Przejdź do treści

Porodówki znikają z polskich szpitali. Jak to komentuje Ministerstwo Zdrowia?

szpital
Znikają porodówki. Ministerstwo Zdrowia: „Do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych” Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19
Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
Edukacja seksualna / rawpixel
Matka Lekarka o (braku) edukacji seksualnej: „W pracy przekonałam się, że wciąż wszystko jest jednym wielkim tematem tabu”
Extreme hunger - co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Extreme hunger – co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka

Braki kadrowe i niedostateczna liczba porodów to główne powody zawieszania oddziałów położniczych w polskich szpitalach. Wiele z nich udaje się przywrócić do normalnego funkcjonowania, jednak problem narasta. Likwidacji szczególnie obawiają się pacjentki z małych miejscowości.

Aneta z Radomia jest w drugiej ciąży. Termin porodu wyznaczony ma na wiosnę 2020 roku. Pierwsze dziecko rodziła w miejskiej lecznicy. Teraz jest pełna obaw, czy będzie mogła urodzić tutaj również swoje drugie dziecko, a jeśli nie, to gdzie. Powód? Nieustające doniesienia medialne dotyczące likwidowanych oddziałów położniczych. – Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ma zostać zawieszony oddział chirurgii. Może porodówka będzie następna? – zastanawia się Aneta.

 

Mieszkanki Radomia i okolic mają do dyspozycji jeszcze jedną lecznicę – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie. Jednak wiele Polek, szczególnie tych rozproszonych po niedużych miejscowościach, nie ma tyle szczęścia. W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że kobiety w Polsce mają nierówny dostęp do opieki ginekologicznej oraz położniczej. W najtrudniejszej sytuacji są Polki mieszkające na wsi. Przykładowo: w sześciu objętych kontrolą województwach były obszary, na których w promieniu więcej niż 20 km nie znajdowała się ani jedna zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia poradnia ginekologiczno-położnicza. W jednym z powiatów na terenie woj. podlaskiego odległość do najbliższej poradni wynosiła… ok. 50 km.

Gdzie ci specjaliści?

Z informacji opublikowanych na początku listopada przez Money.pl wynika, że w niecałe 2 lata w Polsce zostały zamknięte 24 oddziały położnicze. Przykładowo: latem w woj. lubuskim zawieszono oddziały położnicze w Kostrzynie nad Odrą oraz w Skwierzynie. W ostatnim czasie z przyjmowaniem rodzących pacjentek wstrzymały się też szpitale w Mrągowie oraz Zakopanem. Część oddziałów po pewnym czasie udało się wznowić. Bo właśnie nie o likwidacji, a o „przerwie” bądź „zawieszeniu” się mówi. Mimo to pacjentki obawiają się, że zamknięte porodówki nie wznowią już działalności.

Aneta, jest w drugiej ciąży
Podobno rodzi się za mało dzieci, brakuje też lekarzy, położnych i pielęgniarek. Bardzo mnie to martwi

Główne powody zawieszania oddziałów położniczych to wspomniane wcześniej braki kadrowe oraz niedostateczna liczba porodów. Średnia europejska wynosi 3,6 lekarza na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to już 2,4 lekarza. Przeciętny wiek lekarza w naszym kraju wynosi ponad 50 lat; podobny jest średni wiek polskiej pielęgniarki (52 lata). Niepokojąca jest zwłaszcza coraz mniejsza liczba położnych. Według „Newsweeka” w ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa spadła aż o połowę, natomiast średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta.

Już w 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym opieki okołoporodowej na polskich oddziałach położniczych alarmowała, że aż w 17 skontrolowanych szpitalach nieprzerwany czas pracy poszczególnych lekarzy, zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, wynosił od 31,5 do 151 godzin! Oznacza to, że niektórzy z nich pracowali non stop przez kilka dni.

NFZ analizuje

O sytuację pytamy Ministerstwo Zdrowia. Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji tego resortu, uspokaja, że do chwili obecnej nie zapadły żadne decyzje dotyczące zamykania oddziałów położniczych. – Zagwarantowanie właściwej i kompleksowej opieki  nad kobietami w ciąży i w okresie połogu jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia. W tym celu Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy – tłumaczy Wądrzyk.

Sylwia Wądrzyk, dyrektor biura komunikacji MZ
Ministerstwo Zdrowia wprowadza programy pilotażowe poprawiające sytuację na porodówkach – to m.in. funkcjonujące programy KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży) oraz Dieta Mamy

W ramach KOC funkcjonuje 21 placówek, w których od 2017 roku odebrano ponad 64 tys. porodów. – Dzięki programowi kobieta zyskuje kompleksową opiekę, która gwarantuje jej większy komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie ciąży, porodu i połogu. W przypadku programu Dieta Mamy realizuje go już 50 placówek. W ramach programu wdrażany jest standard, który kompleksowo określa zasady żywienia szpitalnego. Obejmuje on wybraną grupę pacjentów: kobiety w ciąży i w okresie poporodowym. Warto również nadmienić, że Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco analizuje funkcjonowanie i organizację szpitali i oddziałów położniczych, jak i innych placówek ochrony zdrowia w Polsce – mówi Sylwia Wądrzyk.

Z informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” można się dowiedzieć, że według NFZ ponad 50 oddziałów położniczych powinno zniknąć z mapy Polski, ponieważ przyjmują one zbyt mało pacjentek. Fundusz zamierza premiować te placówki, w których wykonuje się ponad 400 porodów rocznie. Dla przykładu: w szpitalu w Kostrzynie nad Odrą w całym 2018 roku odebrano tylko 180 porodów.

Problem jest złożony. Kontrolerzy NIK-u w 2016 roku zwracali uwagę, że przy niewielkiej liczbie porodów (na poziomie 200–400 rocznie), co dotyczy zwłaszcza mniejszych szpitali, np. powiatowych, wysokość refundacji z NFZ nie pokrywa kosztów zatrudnienia dodatkowych anestezjologów, dzięki którym kobiety mogłyby rodzić ze znieczuleniem. Z tego samego raportu wynika jeszcze jeden zdumiewający wniosek: w żadnym ze skontrolowanych oddziałów nie przestrzegano wszystkich standardów opieki okołoporodowej!

Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, jest zdania, że liczba porodów nie powinna być jedynym kryterium decydującym o utrzymaniu bądź zamknięciu oddziału.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bóle lędźwi w ciąży. Jak może pomóc osteopatia? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Bóle lędźwi w ciąży. Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci mówią, dlaczego to kiepski pomysł

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci tłumaczą, dlaczego to zły pomysł

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Bolesny obrzęk stóp w ciąży. Jak pomoże osteopatiia?

Bolesny obrzęk stóp w ciąży – jak może pomóc osteopata? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Bóle podżebrowe w ciąży - jak może pomóc osteopatia?

Bóle podżebrowe w ciąży – jak może pomóc osteopatia? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia - mówi położna Izabela Rychlik

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Podjazd w szpitalu / istock

Pan Pielęgniarka zdradza szpitalne tajemnice. „To często nieoficjalna palarnia, tu kwitnie życie towarzyskie”

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Kobieta smutna, cierpiaca na depresję poporodową

Depresja poporodowa – jak długo trwa? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Zielone warzywa liściaste a kwas foliowy

Kwas foliowy (witamina B9) – źródła, niedobór, nadmiar i suplementacja

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. "Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe"

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. „Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ćwiczenia po cesarce na brzuch, ręce i kręgosłup – kiedy można wykonywać?

kobieta w ciąży

Czy warto szczepić się przeciw krztuścowi w ciąży? Dr Michał Strus odpowiada

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? Zobacz filmiki, które opublikowała Gosia Włodarczyk

kobieta w ciąży ze zdjęciem USG dziecka

Czy płód w macicy śni? Wyjaśnia ginekolog położnik

kobieta w ciąży

Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy. Jak rozpoznać i postępować?

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę