Przejdź do treści

Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Lekarka apeluje o rozsądek

Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Mama i stetoskop apeluje o rozsądek
Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Mama i stetoskop apeluje o rozsądek / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą rocznie umiera 50 tys. osób na całym świecie. „Psy co roku obowiązkowo szczepimy na wściekliznę. I to nie tylko dla ich dobra, ale też dla dobra ludzi!” – apeluje lekarka Katarzyna Woźniak.

To obowiązek, nie zalecenie!

„Jako psia mama i lekarka informuję: psy co roku obowiązkowo szczepimy na wściekliznę. I to nie tylko dla ich dobra, ale też dla dobra ludzi!” – poskreśla na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Woźniak, znana z profilu na Instagramie Mama i stetoskop.

Przypomina, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną. Rocznie na świecie umiera na nią około 50 tysięcy osób. W wielu przypadkach są to dzieci, które bawią się ze zwierzętami.

„W Europie dzięki powszechnym szczepieniom zwierząt jest to bardzo rzadkie. Żeby tak zostało, co roku zabierzcie waszego czworonoga na szczepienie. My byliśmy dzisiaj i kolejne szczepienie za rok” – pisze Woźniak.

wściekły pies

Wścieklizna – co warto o niej wiedzieć?

Wścieklizna to wirusowa choroba układu nerwowego. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. Źródłem zakażenia wścieklizną są dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, szopy pracze, zwierzęta domowe, np. psy, koty, rzadziej sarny, bydło, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną. W pierwszej kolejności mogą wystąpić rozdrażnienie, ból głowy, utrata apetytu. W miejscu ukąszenia odczuwa się mrowienie. W rozwiniętym stadium choroby występują wodowstręt, światłowstręt i niekiedy napady szału. Kolejnym etapem choroby są porażenia nerwów, prowadzące do śmierci.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przypomina na swojej stronie, że:

  • wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100 proc. przypadków kończy się zgonem chorego,
  • szczepienie na tę chorobę skutecznie chroni przed zachorowaniem zarówno przed kontaktem z chorym zwierzęciem jak i po ekspozycji.

W krajach rozwiniętych wścieklizna została prawie całkowicie wyeliminowana dzięki szczepieniom zwierząt dzikich oraz domowych. Jednak w wielu regionach świata choroba ta często występuje i stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców oraz turystów. W Polsce wścieklizna występuje najczęściej u zwierząt dzikich – lisów, jenotów, kun, łasic, nietoperzy.

Mama i stetoskop na Instagramie

Katarzyna Woźniak to lekarka pracująca w szpitalu. Oprócz tego pisze bloga o zdrowiu i prowadzi kanał na YouTube, gdzie pokazuje swoją pracę od kuchni. Jej medyczny profil na Instagramie Mama i stetoskop obserwuje ponad 110 tys. użytkowników. 

„Lekarz i młoda mama dwóch chłopców. Ciągle w biegu i z kubkiem kawy w ręce, szukająca życiowej równowagi pomiędzy tym co ważne i ważniejsze” – tak sama o sobie pisze.

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jako psia mama i lekarka informuję! ? Psy co roku obowiązkowo szczepimy na wściekliznę i to nie tylko dla nich dobra, ale też dla dobra ludzi! ??‍⚕️ Wścieklizna jest chorobą śmiertelną! Tak, ludzie z powodu tego wirusa umierają! Rocznie z powodu wścieklizny na świecie umiera około 50 tysięcy osób (bardzo często dzieci, które bawią się ze zwierzętami) ? W Europie dzięki powszechnym szczepieniom zwierząt jest to bardzo rzadkie, żeby tak zostało co roku zabierzcie Waszego czworonoga na szczepienie ?? My byliśmy dzisiaj i kolejne szczepienie za rok ? Na instastory opowiadam ciekawostki o wściekliźnie, jeśli macie jakieś pytania to śmiało ? #wścieklizna #szczepienie #lekarz #psiamama #jackrussellterrier @bella.i.dzieciaki

Post udostępniony przez Kasia Woźniak (@mama.i.stetoskop)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.