Przejdź do treści

Kolka u dzieci i dorosłych – przyczyny powstawania, objawy i sposoby na poradzenie sobie z problemem

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolka to silny i długotrwały skurcz narządów, któremu towarzyszy ostry napad bólowy. Ze względu na miejsce występowania wyróżniamy kolkę: wątrobową, nerkową, moczowodową, jelitową i płucną, a także specyficzny rodzaj skurczu – występującą tylko u najmłodszych kolkę niemowlęcą.

Kolka – przyczyny występowania

U dorosłych dolegliwość powstaje na skutek stanów zapalnych, nowotworów oraz obecności kamieni czy pasożytów. Może stanowić także jedną z konsekwencji nerwicy.

Objawy kolki

Objawy kolki to przede wszystkim silny, trudny do wytrzymania ból brzucha, któremu może towarzyszyć niepokój. Czasami pojawiają się także wymioty, wzdęcia, parcie na mocz, nudności i bóle głowy. Ulgę mogą przynieść środki rozkurczowe i przeciwbólowe. Stosuje się także środki uspokajające, np. rumianek lub melisę. Pomocne bywają kompresy i okłady. Gdy dolegliwość utrzymuje się przez długi czas, mimo stosowania leków, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Kolka niemowlęca

Zupełnie inaczej przebiega kolka niemowlęca. Zazwyczaj nie jest groźna, ale bywa uciążliwa dla rodziców. Występuje u 10–40 proc. noworodków, najczęściej w porze wieczornej. Pojawia się zwykle w okolicy trzeciego tygodnia życia. Można ją rozpoznać przede wszystkim po płaczu (krzyku) z podkurczaniem nóżek. Występuje także poszerzenie obwodu brzucha i zwiększona ilość gazów jelitowych.

Najważniejsze jest postępowanie zapobiegawcze, czyli odpowiednia pielęgnacja dziecka (masowanie pleców lub brzuszka), stosowanie leków ułatwiających usunięcie gazów jelitowych oraz prawidłowa technika karmienia niemowlęcia. Należy używać specjalnych butelek i smoczków, które zapobiegają połykaniu nadmiaru powietrza. Matka w okresie karmienia powinna unikać mleka, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły, kapusta, fasola).

Kolka u dzieci ma przejściowy charakter. Gdy nasilone dolegliwości utrzymują się zbyt długo, należy skontaktować się z lekarzem. Podobne objawy mogą towarzyszyć także zapaleniu ucha środkowego, infekcji układu moczowego, biegunce, alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.