Przejdź do treści

Zmiana czasu – w weekend przestawiamy zegarki. Czy wpłynie to na nasz organizm? Tłumaczy psycholożka

Zmiana czasu na zimowy / unsplash
Zmiana czasu na zimowy / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W nocy z 26 na 27 października 2019 roku cofamy zegarki o godzinę. Co to oznacza? Śpimy dłużej! Nie radziłabym się jednak z tego cieszyć. Chociaż każdej z nas przyda się dłuższy sen, dodatkowa godzina snu w październiku może być dla nas groźna. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Zmiana czasu – 26/27 października 2019 r.

Chociaż w Unii Europejskiej nadal trwają prace nad nowymi propozycjami regulacji dot. zmiany czasu, do tej pory nie uzyskano żadnej akceptacji. Nic się więc nie zmieniło. Efekt? W nocy z 26 na 27 października (czyli z soboty na niedzielę) cofamy zegarki o godzinę. To tzw. zmiana czasu z letniego na zimowy. Właśnie dlatego w sobotę o godzinie 3.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 2.00. Co to znaczy dla nas?

 

Jak kontrolować stres?

Zmiana czasu i jej wpływ na organizm

Zacznijmy od początku. Po co nam zmiana czasu? Głównie chodzi tu o względy ekonomiczne. A jak wyglądają skutki zdrowotne?

– Z reguły potrzebujemy kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi. Badacze zgodnie oceniają, iż w szczególności zmiana z czasu zimowego na letni powoduje większe trudności ze snem.

Niewyspanie obniża produktywność, bardziej narażeni jesteśmy na wypadki i absencje w pracy. Nie oznacza to jednak, że dodatkowa godzina snu w październiku jest dla nas niegroźna – wyjaśnia Paulina Mikołajczyk, psycholożka z CM Damiana.

Zmiana czasu na zimowy – dlaczego może nam zaszkodzić?

Psycholożka dodaje, że poza rozregulowanym snem szybsze zapadanie zmroku w czasie zimowym sprzyja także rozwojowi depresji.

– Skrócony dzień oraz niekorzystna pogoda powodują rozdrażnienie. Związany z tym stres wpływa na jakość naszego życia. Zmianie ulega poczucie czasu, a przede wszystkim nasz rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar. Wskutek tego przez kolejne dni możemy mieć problemy z zasypianiem lub odwrotnie – w ciągu dnia może doskwierać nam zmęczenie i apatia.

U osób wrażliwych bardziej odczuwalne mogą być również bóle głowy. Brytyjscy naukowcy obserwując stan zdrowia osób z problemami układu krążenia wykazali, że ryzyko zawału serca wzrasta w momencie zmiany czasu z letniego na zimowy, a maleje jesienią, gdy przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do tyłu.

Ma to związek z ciśnieniem krwi, które rośnie w ciągu nocy oraz nad ranem. Osoby starsze trudniej dostosowują się do nowego czasu, który dodaje lub odejmuje jedną godzinę w ciągu dnia – wyjaśnia specjalistka z Centrum Medycznego Damiana.

Zmiana czasu – przygotuj się!

Czy możemy się jakoś przygotować do zachodzących w weekend zmian? Spróbuj zrezygnować z popołudniowej drzemki czy weekendowego odsypiania. Możesz też spróbować kłaść się spać o 10 minut wcześniej każdego dnia. Do soboty masz jeszcze trochę czasu!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.