Przejdź do treści

Zmniejszenie piersi – operacja i ćwiczenia. Ile kosztuje zabieg? Jakie są wskazania?

Zmniejszenie piersi – operacja, ćwiczenia. Ile kosztuje zabieg? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Duży biust bywa sporym atutem, czasem jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie. To z kolei sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na zmniejszenie piersi poprzez zabieg chirurgiczny lub ćwiczenia. Jak pomniejszyć biust? Na czym polega rekonwalescencja po operacji i jakie mogą być powikłania? W tym artykule znajdziesz odpowiedź. 

Zmniejszenie piersi – na czym polega ten zabieg?

Zmniejszenie piersi, zwane także mammoplastyką, to zabieg, który przeprowadza się w klinikach medycyny estetycznej. Polega on na wycięciu fragmentu gruczołu piersiowego, a także skóry oraz tkanki tłuszczowej. Następnie lekarz odpowiednio modeluje piersi, aż do momentu osiągnięcia pożądanego kształtu. Zdaniem specjalistów zabieg redukcji piersi najlepiej wykonać od jednego do dwóch tygodni po wystąpieniu miesiączki. Cała operacja trwa 3-4 godziny. Przed jej podjęciem stosuje się znieczulenie ogólne. 

Aby zmniejszyć rozmiar biustu, lekarze stosują cztery główne techniki: 

  • McKisso – pozostaje po niej ślad w kształcie odwróconej litery „T”, 
  • HallFindley – pozostaje po niej blizna pionowa, 
  • Lejour – po niej także pozostaje blizna pionowa, 
  • Benellego – pozostaje po niej blizna wokół otoczki sutka. 

U niektórych pań, które decydują się na zmniejszenie piersi, przeprowadza się liposukcję – nie u wszystkich to jednak wystarczy. 

 

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Rekonwalescencja po zmniejszeniu biustu

Zabieg pomniejszania biustu wymaga rekonwalescencji. Po samej operacji mogą być zauważalne krwiaki oraz obrzęki, nierzadko towarzyszy im ból. Po kilku dniach dolegliwości te powinny samoistnie ustąpić. Zalecenia po operacji zmniejszenia biustu: 

  • W szpitalu pacjentki zwykle pozostają do 3 dni po zabiegu. Przez miesiąc od operacji należy ograniczać aktywność fizyczną, a po samym zabiegu – nie chodzić przez tydzień lub dwa do pracy.  
  • Nie należy wykonywać czynności związanych z dużym wysiłkiem, a także różnego rodzaju prac domowych: myć okien, odkurzać czy prasować.  
  • Odradza się spanie na brzuchu. 
  • Przez 6-8 tygodni pacjentki powinny nosić specjalny biustonosz pooperacyjny – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy
  • Po 15-20 dniach konieczne jest zdjęcie szwów.  

Przez 3 miesiące od operacji pacjentki mogą obserwować zmniejszone czucie w piersiach. Całkowity czas rekonwalescencji może wynieść nawet rok. Należy w tym czasie: 

  • stosować zdrową dietę,  
  • ograniczyć używki i nie uprawiać sportu,  
  • unikać korzystania z sauny, solarium i ekspozycji ciała na światło słoneczne.  

Wskazane jest spanie z uniesioną głową, pod ramiona dobrze jest podkładać poduszki. Jeśli chodzi o bliznę, można ją zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiednich kremów lub korzystanie z takich zabiegów, jak oscylacja. 

 

Pomniejszanie biustu – wskazania

Niektóre kobiety decydują się na pomniejszenie biustu ze względów zdrowotnych. Duże piersi obciążają kręgosłup, powodując nierzadko ból oraz przyczyniając się do utrwalania wad postawy. Panie hojnie obdarzone przez naturę mają też problemy z barkami i szyją, a czasem również ze skórą. Podrażnienia i rany może powodować sam stanik, który nierzadko wpija się w skórą ramion i pleców. Osoby decydujące się na zabieg często borykają się z odparzeniami pod piersiami. Duże piersi utrudniają też podejmowanie różnych aktywności sportowych. Innym wskazaniem do operacji jest znaczna asymetria piersi. Warto powiedzieć również o wskazaniach psychologicznych. Jeżeli piersi są nieproporcjonalnie duże do reszty ciała, niektóre kobiety starają się je ukryć, np. poprzez nakładanie luźnej odzieży. 

Możliwe powikłania po mammoplastyce

Mammoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który niesie ze sobą ryzyko powikłań. Niekiedy pojawiają się: 

  • stany zapalne w pobliżu operowanych obszarów, 
  • krwotoki, 
  • zakrzepy w naczyniach krwionośnych, 
  • martwica tkanki tłuszczowej, 
  • obumarcie brodawki i jej otoczki. 

Redukcja piersi – u kogo może być wykonana?

Nie wszystkie kobiety mogą poddać się redukcji piersi. Najważniejszym warunkiem jest osiągnięcie pełnoletności, choć zaleca się przeprowadzanie zabiegu dopiero po 20. roku życia. Jeśli pacjentka karmi piersią, należy odczekać przynajmniej pół roku od zakończenia tej czynności. Operacja powinna być wykonywana jedynie u tych kobiet, które nie planują już mieć dzieci. Mammoplastyka wiąże się bowiem z ryzykiem uszkodzenia przewodów mlekowych, co może skutkować brakiem możliwości karmienia piersią. 

 

Jak bardzo można zmniejszyć piersi?

Biust można zmniejszyć w ramach mammoplastyki o maksymalnie 4 rozmiary – istnieją więc w tej kwestii pewne ograniczenia. Podczas zabiegu można jednak dopasować rozmiar do sylwetki pacjentki, a także jej proporcji ciała oraz samej wagi. 

Operacja zmniejszenia biustu – cena

Zastanawiasz się ile, kosztuje zmniejszenie biustu? Cena zabiegu wynosi od 6 do 15 tys. złotych. Dużo zależy od poziomu skomplikowania operacji, a także kliniki, w której zostanie ona przeprowadzona. 

 

Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu

Jeśli nie jesteś przekonana do zabiegu, możesz wypróbować ćwiczenia na zmniejszenie biustu. W pierwszej kolejności powinnaś zadbać o wzmocnienie mięśni znajdujących się w okolicach piersi oraz zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Aktywności tego typu powinnaś wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu. 

1) Pompki 

Jeśli chodzi o zmniejszanie biustu, mogą Ci pomóc zwykłe pompki. Spełniają one dwa powyższe zadania: wzmacniają mięśnie oraz zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej. 

2) Ćwiczenia aerobowe 

Ćwiczenia aerobowe są stosunkowo przyjemne i pomogą Ci zmniejszyć Twój problem. Pływanie, taniec, bieganie, marsz… Wybór jest całkiem spory. Dzięki nim skutecznie spalisz kalorie. 

3) Ściskanie piłki 

Stań na delikatnym rozkroku i umieść piłkę na poziomie klatki piersiowej. Postaraj się mocno ją ścisnąć do momentu aż wyczujesz napięcie. Chwilę wytrzymaj w tym stanie, później rozluźnij ręce i powtórz ćwiczenie po raz kolejny. 

4) Ćwiczenie ramion baletnicy 

Stań i wyprostuj plecy. Złącz ze sobą stopy. Wypnij klatkę piersiową do przodu. Podnieś jedną rękę tak, aby dłoń znajdowała się na wysokości głowy, a następnie przechyl się tak, jak to robią baletnice. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, co jakiś czas zmieniając stronę. 

 

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441974/ (dostęp: 6.10.22) 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825129/ (dostęp: 6.10.22) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Do pewnego momentu jest lepiej, jest zadowolenie z efektów zabiegów, a potem powoli zatraca się krytycyzm”. O uzależnieniu od poprawiania urody mówi Kinga Rochala

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Implanty piersi wywołują kolejne odmiany raka? FDA wydała ostrzeżenie

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

Depilacja wąsika – plastry do depilacji, pasta cukrowa czy wosk?

„To jest obrzydliwe”. Influencerka pokazała implanty piersi po 13 latach wyjęte z jej ciała

Dobre nawyki dla zdrowia piersi / Fot. Pexels

6 dobrych nawyków dla zdrowia piersi

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!

Kobieta

Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci

Dr n.med. Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk/ Archiwum prywatne

Dr n.med. Tadeusz Witwicki: Szkolono wszystkich, którzy się zgłaszali. Zajęcia prowadził anestezjolog, nie zabiegowiec…

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Pomacaj Się

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Choroby piersi – rak sutka, zapalenie, brodawczak i mastopatia

Dr Marek Wasiluk

„Gdy mam dzień, że nie dostanę maila z prośbą o pomoc przy powikłaniu, to jestem zdziwiony” – przyznaje dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

Guz liściasty piersi – objawy, diagnostyka i leczenie

Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza?

Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy

Nowa reklama akcesoriów do karmienia Tomme Tippe została przez niektórych ocenzurowana. Ale lepszej dzisiaj nie zobaczysz!

Kobieta

Obrzęk twarzy w miejscach podania kwasu hialuronowego reakcją po szczepieniu przeciw COVID-19

gigantomastia

„Zwykle kobieta jest kierowana do chirurga plastyka przez specjalistów, którzy wyczerpali już inne metody pomocy”. Dr n. med. Anna Kasielska-Trojan o gigantomastii

Kwas hialuronowy a choroba Hashimoto. Czy chorując na zapalenie tarczycy, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?