Przejdź do treści

Złamania kości – objawy i pierwsza pomoc

Złamanie kości
Złamanie kości
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do złamań kości dochodzi pod wpływem poważnych urazów, np. silnych uderzeń, upadków. Zawsze towarzyszy im krwotok pourazowy, miejscowy obrzęk i martwica tkanek.

Objawy złamania kości

Typowymi objawami złamania są: ból nasilający się przy próbach ruchu, obrzęk, ucisk w miejscu urazu, częściowe lub całkowite ograniczenie ruchomości uszkodzonej części ciała, krwawienie.

Jeżeli złamanie jest zamknięte, tzn. nie nastąpiło przerwanie skóry, krwawienie bywa niezauważalne, ponieważ krew może rozlać się w tkanki miękkie. W takim przypadku pojawia się przebarwienie skóry, ale często następuje to dopiero po kilku godzinach czy nawet dniach od momentu urazu. Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, następuje przerwanie skóry i może pojawić się krwotok zewnętrzny.

Jeśli przemieszczenia kości są duże, może dojść do różnych powikłań w postaci uszkodzeń struktur leżących głębiej, takich jak naczynia i tkanki okołostawowe lub nerwy. Czasami na skutek złamania dochodzi do deformacji kończyny.

Złamaniom żeber towarzyszy płytki i bolesny oddech.

Pierwsza pomoc przy złamaniu kości

Pierwsza pomoc w przypadku złamań kończyn górnych i dolnych polega na ich unieruchomieniu (stabilizacji) poprzez ułożenie na płaskim, sztywnym przedmiocie, np. kawałku deski, i delikatnym obandażowaniu. Jeśli złamanie jest otwarte, dodatkowo należy założyć opatrunek osłaniający ranę.

W przypadku złamania obojczyka układamy rękę w poprzek klatki piersiowej i „zawieszamy” na temblaku. Prawidłowo założony temblak unieruchamia rękę w pozycji zmniejszającej napięcie – w okolicy uszkodzonego obojczyka. W przypadku złamania żeber unieruchamiamy rękę po uszkodzonej stronie. Szczególną ostrożność podczas udzielania pierwszej pomocy należy zachować, jeśli podejrzewamy złamanie miednicy. Jest to uraz bardzo skomplikowany i niekiedy zagrażający życiu poszkodowanego. Chorego nie wolno przemieszczać! Pod kolana i lędźwie podkładamy np. zrolowany koc, głowę należy unieść i odchylić do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych.

W każdym przypadku, gdy uraz uniemożliwia poruszanie się poszkodowanego, po udzieleniu pierwszej pomocy najbezpieczniej jest wezwać pogotowie i pozostać przy chorym do momentu udzielenia mu fachowej pomocy lekarskiej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.