Przejdź do treści

Wynik TSH – normy i choroby wywoływane zaburzeniami

kobieta z problemami tarczycy
Fot. ryanking999 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci
Nie wiesz, jak zregenerować paznokcie zniszczone po hybrydzie? Skorzystaj z trików kosmetyczki
Zdjęcie małego Leonardo DiCaprio wywołało burzę w Internecie. „Czuję jak śmierdzi to zdjęcie”
Kobieta w mieszkaniu
Wilgoć w domu może skutkować pleśnią albo grzybem na ścianie. Co zrobić, aby pozbyć się wilgoci?
Gwiazdy „Sex Education” uczą się mówić „siusiak”, „cipka” i „jaja”. To świetna promocja bardzo dobrego i potrzebnego serialu
Spuchnięte stopy
„To było jak chodzenie z baniakami u nóg”. Opuchnięcia w ciąży to większy problem, niż nam się wydaje, ale można sobie pomóc

Hormon tyreotropowy, inaczej TSH, wpływa na funkcjonowanie tarczycy i produkowany jest przez przysadkę mózgową. Prawidłowy wynik TSH świadczy najczęściej  o eutyreozie czyli prawidłowej pracy gruczołu.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Aby uzyskać wiarygodny wynik TSH, konieczne jest wykonanie badań na czczo. Poza tym, na wyniki badań TSH wpływa wiek oraz stan zdrowia osoby badanej. Inaczej może on także wyglądać w ciąży, gdy w ciele kobiety dochodzi do nagłych zmian w poziomie hormonów płciowych. Oznaczenie poziomu tego hormonu jest zalecane przy pojawieniu się pierwszych objawów zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.

Graficzne przedstawienie tarczycy z hashimoto

Jaki jest prawidłowy wynik TSH?

Akronim TSH oznacza tyreotropinę, czyli hormon odpowiadający za funkcjonowanie tarczycy. Jest ona niedużym gruczołem z bardzo dużym zasięgiem działania, rzutującym na wiele układów organizmu ludzkiego. Przy TSH wyniki mogą dostarczyć informacji lekarzowi i pacjentowi o toczących się stanach zapalnych i reakcjach autoimmunologicznych (sytuacjach, gdy organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom i tkankom). Oznaczenie poziomu THS (w tym hormonu fT3, określanego jako trijodotyronina, i fT4, czyli tyroksyny) zalecane jest w celach diagnostycznych w przypadku:

  • kobiet ciężarnych,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • biegunek,
  • szybkiego zwiększania lub zmniejszania się masy ciała,
  • wypadania włosów,
  • przewlekłego zmęczenia i osłabienia organizmu,
  • zmian skórnych i rozdwajania się paznokci,
  • diagnostyki niepłodności u kobiet.

Wyniki badań TSH mieszczące się w normach wynoszą od 0,3 do 4,0 mU/l. Warto jednak podkreślić, że nie jest to sztywny zakres i wiele zależy od wieku, płci pacjenta, a nawet metody oznaczania poziomu hormonu tyreotropowego.

Jak odczytać wynik TSH?

Materiałem, z którego oznacza się poziom TSH, jest surowica krwi. Na minimum 8 godzin przed pobraniem próbki w laboratorium nie wolno przyjmować pokarmów – rzetelny wynik z krwi TSH musi być przeprowadzony na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej w wybranym ośrodku diagnostyki lub laboratorium. Na otrzymanie wyników czeka się zazwyczaj około 1–2 dni robocze. Analizując i interpretując wyniki TSH, należy mieć na uwadze wiek pacjenta. U osób starszych wysoki poziom TSH może być korzystniejszy niż u osób młodszych, ponieważ okazuje się, że powyżej 65. roku życia obniża się ryzyko chorób serca na tle wysokiego wyniku TSH.

Interpretacja wartości TSH nie jest trudna, jednak pod uwagę należy wziąć także wartości fT3 oraz fT4. Zwiększony poziom TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy, a z kolei zbyt niski jego poziom sugerować może nadczynność tego gruczołu. W pierwszej kolejności zaleca się wykonanie oznaczenia poziomu TSH i dopiero gdy wynik jest niepokojący, lekarze rekomendują dokładniejsze oznaczenie poziomu przeciwciał i badania USG tarczycy.

Niski wynik TSH to nie tylko nadczynność tarczycy pierwotna, ale i wtórna (niedoczynność przysadki mózgowej). Wtórna niedoczynność ma miejsce wówczas, gdy organizm nie jest w stanie produkować TSH. Innymi możliwymi chorobami powiązanymi z za małym poziomem TSH są choroba Gravesa-Basedowa i wole guzkowe. Takiemu wynikowi może towarzyszyć zespół pozatarczycowy lub ostry zespół psychiatryczny. Objawami małego TSH może być m.in. kołatanie serca, nadmierna potliwość, huśtawki nastrojów, obrzęki, nerwowość czy rozdrażnienie.

Badanie TSH dające wynik podwyższony może być objawem niedoczynności tarczycy. Przyczyną jest brak reakcji tarczycy na sygnały dochodzące do niej z przysadki mózgowej. Poza tym, zbyt wysoki poziom TSH związany jest z gruczolakiem przysadki mózgowej, pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy oraz uwarunkowany genetyką. Czasami przyjmowanie niektórych leków, takich jak interferonu, czy jodu może mieć znaczący wpływ na taki wynik końcowy. Przyczyna może również tkwić w chorobie Hashimoto. Niedoczynność tarczycy jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować przedwczesny poród, a nawet poronienie. Symptomami są na ogół: bóle głowy, senność, zmęczenie, zwiększająca się masa ciała (często przez zatrzymanie wody w organizmie), bóle stawów, depresja, spłycony oddech, suchość skóry i spadek libido.

Zobacz także

Normy TSH dla kobiet w ciąży

Poziom hormonu tyreotropowego w ciąży jest różny w każdym trymestrze. W pierwszym trymestrze ciąży widełki norm wynoszą od 0.01 do 2.32 mIU/l. W drugim trymestrze ciąży zakres normy mieści się między 0,1 a 2,35 mIU/l. Natomiast w trzecim trymestrze ciąży normy to zakres od 0,1 do 2,65 mIU/l.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

Zupa orzechowa, idealna na zimę. Prosta, łatwa i zdrowa

Orzechy włoskie zazwyczaj dodajemy do wypieków, deserów, ewentualnie jako dodatek do deski serów. Warto jednak wyjść nieco poza schematy i spróbować tej oryginalnej zupy. Tak, zupy orzechowej!

10 pytań o HPV

Z wirusem HPV miała lub będzie miała kontakt co druga aktywna seksualnie osoba. Niestety, mimo powszechnego występowania dla większości ludzi wirus ten jest bardzo tajemniczy. Wokół HPV krąży wiele niedopowiedzeń, z którymi rozprawimy się raz na zawsze. Jak uchronić się przed zakażeniem i co robić, jeśli już cię dopadnie?
Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Oddychaj, nie bój się żyć i cieszyć się z bycia długodystansowcem. Rozmowa z coachem oddechem

Sałatka z melonem, ogórkiem i awokado

Sałatka z melonem, ogórkiem i awokado. Pełna smaku i wartości odżywczych

Noworoczne postanowienie to zrzucić kilka kilogramów? Świetnie! Pora zatem zmienić menu na lżejsze. Zacznijmy od melona, który idealnie nadaje się do sałatek, zaś w 100 g zawiera zaledwie 35 kcal, więc można jeść go na okrągło.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Na szkiełku laboratoryjnym położone są próbki gronkowca złocistego. Szkiełko trzyma w ręku lekarz.

Gronkowiec złocisty – czym jest i jak dochodzi do zakażenia? Jak należy go leczyć?

na dłoni leży plaster antykoncepcyjny

Jak działają plastry antykoncepcyjne i o czym warto pamiętać? Wady i zalety ich stosowania

prezerwatywa zakładana na banana

Jakie prezerwatywy wybrać? Czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji?

taca z jedzeniem, na której jest mnóstwo produktów, które podnoszą cholesterol. Powyzej jest napis cholesterol

Jaka dieta na wysoki cholesterol jest odpowiednia? Co można jeść, a czego lepiej unikać?

Dwie kolorowe ręce na białym tle, które próbują się złapać

Autyzm u dorosłych – przyczyny i objawy choroby. Jak leczyć autyzm u dorosłych?

tablica z literkami

Autyzm – dlaczego powstaje i jakie są czynniki ryzyka

Małe dziecko w kombinezonie siedzi na łóżku i patrzy przed siebie

Stulejka u dziecka – co to jest? Jak ją rozpoznać i właściwie leczyć?

Schizofrenia – objawy wskazujące na rozwój schorzenia u dzieci, mężczyzn i kobiet

siwy mężczyzna w garniturze

Przyczyny i objawy raka jądra. Jak wygląda leczenie i rokowania?

Kobieta trzymająca się za brzuch z powodu skurczy żołądka

Czym mogą być spowodowane skurcze żołądka? Jak sobie z nimi radzić i czy wymagają zdiagnozowania u lekarza?

kobieta powstrzymująca wymioty w toalecie

Czym mogą być spowodowane wymioty? Czy mogą być niebezpieczne? Rozpoznanie, przyczyny i leczenie wymiotów

kobieta przygotowująca się do adenotomii trzyma się za gardło z powodu bólu migdałków

Adenotomia: jakie ma korzyści i jakie mogą być powikłania po zabiegu?