! Ekologiczny ekstrakt z jabłka (działa przeciwutleniająco, nawilża i rozświetla skórę), wyciąg z miłorzębu dwuklapowego (rozjaśnia cienie pod oczami, zapobiega powstawaniu tzw. pajączków), wyciągi ze skórki cytrynowej i pomarańczowej (odżywiają, nawilżają, odświeżają skórę), kompleks ekstraktów z kłącza irysa, czerwonego żeńszenia i czerwonej winorośli (stymulują odnowę naskórka, napinają go, uelastyczniają i odmładzają) i dużo, dużo więcej! Ta maseczka to także prawdziwa bomba z witaminą C – dzięki wyciągowi z owoców liczi i wyciągowi z aceroli, uważanej za jedno z najbogatszych w naturze źródeł witaminy C (ma jej 30 razy więcej niż cytryna!). Maseczka oczyszcza skórę, zwiększa jej napięcie i elastyczność, a dzięki zawartości kwasu hialuronowego także mocno nawilża i działa przeciwstarzeniowo.
Antyoksydacyjne serum olejowe z witaminą C – Clochee
Polecane zwłaszcza dla skóry dojrzałej i wrażliwej. Zawiera ekstrakt z róży pomarszczonej (wyjątkowo bogatej w witaminę C), który stymuluje syntezę kolagenu, a dzięki kwasom owocowym pomaga przy problemach z cerą tłustą. Ekstrakt łagodzi podrażnienia, obkurcza naczynia krwionośne i regeneruje skórę uszkodzoną nadmiernym opalaniem. W serum znajdziesz także olej z pestek śliwki o silnym działaniu antyoksydacyjnym, opóźniającym pojawienie się zmarszczek i hamującym proces starzenia się skóry – bogaty w kwas oleinowy, linolowy, witaminę E i antyoksydanty. Sprawdziłyśmy – serum świetnie nawilża i odbudowuje uszkodzony naskórek, a do tego jest niekomedogenne (nie zatyka porów i nie zwiększa ryzyka powstania zaskórników).
Ponieważ w nabea.pl wierzymy, że naturalne piękno każdej kobiety najpełniej rozkwita, gdy jest wspierane zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz organizmu, dlatego działanie kosmetyków naturalnych intensywnie pielęgnujących powierzchnię skóry łączymy z działaniem nowoczesnych preparatów witaminowych i suplementów, które skutecznie wspomagają jej odnowę od wewnątrz. Wśród takich preparatów nie mogło oczywiście zabraknąć suplementu z witaminą C.
Witamina C w płynie – Duolife
Innowacyjne połączenie biologicznie czynnych, naturalnych składników – aceroli, dzikiej róży i jagód camu camu, nie zawiera konserwantów ani stabilizatorów smaku. W pełni naturalna witamina C – w żaden sposób nie modyfikowana sztucznie. Działając od wewnątrz wpływa na cały organizm:
• acerola uznana jest za silny antyoksydant, który uelastycznia skórę i przeciwdziała jej starzeniu, a jeden jej owoc zawiera tyle naturalnej witaminy C, co kilogram cytryn;
• dzika róża zawiera 30-40 razy więcej witaminy C niż cytrusy, a jej owoce to źródło łatwo przyswajalnych witamin, kwasów organicznych, soli mineralnych i przeciwutleniaczy, dzięki czemu spożycie ekstraktów z nich wzmacnia cały organizm;
• jagody camu camu zawierają minimum 2500 mg naturalnej witaminy C w 100 gramach, co stanowi niemal 2 proc. ich własnej masy, są bogate także w przeciwutleniacze wzmacniające cały układ immunologiczny.
Źródła:
* https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_c_fakty_i_mity_arkadiusz_dobosz.pdf
** https://biotechnologia.pl/kosmetologia/witamina-c-w-kosmetykach-w-swietle-najnowszych-doniesien-naukowych,15812
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023