Przejdź do treści

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe zapalenie zatok
Przewlekłe zapalenie zatok
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, które wynika z długotrwałych, utrzymujących się powyżej 12 dni stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych. Infekcja najczęściej powodowana jest przez wirusy (łagodny przebieg). Groźniejsze dla zdrowia są zakażenia bakteryjne: gronkowcami, pałeczką grypową, moraxellą i paciorkowcami.

Czym jest przewlekłe zapalenie zatok?

Przewlekłe zapalenie zatok może trwać miesiącami. Wywołuje trwałe i nieodwracalne zmiany w budowie błony śluzowej zatok.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Zespół objawów obejmuje zgrubienia i przerost śluzówki, uszkodzenia nabłonka zatok, a nawet zanik gruczołów błony śluzowej. Występują także: chrząkanie, kaszel, spływająca do gardła wydzielina, bezdech i krwawienia z nosa. Chory oddycha ustami. Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzują również silne bóle: gardła, głowy przy pochylaniu oraz okolic zatok. Infekcji mogą towarzyszyć uciążliwe zaburzenia snu.

Często ataki choroby przeplatają się z czasem remisji. Schorzenia współtowarzyszące to nieżyty krtani i oskrzeli oraz alergie. W skrajnych przypadkach przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do zapalenia kości czaszkowej. Mogą pojawić się także problemy z powonieniem.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii określonej przez lekarza laryngologa. Kuracja powinna trwać nie krócej niż trzy tygodnie. Prowadzone jest także objawowe leczenie zwalczające stan zapalny i obrzęk śluzówki zatok. Podaje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen). Do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny stosuje się krople do nosa, aerozole i płukanki. Czasami konieczne bywa leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na usunięciu zaatakowanych tkanek i udrożnieniu połączenia między zatokami a jamą nosową. Leczenie chirurgiczne poprzedza tomografia komputerowa.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przewlekłego zapalenia zatok, należy dbać o utrzymanie pełnej drożności nosa, ograniczyć kontakt z zanieczyszczonym powietrzem oraz zwiększyć ilość spożywanych płynów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.