Przejdź do treści

Znamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla! To nie jedna osoba, tylko organizacja

Znamy laureata pokojowej nagrody Nobla! To nie jedna osoba, tylko organizacja
Znamy laureata pokojowej nagrody Nobla! To nie jedna osoba, tylko organizacja / materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W 2019 r. laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. W poprzednich latach otrzymywali ją m.in. prezydent RPA Nelson Mandela czy Lech Wałęsa. W tym roku to nie jedna osoba, a cała instytucja zdobyła nagrodę. 

Pokojowa Nagroda Nobla 2020

W tym roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego (WFP) – agencja ONZ, a także największa organizacja humanitarna świata powołana do zwalczania globalnego głodu. Została nagrodzona za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie na rzecz zapobiegania wykorzystywania głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu.

W uzasadnieniu podkreślono, że Światowy Program Żywnościowy zidentyfikował swoje wysiłki podczas pandemii koronawirusa. Zaznaczono, że pomoc otrzymuje blisko 100 milionów osób w 88 krajach.

– Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna – podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen, dodając, że „do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką”.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 – faworyci

Do nagrody nominowano m.in. prezydenta USA Donald Trump i aktywistkę klimatyczną Greta Thunberg. W sumie nominację otrzymało 107 organizacji i 210 osób.

Eksperci wskazywali, że zdobywcą nagrody może zostać Światowa Organizacja Zdrowia. Wśród faworytów wymieniali też m.in. Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), antyrasistowski ruch Black Lives Matter oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

 

Nagrody Nobla 2020

Trwa Tydzień Noblowski, który zaczął się na początku tego tygodnia. Nagroda powędrowała już między innymi do amerykańskiej poetki Louise Glück oraz amerykańskich naukowców: Harveya J. Altera i Charlesa M. Rice’a oraz Brytyjczyka Michaela Houghtona „za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C”.

Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 r. Dotychczas przyjęcia nagrody Nobla odmówił jedynie wietnamski polityk Le Duc Tho. W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (95 tys. euro) do 10 mln koron (950 tys. euro) wartość Nagrody Nobla w każdej z sześciu dziedzin. Z powodu pandemii w tym roku ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo odbędzie się w auli tamtejszego uniwersytetu przy udziale jedynie 100 osób zamiast gali na tysiąc gości w miejskim ratuszu.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: