3 min.
„Za ok. półtora miesiąca każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł” – alarmuje lek. Bartosz Fiałek. Ostrzegają też inni lekarze

"Za ok. półtora miesiąca każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł" - alarmuje lek. Bartosz Fiałek. Ostrzegają też inni lekarze/ Pexels
Najnowsze
14.04.2021
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
„Nie sieję paniki, a informuję, żeby zdziwienia w połowie grudnia nie było. Przekazuję wiadomości z linii frontu” – pisze na swoim profilu na Facebooku lek. Bartosz Fiałek. Ostrzega także lekarka Katarzyna Woźniak, znana w mediach społecznościowych jako Mama i stetoskop. „Chorych jest coraz więcej, a personelu medycznego coraz mniej. W momencie gdy dzwonię do pacjenta zakażonego koronawirusem w duchu błagam, żeby nie czuł się bardzo źle, bo wiem że z przyjęciem do szpitala byłby problem” – dodaje.
Spis treści
Lek. Bartosz Fiałek o jesienno-zimowej fali koronawirusa
Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 19 364 zarażonych i 227 zmarłych. Chorych przybywa a polska służba zdrowia staje na granicy załamania. O tym, jak bardzo jest źle, piszą sami lekarze, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Ostrzega m.in. lek. Bartosz Fiałek, który jest specjalistą w dziedzinie reumatologii i obecnie pełni dyżury na SOR-ze. Ekspert wyjaśnia, że wiosenną falę zakażeń przeszliśmy wzorcowo, skutecznie zduszając epidemię.
Pierwszą falę pandemiczną przeszliśmy suchą stopą i bezpieczeństwo zdrowotne Polek i Polaków nie było zagrożone.
Pamiętam te śmiechy niektórych, którzy wspominali, że pandemii nie ma, bo nikt nie zna nikogo, kto chorowałby na COVID-19 – pisze ekspert.
Dzisiaj jednak zbliżamy się powoli do scenariusza włoskiego, kiedy szpitale były przepełnione, a lekarzy i sprzętu medycznego brakowało.
Dzisiaj pracowałem kolejny dzień w szpitalnym oddziale ratunkowym.
Patrząc na skalę (ok. 66 proc. pacjentów covidowych), za ok. półtora miesiąca każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł.
Nie sieję paniki, a informuję, żeby zdziwienia w połowie grudnia nie było. Przekazuję wiadomości z linii frontu – alarmuje Fiałek.
Lek. Katarzyna Woźniak o sytuacji w szpitalach
Podobne doświadczenia ma także lekarka Katarzyna Woźniak, znana w mediach społecznościowych jako Mama i stetoskop. Jak zaznacza, każdego dnia otrzymuje kilka pozytywnych wyników na COVID-19 wśród swoich pacjentów. Ostrzega także, że znaczna część z nich to pracownicy służby zdrowia.
Oddziały w szpitalach i przychodnie zamykają się, bo wszyscy pracownicy są na izolacji lub kwarantannie.
Chorych jest coraz więcej, a personelu medycznego coraz mniej – dodaje.
Woźniak opisuje, że sytuacja z miejscami w szpitalach także ociera się o dramatyczną.
W momencie, gdy dzwonię do pacjenta zakażonego koronawirusem, w duchu błagam, żeby nie czuł się bardzo źle, bo wiem że z przyjęciem do szpitala byłby problem.
Pacjentów z innymi chorobami – nawet gdybym chciała wysłać do szpitala – to nie za bardzo mam gdzie – wyjaśnia lekarka.
Jak zaznacza lekarka, podobnie źle wygląda sytuacja osób z zaburzeniami psychicznymi. A tych, przez pandemię koronawirusa, znacznie przybywa.
Dużo osób zgłasza się z powodu zaburzeń psychicznych i staram się ich leczyć najlepiej jak umiem, bo kolejka na wizytę u psychiatry jest bardzo długa.
A po pracy w internecie czytam o tym, że oddziały psychiatrii dziecięcej muszą wypisywać pacjentów, żeby zwalniać łóżka dla chorych z COVID-19. Oddziały, których i tak jest o wiele za mało.
Ciężki dziś był dzień, a najgorsze dopiero przed nami – podsumowuje.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij innym
Zobacz także

Słowacja przetestowała na koronawirusa ponad 2,5 mln osób w jeden dzień. To bezprecedensowa operacja

Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr – zapowiedział Adam Niedzielski. Co to za urządzenie i jak z niego korzystać?

Deutsche Welle o „klęsce” polskiej ochrony zdrowia: jeśli wskaźnik zakażeń będzie utrzymywał się na tym samym poziomie, szpitale będą wypełnione po brzegi za 2 tygodnie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021