Przejdź do treści

Wybielanie zębów to popularny zabieg. Można je wykonać w domu?

Kobieta uśmiecha się po wybielaniu zębów
Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym trwa 80 minut
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej. Coraz to nowe metody z roku na rok zyskują coraz więcej entuzjastów. Nic w tym dziwnego, lśniący i biały uśmiech jest marzeniem wielu osób. Skoro nie każdy zaś został obdarzony nim z natury, czemu nie skorzystać z osiągnięć nauki? Jak skutecznie i bezpiecznie wybielić zęby?  

Wybielanie zębów – historia i rodzaje 

Wybielanie zębów to proces, polegający na zmianie lub rozjaśnieniu koloru zębów, który poprawiano już w starożytności i średniowieczu. XIX wiek przyniósł zaś pierwsze próby wybielania zębów przeróżnymi roztworami – kwasem octowym, szczawiowym, chlorowodorem, chlorkiem, nadtlenkiem sodu i wodoru. Na początku poprzedniego stulecia wykorzystano z kolei działanie lampy UV i prądu, a w jego połowie specjaliści sięgnęli po wysokoprocentowy nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika. Lata 90. to zaś rozwój możliwości samodzielnego wybielania zębów przez pacjentów bez nadzoru stomatologa m.in. z pomocą pasków wybielających zęby. 

Współcześnie wybielanie zębów możemy podzielić na: 

  • profesjonalne wybielanie zębów, które przeprowadzane jest przez stomatologa w gabinecie specjalistycznym; 
  • wybielanie zębów w domu przeprowadzane przez pacjenta, ale przy jednoczesnym nadzorze stomatologa; 
  • wybielanie zębów bez kontroli stomatologa. 

Wybielanie zębów – od czego zacząć? 

Bez względu na to, którą metodę wybielania wybierzesz, punktem wyjścia jest sprawdzenie stanu jamy ustnej. Konieczne jest zatem dokładne badanie kliniczne, obejmujące ocenę jakości i umiejscowienia wypełnień lub uzupełnień protetycznych, a przede wszystkim zweryfikowanie ewentualnej próchnicy. Jeżeli zdecydujesz się na wybielenie zębów przez stomatologa, przeprowadzi on także z tobą stosowny wywiad, aby dowiedzieć się o przebytych chorobach, ewentualnych urazach zębów, przyjmowanych lekach, ale także po to, by poznać twoje nawyki żywieniowe. Pamiętaj, że na kolor twoich zębów i powstanie przebarwień mają bowiem wpływ nie tylko zmiany w tkance twardej zęba, czy też wiek, ale tzw. przebarwienia egzogenne wiążą się oddziaływaniem barwników żywieniowych i używek.  

Wybielanie zębów warto także poprzedzić ich oczyszczeniem. Często przynosi ono tak zadowalające efekty, że pozwala nawet zastąpić wybielanie, a przynajmniej odsunąć je w czasie.     

Uśmiechnięta kobieta

Laserowe wybielanie zębów 

Laserowe wybielanie zębów to jedna z metod, która zastosowana może być wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Na czym polega? Sprowadza się do pokrycia zębów specjalnym preparatem z substancją czynną, a następnie oddziaływania na nią energią lasera. Dzięki niemu cząsteczki wybielającego żelu wnikają w głąb tkanki zęba i utleniają nawet głęboko umiejscowione przebarwienia.  

Efekty zabiegu wybielania zębów przy użyciu lasera widoczne są natychmiast, a zmiana może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tonów po jednym zabiegu. Co warto podkreślić, nie jest ona także czasochłonny – trwa od 30 do 45 minut. 

Kobieta nakłada na zęby nakładkę osłaniającą szkliwo przeciwko zgrzytającym zębom

Lampy do wybielania zębów 

Podobny mechanizm wykorzystują także lampy do wybielania zębów. Tak, jak w przypadku wybielania laserowego, zabieg można wykonać tylko w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym i rozpoczyna się on od nałożenia żelu do wybielania zębów. Następnie jama ustna naświetlana jest lampą LED, lampą halogenową lub łączącą oba te źródła, przez co dochodzi do aktywacji substancji czynnej. Lśniącym uśmiechem możesz cieszyć się tuż po zakończeniu zabiegu. Samo naświetlanie trwa zaś nawet do dwóch godzin. 

