Przejdź do treści

Zespół martwego pośladka. Jak powstaje i jak go rozpoznać? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Zdjęcie kobiecych pośladków w jeansach. Kobieta trzyma w ręku kwiat
Syndrom martwego pośladka. Jak powstaje i jak go rozpoznać? Wyjaśnia fizjoterapeutka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brak aktywności fizycznej i siedząca praca mogą prowadzić do zespołu martwego pośladka. Być może nazwa tej przypadłości brzmi zabawnie, ale sam problem już zabawny nie jest. Nie czujesz mięśni pośladków podczas ćwiczeń lub nie możesz ich napiąć? Prawdopodobnie to właśnie amnezja pośladkowa. Czym dokładnie jest i skąd się bierze? Wyjaśnia fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk. 

Zespół martwego pośladka grozi i tobie!

Zespół martwego pośladka, zwany inaczej amnezją pośladkową, może dotyczyć każdej z nas. Mało się ruszasz, w pracy spędzasz 8 godzin za biurkiem, a po pracy przesiadasz się do auta? To właśnie główne przyczyny problemów z pośladkami. W konsekwencji mogą prowadzić do innych nieprawidłowości, takich jak bóle pleców czy kolan. Dlaczego pośladki są tak ważne dla naszego organizmu?

Pośladki odpowiadają za postawę ciała, chód, stabilizują miednicę. Umożliwiają poprawne wykonanie ćwiczeń. Mają również znaczenie dla stóp. Zatem sprawdź, czy potrafisz je napiąć – ostrzega fizjoterapeutka.

Przyczyny zespołu martwego pośladka

Przyczyną jest przede wszystkim brak aktywności fizycznej. Jak zaznacza Mikołajczyk, nieużywany mięsień zanika. Na kształt pośladków wpływ mają tkanka tłuszczowa oraz mięśnie pośladkowe: wielki, średni i mały. Jeśli przez większość czasu siedzisz, mięśnie te są nieaktywne, aż w końcu zapominają, jak pracować.

Kiedy spędzasz średnio 8 godzin w pozycji siedzącej, potem jeszcze jeździsz autem, to twój pośladek jest stale w rozciągniętej, nieaktywnej pozycji. Kiedy jest niewydolny, pojawiają się dolegliwości bólowe kolan, kręgosłupa – tłumaczy specjalistka.

Kobieta w stroju sportowym

Zespół martwego pośladka – jak go rozpoznać?

Zespół martwego pośladka powstaje wtedy, kiedy mięsień pośladkowy średni zaczyna pracować niewłaściwie. Na syndrom ten nakłada się kilka charakterystycznych cech.

Jak rozpoznać syndrom martwego pośladka?

Zespół martwego pośladka jest to problem, który polega na braku umiejętności napięcia tego mięśnia (w różnym stopniu jego zakresu ruchu).

Kiedy ktoś robi ćwiczenia dedykowane tej partii mięśniowej, nie czuje pieczenia ani bólu. Za to może odczuwać ból w okolicy tyłu uda.

Potrafi napiąć mięsień tylko w jednej pozycji – kiedy stoi prosto albo noga jest wyprostowana w biodrze (pozycja, w której przyczepy mięśnia są najbardziej skrócone ) – wyjaśnia ekspertka.

Magdalena Mikołajczyk

Magdalena Mikołajczyk – kim jest?

Magdalena Mikołajczyk jest absolwentką fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. „Na co dzień pomagam osobom aktywnym fizycznie ćwiczyć świadomie, bez zbędnych kontuzji” – tak opisuje samą siebie.

Jej profil na Instagramie @rehab.fizjo obserwuje ponad 1,6 tys. osób. Chętnie dzieli się tam wiedzą zdobytą zarówno na studiach, jak i podczas pracy w zawodzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.