Przejdź do treści

Wirus HSV (opryszczka pospolita) – sposoby zarażenia, objawy i leczenie

HSV
HSV
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

HSV jest skrótem nazwy wirusa opryszczki pospolitej (Herpes Simplex Virus), zwanej również opryszczką zwykłą. Obecnie wyróżnia się dwa typy tego wirus HSV – HHV-1 (dawniej HSV-1) i HHV-2 (dawniej HSV-2). Pierwszy z nich odpowiada za opryszczkę wargową, a drugi jest przyczyną opryszczki narządów płciowych.

Jak dochodzi do zarażenia wirusem HSV (opryszczki)?

Źródłem zakażenia są wyłącznie ludzie. Wirus HSV może się rozprzestrzeniać przez kontakt bezpośredni, ale bardzo często dochodzi też do tzw. zakażenia okołoporodowego, co oznacza, że matka może zakazić płód lub dziecko. Do największej ilości zakażeń HSV dochodzi w okresie do dwóch lat od momentu narodzin lub w czasie porodu.

Przebieg zakażeń wirusem HSV

Wirus opryszczki lokuje się w komórkach nerwowych zakażonego organizmu i tam potrafi trwać latami. Jego aktywacja następuje zwykle pod wpływem bodźców zewnętrznych takich jak stres, przeziębienie, niska temperatura, światło słoneczne. Bardzo rzadko HSV aktywuje się samoistnie. Objawy opryszczki są na ogół lekkie, polegające na zmianach zapalnych na granicy skóry i błony śluzowej (drobne pęcherzyki na wargach i skórze zewnętrznych narządów płciowych), a czasem zapaleniu spojówki i rogówki. Pęcherzyki przysychają i odpadają zwykle nie później niż po trzech tygodniach.

Zdarza się jednak, że przebieg choroby, zwłaszcza u dzieci starszych i osób dorosłych, bywa cięższy. Występuje wówczas wysoka gorączka i inne objawy ogólnoustrojowe.

Leczenie wirusa HSV (opryszczki)

W zależności od umiejscowienia zmian stosuje się środki osuszające i bakteriobójcze takie jak boraks z gliceryną, rywanol czy fiolet goryczki (potocznie nazywany gencjaną). Przy uporczywych, nawracających infekcjach stosuje się leki doustne w długich, wielomiesięcznych seriach.

Szacuje się, że wirusa HHV-1 nosi w sobie nawet 30 proc. mieszkańców Ziemi. Lekarze oceniają, że połowa nosicieli przynajmniej raz w życiu doświadczy objawów choroby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.