Kobieta się cieszy, ma ręce do góry

Nakładki do wybielania zębów 

Nakładki do wybielania zębów to metoda wybielania zębów przez pacjenta w domu wykonywana pod nadzorem stomatologa. Punktem wyjścia są dopasowane nakładki, które przygotowuje się po uprzednim pobraniu odcisku szczęki przez stomatologa lub bezpośrednio protetyka. Następnie na podstawie takiego modelu powstają nakładki, które pacjent wypełnia specjalnym żelem do wybielania i nakłada na zęby na kilka godzin, często na całą noc.  

Na rynku dostępne są także nakładki, które mają dopasować się do kształtu zębów pod wpływem temperatury. Tzw. termokurczliwe nakładki do wybielania zębów są tańszą alternatywą, ale warto pamiętać, że idealne dopasowanie jest bardzo ważne w przypadku wybielania zębów. 

Paski do wybielania zębów 

Paski do wybielania zębów pozwalają na samodzielne rozjaśnienie uśmiechu w warunkach domowych. Czym są paski? To elastyczne pasy, które wykonane są z rozciągliwego, dobrze dopasowującego się i przylegającego materiału. Nakłada się je raz dziennie na około pół godziny, przyklejając dokładnie do zębów stroną pokrytą żelem. Przebarwienia usuwane są dzięki zawartemu w żelu nadtlenkowi wodoru. Pamiętaj, aby po odklejeniu pasków dokładnie wypłukać jamę ustną wodą. Dla utrzymania lepszego efektu zabieg ten warto powtarzać co trzy miesiące, maksymalnie co pół roku.  

Kobieta mająca licówki żuje gumę/HelloZdrowie

Pasty wybielające do zębów 

Ogromną popularnością cieszą się wybielające pasty do zębów, których znajdziesz na rynku całe mnóstwo. Musisz jednak pamiętać, że swoje działanie opierają one na zdolności do mechanicznego usuwania osadów i obecności substancji ściernych. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczyć można węglan wapnia, wodorotlenek wapnia i magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt, polimetakrylan, a także aktywny węgiel. Wybierając pastę wybielającą, zwróć uwagę na wskaźnik RDA, który powinien wynosić co najmniej 100. Im wartość będzie wyższa, tym większa ścieralność. 

Domowe sposoby na wybielanie zębów 

Jeśli nie chcesz zdecydować się na wybielanie zębów u profesjonalisty, ani też skorzystać z dostępnych na rynku metod możesz spróbować naturalnych metod. Najbardziej popularne jest regularne mycie zębów sodą oczyszczoną, która usuwa osad. Musisz jednak pamiętać, że efekty jej stosowania nie będą tak spektakularne, a co więcej metoda ta może być dość agresywna dla szkliwa. 

Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?; na zdjęciu uśmiechająca się kobieta- Hello Zdrowie

Wybielanie zębów – cena  

Ile kosztuje wybielanie zębów? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Wszystko zależy bowiem od wybranej metody. Za sodę oczyszczoną zapłacisz nieco ponad złotówkę, pasta wybielająca zęby to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za paski musisz zapłacić kilkadziesiąt złotych, a nawet więcej, a nakładki wykonane indywidualnie kosztują od 400 zł do nawet 1000 zł. Najbardziej kosztowne jest wybielanie lampą lub laserowo – zapłacisz za nie nawet kilka tysięcy złotych (przy założeniu wybielania wszystkich zębów podczas jednego zabiegu). 

 

Bibliografia:  

  1. Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmacja Polska 2010, nr 1, tom 66. 
  2. Skośkiewicz-Malinowska K., Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, Dental and Medical Problems 2006. 
  3. Wojtowicz W., Granowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój Przegląd Stomatologiczny 2019, 7-8.  

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.