Przejdź do treści

Porodówki znikają z polskich szpitali. Jak to komentuje Ministerstwo Zdrowia?

szpital
Znikają porodówki. Ministerstwo Zdrowia: „Do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych” Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wielkanocna baba orkiszowa. Znacznie zdrowsza niż klasyczna
Wielkanocna baba orkiszowa. Znacznie zdrowsza niż klasyczna
Podstawowa przemiana materii (PPM) - od czego zależy i jak ją obliczyć?
Podstawowa przemiana materii (PPM) – od czego zależy i jak ją obliczyć?
Mateusz Morawiecki / MWMEDIA
Rząd przedłuża ograniczenia. Nadal nie możemy wychodzić z domów
wysypka na plecach
Dermatolodzy ostrzegają. Zmiany skórne mogą być objawem koronawirusa?
Smutna kobieta - GAD
Czym jest GAD i jakie są jego objawy? Tłumaczy psycholożka Anna Cyklińska

Braki kadrowe i niedostateczna liczba porodów to główne powody zawieszania oddziałów położniczych w polskich szpitalach. Wiele z nich udaje się przywrócić do normalnego funkcjonowania, jednak problem narasta. Likwidacji szczególnie obawiają się pacjentki z małych miejscowości.

Aneta z Radomia jest w drugiej ciąży. Termin porodu wyznaczony ma na wiosnę 2020 roku. Pierwsze dziecko rodziła w miejskiej lecznicy. Teraz jest pełna obaw, czy będzie mogła urodzić tutaj również swoje drugie dziecko, a jeśli nie, to gdzie. Powód? Nieustające doniesienia medialne dotyczące likwidowanych oddziałów położniczych. – Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ma zostać zawieszony oddział chirurgii. Może porodówka będzie następna? – zastanawia się Aneta.

 

Mieszkanki Radomia i okolic mają do dyspozycji jeszcze jedną lecznicę – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie. Jednak wiele Polek, szczególnie tych rozproszonych po niedużych miejscowościach, nie ma tyle szczęścia. W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że kobiety w Polsce mają nierówny dostęp do opieki ginekologicznej oraz położniczej. W najtrudniejszej sytuacji są Polki mieszkające na wsi. Przykładowo: w sześciu objętych kontrolą województwach były obszary, na których w promieniu więcej niż 20 km nie znajdowała się ani jedna zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia poradnia ginekologiczno-położnicza. W jednym z powiatów na terenie woj. podlaskiego odległość do najbliższej poradni wynosiła… ok. 50 km.

Gdzie ci specjaliści?

Z informacji opublikowanych na początku listopada przez Money.pl wynika, że w niecałe 2 lata w Polsce zostały zamknięte 24 oddziały położnicze. Przykładowo: latem w woj. lubuskim zawieszono oddziały położnicze w Kostrzynie nad Odrą oraz w Skwierzynie. W ostatnim czasie z przyjmowaniem rodzących pacjentek wstrzymały się też szpitale w Mrągowie oraz Zakopanem. Część oddziałów po pewnym czasie udało się wznowić. Bo właśnie nie o likwidacji, a o „przerwie” bądź „zawieszeniu” się mówi. Mimo to pacjentki obawiają się, że zamknięte porodówki nie wznowią już działalności.

Aneta, jest w drugiej ciąży
Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi

Główne powody zawieszania oddziałów położniczych to wspomniane wcześniej braki kadrowe oraz niedostateczna liczba porodów. Średnia europejska wynosi 3,6 lekarza na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to już 2,4 lekarza. Przeciętny wiek lekarza w naszym kraju wynosi ponad 50 lat; podobny jest średni wiek polskiej pielęgniarki (52 lata). Niepokojąca jest zwłaszcza coraz mniejsza liczba położnych. Według „Newsweeka” w ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa spadła aż o połowę, natomiast średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta.

Już w 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym opieki okołoporodowej na polskich oddziałach położniczych alarmowała, że aż w 17 skontrolowanych szpitalach nieprzerwany czas pracy poszczególnych lekarzy, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, wynosił od 31,5 do 151 godzin! Oznacza to, że niektórzy z nich pracowali non stop przez kilka dni.

NFZ analizuje

O sytuację pytamy Ministerstwo Zdrowia. Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji tego resortu, uspokaja, że do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych. – Zagwarantowanie właściwej i kompleksowej opieki  nad kobietami w ciąży i w okresie połogu jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia. W tym celu Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy – tłumaczy Wądrzyk.

Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji MZ
Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy

W ramach KOC funkcjonuje 21 placówek, w których od 2017 roku odebrano ponad 64 tys. porodów. – Dzięki programowi kobieta zyskuje kompleksową opiekę, która gwarantuje jej większy komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie ciąży, porodu i połogu. W przypadku programu Dieta Mamy realizuje go już 50 placówek. W ramach programu wdrażany jest standard, który kompleksowo określa zasady żywienia szpitalnego. Obejmuje on wybraną grupę pacjentów: kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Warto również nadmienić, że Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco analizuje funkcjonowanie i organizację szpitali i oddziałów położniczych, jak i innych placówek ochrony zdrowia w Polsce – mówi Sylwia Wądrzyk.

Z informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” można się dowiedzieć, że według NFZ ponad 50 oddziałów położniczych powinno zniknąć z mapy Polski, ponieważ przyjmują one zbyt mało pacjentek. Fundusz zamierza premiować te placówki, w których wykonuje się ponad 400 porodów rocznie. Dla przykładu: w szpitalu w Kostrzynie nad Odrą w całym 2018 roku odebrano tylko 180 porodów.

Problem jest złożony. Kontrolerzy NIK-u w 2016 roku zwracali uwagę, że przy niewielkiej liczbie porodów (na poziomie 200–400 rocznie), co dotyczy zwłaszcza mniejszych szpitali, np. powiatowych, wysokość refundacji z NFZ nie pokrywa kosztów zatrudnienia dodatkowych anestezjologów, dzięki którym kobiety mogłyby rodzić ze znieczuleniem. Z tego samego raportu wynika jeszcze jeden zdumiewający wniosek: w żadnym ze skontrolowanych oddziałów nie przestrzegano wszystkich standardów opieki okołoporodowej!

Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, jest zdania, że liczba porodów nie powinna być jedynym kryterium decydującym o utrzymaniu bądź zamknięciu oddziału.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cholestaza w ciąży / istock

Swędzenie w ciąży nie zawsze jest zwykłym objawem rozciągania się skóry. To może być cholestaza ciążowa

Kobieta w ciąży / Unsplash

Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej

„Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej” – mówi terapeutka i psychiatra

„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu

Kobieta w ciąży

Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych. „Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest”

Luteina podczas ciąży - jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Luteina podczas ciąży – jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Odczyn Coombsa - czym jest i jak interpretować wyniki?

Odczyn Coombsa – czym jest i jak interpretować wyniki?

Połóg - odchody połogowe / istock

Odchody połogowe. Położna Kasia wyjaśnia, czym są i jak powinna wyglądać higiena po porodzie

"Kazano mi wybierać: albo sekcja zwłok, albo wydanie ciała do pogrzebu"

„Nie, nie, na sali porodowej martwych dzieci się nie rodzi”

porodówka

Położna o wstrzymaniu porodów rodzinnych: nie my powinniśmy być obiektem rozładowywania frustracji

Tycie w ciąży - ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

Tycie w ciąży – ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

usg ciążowe

Drugi trymestr ciąży – czego powinnaś się spodziewać?

kobieta w ciąży

Ciąża a koronawirus. Co powinnaś wiedzieć?

Kobieta w ciazy siedzi na łóżku szpitalnym

Koronawirus a porodówki w Polsce. Porody rodzinne wstrzymane, zakaz odwiedzin, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić

Objawy poronienia – późnego i wczesnego

Poronienie wczesne i późne – objawy

Poronienie. Co dzieje się w psychice kobiety, która straciła nienarodzone dziecko? Odpowiada psycholog Anna Bajkowska

Dr Wojciech Falęcki

Odporność kobiet w ciąży. Dr Wojciech Falęcki o tym, jak powinno się o nią zadbać

kobieta w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Co powinnaś o niej wiedzieć?

kobiece ciało

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

kobieta z wenflonem

Wenflon – wciąż niewiele o nim wiemy. Pan Pielęgniarka obala największe mity z nim związane

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

,,Pierwsze chwile z noworodkiem” autorstwa położnej Izabeli Dembińskiej to spojrzenie na świat nowonarodzonego człowieka z jego perspektywy. Premiera książki już 11 marca 2020 r.!

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.