Przejdź do treści

Znajdujesz w swoich włosach małe żółte łuski, a na twojej głowie pojawiają się strupy? To łupież tłusty – wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Łupież, źródło: Gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łupież wcale nie musi mieć postaci małych białych płatków. Czasem są to żółte łuski, ściśle przylegające do skóry głowy. W takich przypadkach mowa o łupieżu tłustym, zwanym również łojotokowym. Jak go rozpoznać i jak pielęgnować włosy z łupieżem tłustym? O tym pisze Joanna Skrzypczak, czyli Ekspert Kosmetyczny w swoim najnowszym poście na Instagramie.

Łupież tłusty – jak go rozpoznać?

Łupież tłusty nazywany jest także łojotokowym, ponieważ występuje wraz z nim nasilony łojotok. Jak zaznacza Joanna Skrzypczak, poza wymienionymi wcześniej żółtawymi tłustymi łuskami można w niektórych miejscach zauważyć ich znaczne nawarstwienie, a także pojawienie się strupów. Może się też pojawić świąd i wypadanie włosów. Ekspert Kosmetyczny dodaje też, że skoro łupieżowi tłustemu towarzyszy łojotok, to często włosy wyglądają na przetłuszczone, nawet kilka godzin po ich umyciu.

Jeśli będziemy się drapać, żeby usunąć tłuste łuski, możemy doprowadzić do infekcji i stanów zapalnych, co tylko pogorszy obecny stan.

Kobieta czesząca włosy

Jakie są przyczyny łupieżu tłustego?

Joanna Skrzypczak wskazuje, że przyczyny łupieżu tłustego są takie same, jak w przypadku łupieżu suchego. Należy wśród nich wymienić nadmierną kolonizację grzyba Malassezia spp., zaburzenia hormonalne (związane z działaniem androgenów), nieprawidłowy proces odnowy komórek naskórka, a także czynniki egzogenne, takie jak np. niewłaściwa pielęgnacja włosów, wpływ klimatu.

View this post on Instagram

Łupież oraz ŁZS to schorzenia o charakterze przewlekłym, zaliczane do grupy chorób łojotokowych,
Schorzenie zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn, wg niektórych źródeł nawet 6-krotnie częściej
w porównaniu z kobietami. Szacuje się, iż choroba ta dotyczy 5–10% populacji. Część autorów uważa, iż łupież jest łagodną odmianą ŁZS głowy. Pozostali autorzy traktują te schorzenia jako odrębne jednostki chorobowe. Przyczyny łupieżu: – nadmierna kolonizacja grzyba Malassezia spp., – zaburzenia hormonalne ( androgeny) – czynniki egzogennych (wpływ klimatu, nieodpowiednia pielęgnacja włosów) – nieprawidłowy proces odnowy komórek naskórka. Co może nasilać łupież: – nieodpowiednia dieta – nadużywanie alkoholu – zaburzenia emocjonalne – nadmierny stres – predyspozycje genetyczne. – niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów ( żele, lakiery, pianki) – niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne ( olejowanie, zbyt częsty peeling) – częste noszenie nakryć głowy. – ! długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego
oraz klimat ! JAK WYGLĄDA ŁUPIEŻ SUCHY? Drobne białe łuski, które bardzo łatwo oddzielają się od podłoża i przypominają konsystencją puder. Skóra jest zazwyczaj niezmieniona zapalnie, a pacjenci nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Bardzo często z wiekiem łupież zwykły przekształca się w łupież tłusty. CZYM LECZYĆ I PIELĘGNOWAĆ? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, jeśli mamy problem z doborem pomoże dermatolog lub trycholog. Są to środki: – cytostatyczne ( siarczek selenu, dziegcie mineralne), – keratolityczne ( siarki i kwas salicylowy, mocznik oraz dziegcie) – przeciwgrzybicze (siarczek selenu, pirytionian cynku, imidazole (klotrimazol, flutrimazol, ketokonazol) oraz cyklopiroksolamina.) ZAPAMIĘTAJ! Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowego pH oraz mikrobiomu skóry!
Stosuj produkty w zasadzie 1na1, szampon leczniczy 1 dzień, szampon neutralny 2 dzień. Szampon leczniczy powinien zostać na skórze głowy ok 5 min by mógł skutecznie zadziałać. Łupież suchy jest Waszą dolegliwością? Jak sobie radzicie? #łupież #dermatolog #dermokosmetyki #instafacet #facet #włosy #trycholog #skóra #apteka

A post shared by Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny) on

włosy - łojotokowe zapalenie skóry głowy

Jak pielęgnować włosy z łupieżem tłustym?

Włosy walczące z łupieżem tłustym należy myć odpowiednim szamponem leczniczym (poleconym przez dermatologa lub trychologa) w konfiguracji – 1 dzień mycia szamponem leczniczym, później 1 dzień mycia szamponem neutralnym i tak na zmianę. Wskazany jest również peeling skóry głowy, który można robić samodzielnie, ale Ekspert Kosmetyczny zaleca jednak wizytę u trychologa. Specjalista od leczenia dolegliwości związanych z włosami może za pomocą kamery dokładnie sprawdzić, jak mieszki włosowe i skóra głowy zostały oczyszczone.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: