Przejdź do treści

„Z nami się nie napijesz?”, „To tylko jeden kawałek, nic się nie stanie, jak zjesz”. Męczą cię takie pytania? Dietetyk zdradza, jak sobie z nimi radzić

Znajomi wspólnie spędzają czas
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Odchudzam się, ale nie chcę rezygnować ze spotkań towarzyskich. Chcę mieć dobre relacje z ludźmi, których lubię, ale denerwuje mnie to, że za każdym razem muszę się tłumaczyć z tego, że wybrałam sałatkę lub odmówiłam alkoholu. Nie, ciasta też nie zjem. Brzmi znajomo? Znam to z autopsji. Wśród nas wiele osób trzyma się tzw. diety, niektórzy pragną również schudnąć, a tłumaczenie się z tego, nie zawsze jest komfortowe. Mimo wszystko duża część osób wywiera presję, namawiając do jedzenie i picia, nie zdając sobie sprawy, że dla tej drugiej strony, może być to przykre. 

Wielu znajomych z otoczenia jest na diecie, czy to wegetariańskiej, wegańskiej czy redukcyjnej. Dla zdrowia, lepszego samopoczucia. To są świadome, dobrowolne wybory. Czemu chcemy mieć na nie wpływ, wywierając presję na drugiej osobie, aby jadła i piła to, co my? Można to zauważyć na spotkaniach rodzinnych, wyjściach ze znajomymi, domówkach.

Ja bardzo często zwalam winę na jakieś alergie pokarmowe, których oczywiście nie mam. Ale z reguły to załatwia sprawę.

napisał Mariusz na forum
Dwie dziewczyny pijące piwo

Jeśli jesteś osobą, która często ulega presji otoczenia i daje namówić się na kawałek niechcianego ciasta, skorzystaj z rady dietetyka.

Zdarzają się okoliczności, w których znajomi lub rodzina oczekują od nas zgody, przystosowania się i pewnej reakcji na nasze sugestie. Przykładowo, jesteś na diecie odchudzającej i starasz się ograniczać cukier. Jak odmówić porcji słodkości, słysząc, że po jednym kawałku nic nam się nie stanie? Przede wszystkim należy wydać jasne oświadczenie, np. "chcę osiągnąć swój zamierzony cel", "dziękuję, ale dobrze czuję się na obecnej diecie", "posiłki staram się planować, dlatego zjem to innym razem". Postarajmy się być asertywni, ale nie reagujmy agresją. Nikt nie może zmuszać nas do wykonania pewnej czynności, zwłaszcza jeśli są to osoby bliskie, którym można powiedzieć wszystko i dla których nasze dobre samopoczucie powinno być ważne. Unikałabym tłumaczeń typu: "mam alergię pokarmową", "ząb mnie boli", ponieważ otwarta rozmowa powinna być kluczem komunikacji wśród osób, na których nam zależy.

powiedziała dietetyk Alicja Szafirska w rozmowie z Hello Zdrowie

Odchudzając się, stosując indywidualnie dobraną dietę, nie trzeba rezygnować ze spotkań towarzyskich. Kluczowa jest otwarta rozmowa i zasygnalizowanie swojego trybu życia, zarówno znajomym, jak i rodzinie. Istotne jest to, aby nie narzucać innym swoich nawyków.

Pozwól na to, aby osoby, które są ci bliskie, mogły dokonać samodzielnie wyboru. To, że ktoś nie zjadł kawałka ciasta, nie oznacza, że nie ma co ciebie szacunku lub sympatii. Dla wielu osób wprowadzenie zdrowych nawyków lub stosowanie się do ułożonego jadłospisu zgodnego z tolerancjami pokarmowymi, jest trudną drogą, pełną mobilizacji i dyscypliny. Zamiast przeszkadzać w czyjejś drodze do celu, bądźmy życzliwi.

Dlaczego wywołujemy presję jedzenia i picia?

Powodów, dla których ktoś wielokrotnie namawia nas na skosztowanie przekąsek lub napicie się alkoholu, mimo naszych odmów, jest wiele. Trudno jednoznacznie określić, jakim motywem kieruje się osoba, dlatego najlepszym sposobem poradzenia sobie w takich okolicznościach, jest szczera i bezpośrednia rozmowa.

Motywy osób, które zachęcają i męczą nas propozycjami, np. "no zjedz coś", "to tylko kieliszek wina", mogą być różne, zarówno dobre, jak i złe. Jedni chcą być uprzejmi, nad wyraz mili i gościnni. Natomiast wyjątkiem nie są osoby, które są zazdrosne o to, że jesteśmy zmobilizowani i chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, a im nie udaje się to skutecznie.

powiedziała dietetyk Alicja Szafirska w rozmowie z Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Maciej Grumczyk trener

Odchudzam się! Cardio czy trening siłowy? Rozmowa z trenerem personalnym Maćkiem Gmurczykiem

Kobieta przegląda się w lustrze

„Odchudzam się, ale znów zatrzymała mi się woda w organiźmie”. Nie szukaj wymówki, to nie przeszkoda!

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

Dwie dziewczyny pijące piwo

Czy odchudzając się, muszę zrezygnować z alkoholu? Wyjaśnia dietetyk Olga Chaińska

Ocet jabłkowy – sprawdź, jakie ma właściwości zdrowotne. I czy faktycznie odchudza?

5 najczęstszych błędów przy odchudzaniu

Diwe kobiety biegną przez las

Powrót do formy po świętach. Anna Stefanczyk: najważniejsze jest racjonalne podejście, które pozwoli utrzymać motywację, nie zniechęci nas i sprawi frajdę

Dziewczyna stoi na wadze

Ryzyko dla wegan. Czy restrykcyjne diety są szkodliwe?

stół świąteczny

Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek

Dziewczyna tańczu podczas zajęć fitness

Wskaźnik BMR. Przy odchudzaniu niezbędny

Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada

Odchudzanie po ciąży – przestańmy sobie to robić