Przejdź do treści

„Znalezienie endokrynologa, który nie mówił mi na dzień dobry «ma pani problem z hormonami, bo jest pani otyła», zamiast «jest pani otyła przez problemy z hormonami», zajęło mi dobrych parę lat” – mówi Paulina

kobieta
"Znalezienie endokrynologa, który nie mówił mi na dzień dobry «ma pani problem z hormonami, bo jest pani otyła», zamiast «jest pani otyła przez problemy z hormonami», zajęło mi dobrych parę lat" - mówi Paulina fot. Image Source/Getty Imeges
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Hipercholesterolemia nie boli. Zrób lipidogram!
Hipercholesterolemia nie boli. Zrób lipidogram!
Madonna
61-letnia Madonna zapozowała topless. „Jesteś za stara na takie zdjęcia”
Wizyta u seksuologa / istock
Kiedy udać się do seksuolożki bądź seksuologa? Eksperci fundacji #SEXEDpl odpowiadają
Ronnie i Donnie Galyon / getty
Ronnie i Donnie Galyon, najstarsze bliźniaki syjamskie, nie żyją. Mężczyźni zmarli w wieku 68 lat
Zespół cieśni nadgarstka. Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Zespół cieśni nadgarstka. Jak może pomóc osteopatia? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Paulina leczy się w poradni leczenia otyłości. Od półtora roku regularnie korzysta z pomocy dietetyka i psychoterapeuty. Mieszka w  Katowicach, prowadzi kursy językowe. Choruje na Hashimoto, jednak diagnostyka zajęła kilka lat w powodu dyskryminacji osób otyłych w służbie zdrowia. – Oczywiście wiem, że otyłość jest chorobą, na którą zresztą się leczę, ale nie oznacza to, że każdą moja dolegliwość obcy ludzie mogą podsumowywać  „jesteś chora, bo jesteś gruba” – mówi Paulina.

Najgorsze zdanie jakie usłyszałaś w gabinecie to?

„Z taką warstwą tkanki tłuszczowej powinno się odmawiać diagnostyki”.

Kto to powiedział?

Laryngolog. Miałam zapalenie ucha, przeciągające się i bardzo bolesne. Jego komentarz był tak absurdalny i zbędny, że aż mnie zatkało. Ale podobne rzeczy słyszałam od internisty, podczas usg, a pobieranie krwi to prawdziwe piekło. Nie raz wychodziłam z pobrania cała pokłuta z gabinetu pielęgniarek. Na rękach rzeczywiście nie widać żył, ale na na nadgarstkach albo przegubach widać.

To dlaczego nie podbierały krwi z tych widocznych miejsc?

Kiedy im to sugerowałam, (a wcześniej mnie sugerowała przyjazna sympatyczna pielęgniarka, mająca świadomość jakie mogę mieć problemy ), mówiły mi, że trzeba próbować „normalnie”, że mają procedury i nie mogą od razu kłóć tam gdzie widać żyłę- czyli na nadgarstku. O ile wiem, żadnych procedur nie ma i powinno się po prostu szybko i skutecznie pobrać krew. Raz wyszłam z takiego pobrania pokłuta w pięciu miejscach. Do tego doszło szukanie żyły igłą pod skórą, bardzo nieprzyjemne, jeśli jest powtarzane kilka razy. Pielęgniarki komentowały między sobą moją wagę, jakby mnie przy nich nie było. Powiedziały, ze to inwalidztwo, „młoda dziewczyna a doprowadziła się do takiego stanu”, „taka otyłość to już jest po prostu choroba mentalna” albo „już jestem wykończona, jak przerzucanie łopatą gnoju” . Takie sytuacje skutecznie mnie odstraszały, miałam problemy z hormonami i kiedy szłam do lekarza i kazał mi  robić badania odmawiałam, albo po prostu ich nie robiłam, przeciągałam w nieskończoność.

Jak długo przeciągałaś?

Zdarzyło się, że i rok. Po jednej z takich wizyt w punkcie pobrań po prostu się załamałam. Nie chodzi o to, że na świadomym poziomie wiedziałam, że mnie to tak niszczy. Po prostu wpadłam w taki ucieczkowy styl życia, że właściwie robiłam głównie to co mnie nie narażało na stres. Bo to pobranie dostarczyło mi takiego bólu, że już na nic innego nie miałam miejsca. Latami miałam bardzo pogardliwy stosunek do swojego ciała więc i zdrowia.

Znalezienie endokrynologa, który nie mówił mi na dzień dobry- ma pani problem z hormonami bo jest pani otyła, zamiast – jest pani otyła przez problemy z hormonami- zajęło mi dobrych parę lat.

 

Paulina
Znalezienie endokrynologa, który nie mówił mi na dzień dobry- ma pani problem z hormonami bo jest pani otyła, zamiast – jest pani otyła przez problemy z hormonami- zajęło mi dobrych parę lat

Wydawałoby się oczywiste, że to jest ze sobą połączone, nawet dla laika. Odmówiono ci diagnostyki?

Kilka razy sugerowałam, że powinnam być przebadana w kierunku Hashimoto, usłyszałam że po prostu trzeba mniej jeść a nie wymyślać. Oczywiście diagnozowano u mnie Hashimoto ale trzy lata później. Musiałam przejść przez 4 lekarzy zanim, którykolwiek z nich naprawdę się mną zajął, a mnie szukanie odpowiedniego specjalisty zajęło kilka lat.

Unikałaś stresu, bałaś się usłyszeć znowu przykre słowa?

Też, bałam się przede wszystkim, że będę musiała iść na pobranie krwi. Bałam się poniżenia, miałam już wystarczająco niskie poczucie własnej wartości. Często nie padały wprost obraźliwe słowa, chodziło o stosunek do mnie o bagatelizowanie mojego stanu o obwinianie mnie za otyłość w sposób, który mnie poniżał. Czułam się jak niegrzeczne dziecko, wychodząc z gabinetów. A miałam już prawie 30 lat.

stanik

Znajomym też nie mówiłam o problemach zdrowotnych bo jedyne co słyszałam to, że powinnam schudnąć. Nie ważne czy miałam chore ucho czy problemy z trądzikiem czy bolała mnie głowa, zawsze prędzej czy później, ten czy inny znajomy mówił mi – wiesz otyłość nie sprzyja zdrowiu. Oczywiście wiem, że otyłość jest chorobą, na którą zresztą się leczę, ale nie oznacza to, że każdą moja dolegliwość obcy ludzie mogą podsumowywać – jesteś chora, bo jesteś gruba. Z racjonalnego punktu widzenia często mają rację, ale wyobraź sobie, że właściwie cokolwiek by się z tobą nie działo, to słyszysz od ludzi tylko jeden komunikat – czujesz się źle, bo jesteś gruba. Czyli – to twoja wina. Czyli – nie zasługujesz na współczucie. Czyli – schudnij to minie ci zapalenie ucha czy pęcherza.

Straszne, degradujące i bolesne. Powiedziałaś mi przed wywiadem, ze lekarze często udają obiektywne stwierdzanie faktów, mówiąc o otyłości oceniają i poniżają.

Dokładnie, jako mała dziewczynka miałam problemy z żołądkiem, jak się okazało na tle nerwowym. Ale lekarz mówił do mnie , że jestem „apetyczną” dziewczynką. No cóż, wydawało mi się, że to miły komentarz, „apetyczna” nie brzmi przecież źle. Kojarzy się z czymś dobrym. Któregoś razu po wizycie, kiedy po prostu czuł się bezradny bo nie było żadnych medycznych powodów do tego by bolał mnie brzuch, powiedział do mojej mamy – pani córka jest po prostu gruba, boli ją brzuch bo za dużo je, i to pewnie same niezdrowe rzeczy. Spojrzał na mnie i dodał – pewnie ukrywasz przed mamą chipsy w szafce, czekoladki i inne niezdrowe rzeczy.

Paulina
Wszyscy zakładają, że się nie leczę. Bo jestem gruba, gdybym się leczyła byłabym przecież szczuplejsza. Nikt nie bierze pod uwagę, że otyłość jest naprawdę trudną chorobą i że większość ludzi chorujących na otyłość próbuje latami różnych diet, różnych aktywności

Mama się rozpłakała. Jadłam rzeczywiście sporo, miałam apetyt, ale słodycze to była nagroda. Mama próbowała jakoś narzucić mi lekką dietę, ale nie chciała mnie dołować. Rodzice się zresztą rozwodzili, umarła moja babcia i to był czas kiedy jedzenie stało się dla mnie po prostu jedyną przyjemnością. Więc to bycie „apetyczną” to było pierwsze słowo, które miało maskować wrogość wobec mnie.

Trudno to oddać słowami, ale ja słyszę te fałszywe tony w głosie kiedy słyszę nawet te normalne komentarze odnośnie mojej wagi. Przede wszystkim jestem bardzo rzadko pytana o to czy leczę się na otyłość. Tego prostego, obiektywnego pytania prawie nikt nie zadaje. Wiesz dlaczego?

Nie mam pojęcia.

Bo zakładają, że się nie leczę. Bo jestem gruba, gdybym się leczyła byłabym przecież szczuplejsza. Nikt nie bierze pod uwagę, że otyłość jest naprawdę trudną chorobą i że większość ludzi  chorujących na otyłość próbuje latami różnych diet, różnych aktywności. Miałam okresy kiedy ważyłam o wiele mniej niż teraz. Uprawiałam sporty, chodziłam na siłownię. Skręciłam bardzo niefortunnie kostkę na rowerze. Do tego doszły problemy z kolanem, byłam unieruchomiona przez kilka miesięcy. Przytyłam 10 kg. Trudno mi było trzymać dietę bo nie zawsze mogłam iść po zakupy, miałam zwolnienie w pracy wiec właściwie siedziałam w domu non stop. Czasem jest naprawdę trudno. Oczywiście przy okazji tej kostki i kolana też słuchałam, że to wszystko kwestia wagi. Ale w przypadku kolana realnie tak jest. W przypadku kostki, cóż szczupli też mają kontuzje na rowerze.

Paulina
Oczywiście wiem, że otyłość jest chorobą, na którą zresztą się leczę, ale nie oznacza to, że każdą moja dolegliwość obcy ludzie mogą podsumowywać – jesteś chora, bo jesteś gruba

Jak długo unikałaś wizyty u lekarza przez strach?

Oprócz endokrynologa i pobrania krwi to chyba najdłużej kiedy byłam nastolatką, i jakoś około 20 roku życia. Miałam traumę po gastrologu i najbardziej na świecie bałam się iść do lekarza nawet z anginą. Też kilka lat, tabletki antykoncepcyjne, załatwiała mi mama. Rozumiała mnie, ona była dla mnie bezpieczną wyspą. Ginekolożka raz powiedziała, że od tabletek przytyję więc nie powinnam ich brać. Zanim trafiłam do poradni gdzie się leczę żyłam z tymi mitami w głowie. Wydawało mi się, że ja nic nie mogę bo jestem gruba.

Fit Matka Wariatka / Facebook

Teraz chodzisz do lekarza bez lęku?

Znalazłam swoich lekarzy, którym ufam. Ale to zajęło trochę czasu i kosztowało sporo pieniędzy. Ale do dziś boję się, że wyląduję na ostrym dyżurze i będę słuchać uwag. Chociaż nie jestem już tak bezbronna jak byłam. Wydaje mi się, że na hasło: pobranie krwi do końca życia będę reagować lękiem. Uczę się walczyć o swoje prawa. Ale to jest bardo trudne, bo w miejscach takich jak przychodnie, szpitale wielu ludzi korzysta z faktu, że ma pod ręką słabszych ludzi  w potrzebie. To dotyczy nie tylko otyłych. Staram się o tym pamiętać w trudnych momentach.

Próbowałaś kiedyś złożyć skargę na lekarza? Napisać opinię w internecie?

Dobre pytanie. Nie, wstydziłam się. Uważałam, że oni mają rację, że mają prawo źle mnie traktować. Gdzieś w środku byłam małą dziewczyną, którą znowu ktoś poniżył i ona chce uciec jak najdalej. Bardzo tego żałuję, że tak się poddałam.

Jak te trudności wpłynęły na twoje zdrowie?

Po pierwsze mogłam leczyć hashimoto wcześniej a zaczęłam później. Po drugie miałam raz zapalenie płuc bo udawałam długo, że nic mi nie jest i tak się skończyło przechodzone zapalenie oskrzeli. Po trzecie latami probowałam na wlasną rękę robić coś z nadwagą a mogłam skorzystać z pomocy lekarzy. Tylko latami tkwiłam w przekonaniu, że lekarze są dla chudych.

Generalnie do dziś mam taką tendencję do udawania ,że nic mi nie jest kiedy źle się czuję. Taki odruch.

A Twój stan psychiczny? Jak to wszystko wpłynęło na twój świat wewnętrzny?

Pokiereszowało mnie do cna. Uczciwie mówię, po prostu mnie złamało. Nie złamała mnie sama nadwaga, żadne trudności życiowe nie skrzywdziły mnie tak jak słowa usłyszane od lekarzy, pielęgniarek i czasem rówieśników. Świat dorosłych wydawał mi się wrogi. Tylko mama i nauczyciele byli mili. A reszta wydawała mi się chaosem, złem, opresją zewnętrznego świata, do którego przecież któregoś dnia będę musiała wyjść. Współczuję tej dziewczynce, którą byłam, wiem że gdybym wcześniej zaczęła się leczyć to  dziś byłoby łatwiej. U mojej psychoterapeutki uczę się jak odzyskać radość życia i poczucie godności. Od dorosłych zbyt często słyszałam, bezpośrednio lub poprzez sugestie- wstydź się za to kim jesteś. Wiem, że będę pracować nad tym przez lata.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Chirurgiczne leczenie otyłości (CHLO) – zabieg dla najbardziej obciążonych  

„Trudno jest pozbawić się przyjemności z podjadania słodyczy, a zastąpić je myciem okien” – mówi Alicja Sulima, psycholog wspierająca pacjentów poddających się operacyjnemu leczeniu otyłości

Leczenie a wiara. Dr Hospice: "Naprawdę nie ma to znaczenia, w co wierzy lekarz. Znaczenie ma to, w co wierzy pacjent"

Leczenie a wiara. Dr Hospice: „Naprawdę nie ma to znaczenia, w co wierzy lekarz. Znaczenie ma to, w co wierzy pacjent”

Triage – na czym polega? Jakie są zasady segregacji medycznej chorych?

Afrodyzjaki – naturalne produkty, które podniosą twoje libido

Urszyla Chowaniec, "Galanta Lala"

„Jak pani tyle waży, to ja nie wiem, czym panią znieczulić”. Galanta Lala opowiada, jak została potraktowana przez anestezjologa w szpitalu

Dziewczyny z WIMIN świętują Dzień Mamy serią rozmów o macierzyństwie

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

Bergamotka to skarbnica witamin A i C. Poznaj jej właściwości i działanie

Starsze osoby w sanatorium

Koronawirus w Polsce. Sanatoria i uzdrowiska nie działają – czy powinnyśmy dokonać zwrotu skierowania na leczenie uzdrowiskowe? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta

Otyłość / rawpixel

Prawie połowa Polaków nie wie, ile powinna ważyć. Porozmawiajmy szczerze o otyłości

Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch

Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch

Obesogeny: związki otyłości

Obesogeny, czyli związki otyłości. Czym są i jak przyczyniają się do tycia?

Anna Skura, WIMIN, OTOZ Animals

3 inicjatywy, które ratują nas w czasie kwarantanny. Też je pokochacie!

Dziewczyny z WIMIN wspierają zdrowie kobiet podczas #zostańwdomu

Lipodemia — sprawdź, czym jest choroba grubych nóg, jakie ma objawy i jak się ją leczy

Lipodemia – co to jest, leczenie i objawy. Czy istnieje test na lipodemię?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

pęczek ziół

Dlaczego diety nie działają? Oto 5 psychologicznych powodów

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

Co dziesiąty zawał serca w Polsce dotyczy osoby przed 45 rokiem życia

Coraz młodsi Polacy mają zawał. Co robimy źle?

5 prozdrowotnych ekstraktów roślinnych, które powinna znać każda kobieta

5 prozdrowotnych ekstraktów roślinnych, które powinna znać każda kobieta

Miesiączka / istock

Jak zmienia się twoja miesiączka, gdy masz 20, 30, 40 lat?

Kobieta w basenie / istock

Zmagasz się z problemem zatrzymania wody w organizmie? To nie skutek alergii pokarmowej czy spożywania węglowodanów

Joanna Mudrowska: Kobiecość? To takie fajne pudełko z bardzo różnymi czekoladkami

„Z wiekiem pokochałam siebie i zaczęłam rozumieć, że nikt nie jest idealny”. Dominika Pliszka o słuchaniu swojego ciała

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?