Przejdź do treści

Stabilizacja laktacji – kiedy zachodzi? Jak wywołać laktację?

Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację?
Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Młodzi z nadciśnieniem
Przyszłośc koronawirusa
Koronawirus w przyszłości będzie wywoływał irytujące, niegroźne przeziębienie – twierdzą naukowcy
W Wielkiej Brytanii szczepią 140 osób na minutę. Już połowa seniorów powyżej 80. roku życia została zaszczepiona
Polska Akademia Nauk potwierdza: pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Stabilizacja laktacji to cel, do którego dąży większość mam po porodzie.  Zmagania, by wywołać laktację i potem ją utrzymać, bywają na tyle traumatyczne, że stanowią jeden z wielu czynników powodujących depresję poporodową. Karmienie piersią to z pozoru najbardziej naturalna czynność na świecie, ale nie zawsze najłatwiejsza. Zarówno mama jak i dziecko potrzebują czasu, by się do niej przyzwyczaić.Kiedy po cesarce pojawia się pokarm? Kiedy stabilizuje się laktacja? Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami związanymi z nieustabilizowaną laktacją? Jak wywołać laktację bez ciąży? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Stabilizacja laktacji po porodzie

Karmienie piersią w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka dla niektórych kobiet jest mistycznym doświadczeniem i sprawia przyjemność, inne chciałyby ten czas wymazać z pamięci, nazywając go terrorem laktacyjnym. Wywołanie i stabilizacja laktacji dla wielu matek jest źródłem ogromnego stresu.

„- Urodziłaś. A karmisz? – Nie” – taka szybka wymiana zdań wystarczy, by kobieta została zaszufladkowana do kategorii „wyrodna matka”. „Nikogo nie interesuje to, czy kobieta może karmić, czy też nie. Nikt nie pomyśli o tym, że mama, która chce karmić, a nie może później się obwinia, że jest z nią coś nie tak” – podsumowuje internautka w swoim wpisie na jednej z grup społecznościowych. Stabilizacja laktacji dla wielu kobiet jest dużym problemem, a jednocześnie wielu z nich wmawia się, że muszą karmić, że do tego są stworzone, że tak to ustawiła natura. Sprawa laktacji i karmienia u każdej mamy może wyglądać jednak inaczej, co niestety traktowane jest przez otoczenie w sposób pobłażliwy i lekceważący.

Jak wywołać laktację bez ciąży?

Wywołanie sztucznej laktacji umożliwia np. karmienie piersią dziecka przez mamę adopcyjną. Jest możliwe przy zastosowaniu odpowiednio wcześniej odpowiedniej stymulacji hormonalnej i mechanicznej piersi.  Jak wywołać laktację bez ciąży?

  1. Przygotowanie piersi do laktacji. Na tym etapie kobiecie podawane są hormony, które normalnie produkowane są w zwiększonej ilości w czasie ciąży. Ma to na celu rozwój gruczołowej tkanki piersi. Te działania nie są konieczne, żeby wywołać laktację, jednak mogą umożliwić produkcję większej ilości pokarmu.
  2. Rozpoczęcie produkcji mleka. Polega na stymulowaniu piersi przy użyciu laktatora. Faza wywoływania laktacji u kobiet, które nie rodziły może potrwać kilka tygodni lub miesięcy.
  3. Karmienia dziecka. Na tym etapie dziecko przystawiane jest do piersi i karmione wyprodukowanym przez kobietę mlekiem, co dodatkowo stymuluje laktację.

Kiedy pojawia się pokarm po cesarce, a kiedy po porodzie naturalnym?

Piersi przygotowują się do produkowania pokarmu już w czasie ciąży, a dokładniej około 16. tygodnia życia płodu. Ostatecznym sygnałem do rozpoczęcia procesu laktacyjnego jest poród, podczas którego oddziela się łożysko. Bez znaczenia, czy poród odbył się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, pokarm zacznie się pojawiać prędzej czy później. W przypadku cesarskiego cięcia może być później z uwagi na fakt, że zabieg ten jest ingerencją w ciało kobiety, a więc będzie ono potrzebowało więcej czasu na reakcję zwrotną.

Wokół laktacji narosło wiele mitów i plotek. Można śmiało powiedzieć: ile piersi – tyle rad i opinii o karmieniu. Sposoby przystawiania, pozycje do karmienia, nawał pokarmowy, zapalenie piersi – to tylko wycinek z obszernego tematu laktacji. Są kobiety, dla których karmienie stanowi kwintesencję macierzyństwa i nie wyobrażają sobie innego sposobu żywienia niemowlęcia. Zazwyczaj w tej grupie znajdują się mamy, którym potoczne rozhulanie laktacji przyszło dosyć łatwo.

Zwykle przyjmuje się, że uregulowanie laktacji zachodzi po kilku tygodniach po porodzie – niezależnie od tego, czy poród odbył się siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Jednak to, kiedy stabilizuje się laktacja zależy również od indywidualnych czynników.

Tym matkom, które zmagały się z walką o laktację, karmienie kojarzy się z bólem, rozczarowaniem, napiętnowaniem a nawet z rezygnacją. Te, które zdecydowały się wejść na mleczną drogę, dzielą się swoimi zmaganiami na licznych forach i grupach społecznościowych, opisując, jak wiele w laktacji je zaskoczyło, zaniepokoiło, a często zniechęciło. „Karmiłam zaledwie 2 tygodnie i to były najgorsze dwa tygodnie mojego życia. Byłam osłabiona po cesarce, a dziecko chciało jeść ciągle. Dosłownie, co godzinę! W ciągu tych dwóch tygodni przespałam może łącznie 3 godziny. To było po prostu straszne. W dodatku nic nie mogłam jeść. Zresztą i tak nie miałam kiedy, bo dziecko ciągle chciało do cycka. Po dwóch tygodniach byłam tak wyczerpana, że ledwo stałam na nogach” – to tylko jeden z wielu emocjonalnych wpisów, które można znaleźć w internecie.

kobieta z noworodkiem

Stabilizacja laktacji a ból podczas karmienia

Wielu mamom podczas pierwszych doświadczeń z karmieniem towarzyszył ból, o czym piszą na forum poświęconym zmaganiom z laktacją. „Każde karmienie to było zaciskanie zębów z bólu. Płytkie chwytanie doprowadziło do dwóch zapaleń piersi. Po 3 tygodniach walki przestałam karmić piersią, ściągałam laktatorem” – wyznaje Kama.

Podobne doświadczenia miała Anna: „To, co przeżyłam z karmieniem piersią to był koszmar. Ogromna presja ze strony mamy, babci, teściowej. „Jak to nie masz pokarmu?” – to pytanie wierciło mi dziurę w brzuchu. Na siłę próbowano mi nagniatać piersi, żeby wywołać laktację. Piłam hektolitry wody, kompotów. Miałam tak obolałe brodawki, że wyłam z bólu”.

Katarzyna Płudowska, położna i certyfikowany edukator ds. laktacji z Centrum Medycznego Unicare, łączy ból podczas karmienia ze sposobem przystawiania dziecka do piersi oraz z samą budową brodawki. – Ból w trakcie karmienia wiąże się najczęściej z nieprawidłową techniką przystawiania malucha do piersi, po jej skorygowaniu zwykle dolegliwości bólowe mijają. Inną przyczyną, występowania bolesności brodawek, jest stan zapalny lub zakażenie, zwykle grzybicze, jednak zdarza się to naprawdę rzadko – wyjaśnia położna.

Stabilizacja laktacji a nadmiar pokarmu

To, jak wiele o swoim ciele można dowiedzieć się w okresie laktacji, zaskoczyło niejedną świeżo upieczona mamę. „Chce mi się płakać i momentami jestem zupełnie załamana! Choć czasem mam nadzieję, że to minie. Sądziłam, że karmienie to przyjemność (pomijając pewne problemy do pokonania), a to chyba na razie ogólnie mówiąc najgorsze doświadczenie w moim życiu. Mam piersi jak balony czy kamienie. Czuję jakieś stwardnienia w nich, mleko czuję w pachach” – relacjonuje jedna z matek na forum.

Dopóki nie zacznie się karmienie, większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pierś to gruczoł, zbudowany z kanalików, które wypełniają się pokarmem. Odczuwanie gruczołu w dole pachowym oraz licznych wypukłości  ma miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy następuje nawał pokarmowy, przeważnie w 3-4 dobie po porodzie. Może być on również mocniej wyczuwalny, kiedy nastąpi zastój nadmiaru pokarmu w piersiach, co można zminimalizować odciągając jego niewielką ilość za pomocą laktatora.

Stabilizacja laktacji a ilość i właściwości mleka

„Kobiet nie należy do karmienia zachęcać, tylko przestać je zniechęcać” – apeluje w emocjonalnym wpisie internetowa guru od karmienia piersią, blogerka Agata Aleksandrowicz, znana internautkom jako Hafija. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę liczne uwagi, z jakimi przychodzi się zmierzyć karmiącej. Kobiety słusznie zauważają, że mity przekazywane z pokolenia na pokolenia są wielokrotnym powodem rodzinnych kłótni i niesnasek.

Pokarm zmienia się każdego dnia, zarówno, jeśli chodzi o jego ilość, jak i skład. Na początku karmienia mleko kobiece jest bardziej wodniste i mniej treściwe, jednak po kilku minutach ssania maluch uruchamia wypływ pokarmu, który zawiera więcej tłuszczu. Właśnie dlatego warto każdorazowo karmić dziecko, przynajmniej przez kilkanaście minut z jednej piersi. Wtedy mamy pewność, że maluch pobrał także pokarm bogaty w tłuszcz – edukatorka w dziedzinie laktacji, Katarzyna Płudowska. Wiadomo, zatem, że nie istnieje,, za chude” mleko. Badania prowadzone przez wiele lat pokazały, że pokarm kobiecy zmienia się w zależności od potrzeb dziecka. I nawet dieta mamy nie ma tutaj decydującego znaczenia.

Stabilizacja laktacji a wyciekanie pokarmu

„Leci! Wszędzie leci! Budzisz się rano i leci. Budzisz się w nocy i leci. Wychodzisz do sklepu i leci. Wchodzisz pod prysznic i… leci!!! Nigdy nie wiesz, kiedy cię to zaskoczy. Nie panujesz nad własnym ciałem i żyje ono własnym życiem” – można przeczytać na blogu Magdaleny Rogali Motheratorka.pl. Pod jej wpisem wiele czytelniczek komentowało, że wielokrotnie budziły się w zalanej mlekiem koszuli. Inne popadały w panikę, gdy zapomniały włożyć wkładek laktacyjnych wychodząc z domu czy zmieniając bieliznę.

– Samoczynne wyciekanie pokarmu z piersi to problem pierwszych tygodni po porodzie, kiedy w organizmie kobiety buzują hormony, a nie doszło jeszcze do stabilizacji laktacji. Dzieje się tak dlatego, że pokarmu w piersiach jest dużo, a rzadsze karmienia nocne sprzyjają samoczynnemu wypływaniu mleka. Oksytocyna odpowiedzialna za wypływ pokarmu nie bez powodu nazywana jest „hormonem szczęścia„. Relaks sprzyja jej wydzielaniu, stąd mokre plamy na koszuli nocnej. Tak samo dzieje się, gdy mama karmi malucha, a z drugiej piersi strumieniem zaczyna płynąć mleko. Zjawisko to utrzymuje się przez kilka pierwszych tygodni po porodzie i jest czymś zupełnie naturalnym – wyjaśnia Katarzyna Płudowska.

Stabilizacja laktacji a wybór bielizny

W torbie do szpitala każdej kobiety spodziewającej się dziecka znajdzie się kilka biustonoszy do karmienia. Z uwagi również na zmianę rozmiaru wiele mam dokonuje zakupu biustonoszy jeszcze przed rozwiązaniem i nosi tego typu bieliznę dla wygody. Okres po porodzie, kiedy piersi zazwyczaj nabierają pokarmu to moment, kiedy wiele kobiet doznaje szoku. Przed stabilizacją laktacji ilość pokarmu może być tak duża, że zakupione przed porodem biustonosze mają się nijak do rzeczywistych rozmiarów piersi. I tu również nie brakuje rozterek i wątpliwości.

W szkołach rodzenia niewiele mówi się o odpowiednim doborze bielizny na okres karmienia. Zdaniem edukatorki od laktacji odpowiedni dobór bielizny w okresie laktacji jest bardzo ważny. – Biustonosz powinien odpowiednio podtrzymywać biust, nie uciskać i zapewniać łatwy dostęp do piersi. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli dla mam karmiących i warto w taki stanik zainwestować, ponieważ biust w czasie laktacji potrzebuje szczególnego traktowania – wyjaśnia Katarzyna Płudowska i dodaje, że lepiej wybierać biustonosze bez fiszbin. – Biustonosze z fiszbinami nie są zalecane ze względu na ucisk, jaki mogą powodować obrzękniętym gruczołom piersiowym. Staniki sportowe również nie są najlepszym wyborem, co prawda są miękkie i wygodne, ale niewystarczające, by podtrzymać ciężkie piersi. Warto rozważyć zakup bielizny dedykowanej mamom karmiącym. Odpowiednio dobrany biustonosz do karmienia pomaga uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu, a po zakończeniu okresu laktacji, cieszyć się pięknym biustem – podkreśla edukatorka.

 

Stabilizacja laktacji a brak pokarmu

„Mała zaczyna 4 miesiąc, a ja mam wrażenie, że moje piersi czasami zieją pustką. Skąd nagle takie uczucie braku?’” – szukając wsparcia i pomocy podpytuje Aka. Uczucie, którego doświadcza wiele karmiących matek, to oznaka stabilizacji laktacji albo rzeczywiście braku pokarmu. Susza w piersiach, jak określają swój stan internautki, to doskonała okazja, by zasięgnąć pomocy doradcy laktacyjnego, o czym przypomina specjalista. – Brak pokarmu jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Wśród kobiet, które zgłaszają niedostateczną ilość pokarmu, często panuje przekonanie, że mają za mały biust lub niepokoi je, że dziecko jest niespokojne podczas karmienia, nie chce złapać brodawki i ssać. Często też kobiety zgłaszają, że w pierwszych dniach piersi były przepełnione i „pełne mleka”, a ich zwiotczenie świadczy o braku pokarmu. W takich sytuacjach najczęściej mama – zaniepokojona tym, że jej dziecko jest głodne – porzuca pierś na rzecz butelki, głównie z tego względu, że karmiąc butelką ma świadomość, ile pokarmu zjada dziecko. A to daje jej pewne poczucie „kontroli”. Każdy problem, skonsultowany odpowiednio wcześnie z doradcą laktacyjnym, jest w stanie rozwiązać wszelkie niepokoje mam – tłumaczy edukatorka.

Stabilizacja laktacji a spanie na brzuchu

Spanie na boku przez wiele miesięcy to dla wielu matek udręka, którą starają się umilać przy pomocy różnorodnych gadżetów typu poduszka rogal czy podkładka pod nogi. Wiele marzy o tym, by z powrotem wrócić do beztroskiego spania na brzuchu. „Przyznam, że po 9 miesiącach spania na boku mam już dość, tym bardziej, że pozycja na brzuchu jest moją ulubioną” – wyznaje Alexa. Dziewczyny są skołowane brakiem rzetelnych informacji w tym temacie, czego dowodem liczne zapytania w internecie.

Spanie na brzuchu wydaje się być luksusem, a co na to piersi i laktacja? – Fanki spania na brzuchu przed ciążą z pewnością zmienią zdanie w okresie laktacji. Piersi pełne mleka utrudniają spanie na brzuchu. Nabrzmiałe gruczoły są tkliwe i bolesne. Ponadto spanie na brzuchu nie jest wskazane, ponieważ kilkugodzinne uciskanie gruczołów może prowadzić do zastojów pokarmu, a co za tym idzie do dalszych problemów z laktacją – ostrzega Katarzyna Płudowska.

Wciąż panuje ogólnospołeczne przekonanie, że tylko karmienie piersią może z kobiety uczynić matkę. Demonizuje się karmienie butelką z mlekiem modyfikowanym. Wielopokoleniowa presja wywierana na matce, by mimo wszystko karmiła piersią, doprowadza wiele kobiet do traumy, nerwicy, depresji. O dobroczynnym wpływie mleka kobiecego na organizm dziecka wiemy bardzo wiele, lecz zbyt mało mówi się o tym, że nie każda kobieta może karmić piersią.

Brak też ze strony otoczenia akceptacji, że nie każda chce z prawa do karmienia korzystać i traktuje je jako przykry, macierzyński obowiązek. Chociaż podawanie piersi to naturalny sposób karmienia dziecka, modyfikowane mleko w proszku jest również dobrym wyborem. Jego coraz to nowocześniejsze formuły spokojnie spełnią potrzeby odżywcze maluszka, jeśli mama nie może podać dziecku piersi lub podejmie świadomą decyzję, że nie chce karmić piersią.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? / Getty Images

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobieta z dzieckiem w górach

W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna

matka trzymająca dziecko, pandemia

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki

Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki

Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii COVID-19 – wyniki najnowszego badania

Żywienie niemowlęcia w dobie pandemii COVID-19 – wyniki najnowszego badania

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

całująca się para

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks