Przejdź do treści

Porodówki znikają z polskich szpitali. Jak to komentuje Ministerstwo Zdrowia?

szpital
Znikają porodówki. Ministerstwo Zdrowia: „Do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych” Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Picie wody z cytryną / istock
Picie wody z cytryną oczyszcza organizm z toksyn, odkwasza i chroni przed przeziębieniem? Dietetyczka wyznała, co o tym sądzi
Krew jest cenna / istock
Jak cenna jest krew? Dr Michał Strus pokazał nagranie z sali operacyjnej
Wizyta u psychiatry / istock
Wizyta u psychiatry? Zobacz, jak się do niej przygotować. Wyjaśnia lek. Monika Tucholska
otolaryngolog
Ucho pływaka i inne problemy ucha zewnętrznego. Poznaj ich przyczyny i objawy
Okłady ze smalcu gęsiego - sposób Anny Lewandowskiej na przeziębienie
Anna Lewandowska poleca na przeziębienie okłady ze smalcu gęsiego. Pediatra komentuje ten sposób leczenia

Braki kadrowe i niedostateczna liczba porodów to główne powody zawieszania oddziałów położniczych w polskich szpitalach. Wiele z nich udaje się przywrócić do normalnego funkcjonowania, jednak problem narasta. Likwidacji szczególnie obawiają się pacjentki z małych miejscowości.

Aneta z Radomia jest w drugiej ciąży. Termin porodu wyznaczony ma na wiosnę 2020 roku. Pierwsze dziecko rodziła w miejskiej lecznicy. Teraz jest pełna obaw, czy będzie mogła urodzić tutaj również swoje drugie dziecko, a jeśli nie, to gdzie. Powód? Nieustające doniesienia medialne dotyczące likwidowanych oddziałów położniczych. – Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ma zostać zawieszony oddział chirurgii. Może porodówka będzie następna? – zastanawia się Aneta.

 

Mieszkanki Radomia i okolic mają do dyspozycji jeszcze jedną lecznicę – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie. Jednak wiele Polek, szczególnie tych rozproszonych po niedużych miejscowościach, nie ma tyle szczęścia. W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że kobiety w Polsce mają nierówny dostęp do opieki ginekologicznej oraz położniczej. W najtrudniejszej sytuacji są Polki mieszkające na wsi. Przykładowo: w sześciu objętych kontrolą województwach były obszary, na których w promieniu więcej niż 20 km nie znajdowała się ani jedna zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia poradnia ginekologiczno-położnicza. W jednym z powiatów na terenie woj. podlaskiego odległość do najbliższej poradni wynosiła… ok. 50 km.

Gdzie ci specjaliści?

Z informacji opublikowanych na początku listopada przez Money.pl wynika, że w niecałe 2 lata w Polsce zostały zamknięte 24 oddziały położnicze. Przykładowo: latem w woj. lubuskim zawieszono oddziały położnicze w Kostrzynie nad Odrą oraz w Skwierzynie. W ostatnim czasie z przyjmowaniem rodzących pacjentek wstrzymały się też szpitale w Mrągowie oraz Zakopanem. Część oddziałów po pewnym czasie udało się wznowić. Bo właśnie nie o likwidacji, a o „przerwie” bądź „zawieszeniu” się mówi. Mimo to pacjentki obawiają się, że zamknięte porodówki nie wznowią już działalności.

Aneta, jest w drugiej ciąży
Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi

Główne powody zawieszania oddziałów położniczych to wspomniane wcześniej braki kadrowe oraz niedostateczna liczba porodów. Średnia europejska wynosi 3,6 lekarza na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to już 2,4 lekarza. Przeciętny wiek lekarza w naszym kraju wynosi ponad 50 lat; podobny jest średni wiek polskiej pielęgniarki (52 lata). Niepokojąca jest zwłaszcza coraz mniejsza liczba położnych. Według „Newsweeka” w ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa spadła aż o połowę, natomiast średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta.

Już w 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym opieki okołoporodowej na polskich oddziałach położniczych alarmowała, że aż w 17 skontrolowanych szpitalach nieprzerwany czas pracy poszczególnych lekarzy, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, wynosił od 31,5 do 151 godzin! Oznacza to, że niektórzy z nich pracowali non stop przez kilka dni.

NFZ analizuje

O sytuację pytamy Ministerstwo Zdrowia. Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji tego resortu, uspokaja, że do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych. – Zagwarantowanie właściwej i kompleksowej opieki  nad kobietami w ciąży i w okresie połogu jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia. W tym celu Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy – tłumaczy Wądrzyk.

Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji MZ
Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy

W ramach KOC funkcjonuje 21 placówek, w których od 2017 roku odebrano ponad 64 tys. porodów. – Dzięki programowi kobieta zyskuje kompleksową opiekę, która gwarantuje jej większy komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie ciąży, porodu i połogu. W przypadku programu Dieta Mamy realizuje go już 50 placówek. W ramach programu wdrażany jest standard, który kompleksowo określa zasady żywienia szpitalnego. Obejmuje on wybraną grupę pacjentów: kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Warto również nadmienić, że Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco analizuje funkcjonowanie i organizację szpitali i oddziałów położniczych, jak i innych placówek ochrony zdrowia w Polsce – mówi Sylwia Wądrzyk.

Z informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” można się dowiedzieć, że według NFZ ponad 50 oddziałów położniczych powinno zniknąć z mapy Polski, ponieważ przyjmują one zbyt mało pacjentek. Fundusz zamierza premiować te placówki, w których wykonuje się ponad 400 porodów rocznie. Dla przykładu: w szpitalu w Kostrzynie nad Odrą w całym 2018 roku odebrano tylko 180 porodów.

Problem jest złożony. Kontrolerzy NIK-u w 2016 roku zwracali uwagę, że przy niewielkiej liczbie porodów (na poziomie 200–400 rocznie), co dotyczy zwłaszcza mniejszych szpitali, np. powiatowych, wysokość refundacji z NFZ nie pokrywa kosztów zatrudnienia dodatkowych anestezjologów, dzięki którym kobiety mogłyby rodzić ze znieczuleniem. Z tego samego raportu wynika jeszcze jeden zdumiewający wniosek: w żadnym ze skontrolowanych oddziałów nie przestrzegano wszystkich standardów opieki okołoporodowej!

Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, jest zdania, że liczba porodów nie powinna być jedynym kryterium decydującym o utrzymaniu bądź zamknięciu oddziału.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny, leczenie, zioła, mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy – jak wyglądają objawy? Mięśniaki macicy a ciąża

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska o drugiej ciąży: w takim momencie myślenie o formie nie jest dla mnie priorytetem

Weronika Marczuk o poronieniu

Weronika Marczuk o poronieniu: miałam problemy z donoszeniem. Pochowałam dwoje dzieci

Ola z kanału "Mama Lama" pokazała swój brzuch po ciąży

Ola z kanału „Mama Lama”: lubię moje rozstępy, bo to taka mapa życia, którą narysowały mi na ciele moje dzieci

para

Prawa rodziców po poronieniu. Co przysługuje rodzicom po poronieniu?

Anna Lewandowska

Aktywność fizyczna w ciąży. Anna Lewandowska dzieli się najważniejszymi zasadami

Ból spojenia łonowego w ciąży / istock

Ból spojenia łonowego w ciąży dotyka wielu kobiet. Co powinnaś o nim wiedzieć? Wyjaśnia Monika Grzegorzewicz

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna

Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia

Katarzyna Glinka o treningach w ciąży

Katarzyna Glinka o treningach w ciąży: jestem wdzięczna naturze, że mogę teraz ćwiczyć

Amy Schumer

Amy Schumer stara się o dziecko metodą in vitro. Pokazała swój brzuch po zastrzykach

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska: maraton możemy przerwać w czasie biegu, a porodu już nie

Kobieta w ciąży / senivpetro/Freepik

Czy w ciąży można wykonywać cytologię i USG piersi? Położna Kasia wyjaśnia

kobieta i mężczyzna

Kiedy można starać się o ciążę po poronieniu?

Ciąża / senivpetro/Freepik

Położna Kasia: Czasami czas ciąży jest daleki od instagramowych radosnych klimatów. Czasami w przyszłej mamie kłębi się tysiące lęków i obaw

Chcesz zajść w ciążę? Najpierw zadbaj o siebie i swoją strefę emocjonalną. „Nie zajdziesz w ciążę, jeżeli będziesz traktowała to zadaniowo” – mówi psychoterapeutka Maria Król- Fijewska

Cameron Diaz została mamą

Cameron Diaz została mamą. To pierwsze dziecko 47-letniej aktorki!

kobieta w ciąży

Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet nie przekreślają marzeń o dziecku

Żywienie w ciąży / istockphoto

Czy to co jesz w ciąży, wpływa na smaki dziecka po urodzeniu? Położna Kasia podzieliła się niesamowitą ciekawostką

Poronienie. Badania po poronieniu

Badania, które powinnaś wykonać po poronieniu

kobieta na porodówce

7 grzechów głównych polskich porodówek

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

„Urodzenie dziecka w Wigilię, niestety, gwarantuje spędzenie całych świąt w szpitalu” – mówi położna z 30-letnim stażem. Jak dużo dzieci rodzi się w Wigilię?

Najczęstsze przyczyny hospitalizacji w święta

zgaga

Przyczyny zgagi – co może powodować dyskomfort i palenie za mostkiem?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kleszcze

Borelioza: objawy po wielu latach. Jak można wykryć chorobę?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

8 sposobów na podniesienie libido

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka