Przejdź do treści

Boisz się, że ktoś na imprezie dosypie ci czegoś do drinka? Bransoletka LimeBands może pomóc w wykryciu GHB

https://limebands.pl/
https://limebands.pl/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem
Kiedy do okulisty, gdy bolą oczy
Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty
Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju
Nietolerancja histaminy - znasz jej objawy?
Nietolerancja histaminy – znasz jej objawy?
Nie chcesz jesieni spędzić na L4? Poznaj 5 sposobów na zwiększenie odporności

Na imprezie nie jesteśmy bezpieczne. I to niezależnie od tego, czy jest to domówka czy potańcówka w klubie. Wystarczy chwila nieuwagi, odwrócenie wzroku od drinka, który stoi na stoliku, by ktoś mógł coś do niego dosypać. Wsypanie do szklanki substancji GHB nie zdarza się tylko na filmach. Wie o tym 19-letnia Dominika Sysło. – Wciąż wielu ludziom wydaje się to rzadkie, myślą, że ich to nie dotyczy – mówi dziewczyna. 

Bransoletka LimeBands

Bransoletki LimeBands mają pomóc w wykryciu substancji GHB. Na pomysł sprowadzenia ich do Polski wpadła 19-letnia Dominika Sysło, licealistka z Krakowa. O co chodzi? To produkt, który może zwiększyć twoje bezpieczeństwo.

„Mała bransoletka pozwala sprawdzić, czy w twoim napoju nie znalazła się niebezpieczna substancja, która może ci zagrażać – GHB, potocznie zwana tabletką gwałtu. Działa również odstraszająco dla potencjalnego przestępcy – pokazuje, że masz wszystko pod kontrolą, nawet podczas imprezy” – czytamy na stronie LimeBands.pl.

Co trzeba zrobić, by sprawdzić, czy jesteśmy bezpieczne? Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu na pole testowe. To rozwiązanie może uratować nasze życie.

 

Pomysłowa licealistka

Pomysł na bransoletkę pojawił się przypadkiem, podczas zwykłego przeglądania stron w internecie. Licealistka zauważyła wtedy, że w sieci pojawia się coraz więcej smutnych historii młodych osób, które doświadczyły gwałtu bądź innego rodzaju przemocy seksualnej.

– W ostatnim czasie zauważyłam, że coraz więcej osób porusza problem dosypywania substancji odurzających do czyjegoś napoju. Widziałam mnóstwo postów na ten temat w grupach na portalu Facebook. Pisali o nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kilka historii znam również od moich znajomych. Szokujące może być to, że takie sytuacje zdarzają się nie tylko w klubach, ale także na festiwalach, w kawiarniach, a nawet na domówkach.

Coraz częściej to osoba wydająca napój jest zamieszana w takie czynności. Wciąż wielu ludziom wydaje się to rzadkie, myślą, że ich to nie dotyczy. Niestety, jeżeli ktoś będzie miał wobec nas złe zamiary, zadba o to, byśmy nie zobaczyli podejrzanego zachowania ze strony tej osoby.

Dodam, że pigułka gwałtu to najczęściej wykorzystywana substancja tego typu. Dzieje się tak dlatego, że bardzo szybko się rozpuszcza i jest kompletnie niewidoczna. Uznałam, że jest to coś aktualnego, potrzebnego, a nawet zdziwiło mnie, że taki produkt jeszcze nie jest dostępny w Polsce. Rozpoczęłam poszukiwania sprzedawcy z ciekawości – mówi Dominika Sysło.

Dominika Sysło / LimeBands

Dominika Sysło / LimeBands

Na początku dziewczyna trafiła na lakiery do paznokci, które zmieniają kolor pod wpływem niebezpiecznych substancji. Okazało się jednak, że tego typu produkty nie są dostępne w naszym kraju. I od razu postanowiła coś z tym zrobić. Tak oto 19-latka sprowadziła na polski rynek bardzo dyskretne bransoletki, które każda z nas może założyć na rękę przed imprezą. Bransoletki Xantus pochodzą z Niemiec.

LimeBands przypominają opaski, które często otrzymujemy przy wejściu do klubów czy na koncerty. Jak wykonać test? Wystarczy zmoczyć palec w drinku, a następnie umieścić próbkę płynu na bransoletce.

Dystrybucja bransoletek

Sprowadzenie bransoletek i rozdystrybuowanie ich w Polsce nie obyło się bez problemów. Największą przeszkodą okazały się finanse. Dominika Sysło na ten cel poświęciła swoje wszystkie zaoszczędzone pieniądze.

– Nie chcę ujawniać, jaką kwotę włożyłam w ten projekt, ale nie była ona niska… – mówi Dominika.

W akcję zaangażował się także Adam Białecki, prywatnie chłopak 19-latki, oraz wspólny przyjaciel pary – Mateusz.

Bransoletki przed wejściem na rynek musiały być przebadane. Testy przeprowadził prof. Bracher z Uniwersytetu w Monachium oraz dr Trauser, profesor z Uniwersytetu w Lipsku. Wyniki badań okazały się pozytywne. Dopiero wtedy LimeBands stało się jedynym w Polsce dystrybutorem bransoletek wykrywających substancję GHB.

Do Dominiki należał wybór logotypu oraz nazwy dla bransoletek. 19-latka zdaje sobie sprawę, że LimeBands może być jeszcze bardziej udoskonalone. Do tego jednak potrzeba środków finansowych.

Bransoletka na oficjalnej stronie internetowej kosztuje 20 zł.

O czym jednak warto pamiętać? O tym, że opaska może być zawodna. Może potwierdzić obecność GHB, ale zamienników już nie. Według badań, aż 3/4 incydentów z użyciem tzw. „pigułki gwałtu” dotyczy innych substancji: pochodnych GHB (GBL, BDO) oraz leków nasennych (np. zolpidem, Stilnox) i przeciwlękowych (np. alprazolam, Xanax).

Interakcje bransoletki z alkoholami

Producent oryginalnego produktu Xantus informuje o wielu możliwych fałszywych wynikach testu. Chodzi o wszystkie napoje z wodą oraz Budweiser, Amstel Light, Coors Light, Corona Extra czy Bailey’s Irish Cream. Interpretację testu może też utrudnić ciemny napój – cola bądź sok porzeczkowy.

Cieszymy się, że tego typu gadżety pojawiają się na polskim rynku. Z drugiej jednak strony apelujemy, by nie uśpiły one naszej czujności. Mimo wszystko pilnujmy naszych szklanek i obserwujmy, w jaki sposób barmani przygotowują drinki. W żadnym wypadku nie ufajmy też przypadkowo napotkanym mężczyznom, którzy zapraszają nas na kolejnego drinka.

Bawmy się, ale z głową!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Gimnastyka słowiańska

„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej

Wszyscy potrzebujemy wsparcia. Potrzebujemy więzi, bycia zauważonym, zrozumianym.

„Mamy problem ze słowem „wsparcie”, bo sugeruje, że sobie z czymś nie radzimy. A przecież matki, z którymi się spotykamy, radzą sobie ze wszystkim” – mówią Katarzyna Dołęgowska-Urlich i Janka Rykowska z Fundacji Sto Pociech

Jak wygląda życie po udarze

„Potwornie bolało mnie dosłownie wszystko. Potem mąż mi opowiadał, że nie dawałam się dotknąć, bo dosłownie wyłam z cierpienia” – mówi 30-letnia Natalia, która przeszła udar mózgu

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

Ed Razek, dyrektor marketingu Victoria's Secret do sierpnia 2019 roku

Dyrektor Victoria’s Secret zrezygnował ze stanowiska. To początek końca ery seksualizacji modelek?

Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale i członkiem rodziny. Traktujemy go jak dziecko

Kobieta ćwiczy na sali z lustrem. Siedzi na macie do ćwiczeń i ćwiczy z pomocą taśmy. Nogi ma w górze, uczesana jest w kitkę. Obok niej leży też piłka do ćwiczeń i hantle

Gumy do ćwiczeń – jaką wybrać? Warto z nimi trenować? Tłumaczy fizjoterapeutka

Akcja "Nie świruj, idź na wybory"

Akcja „Nie świruj, idź na wybory” w ogniu krytyki. Nagrania ośmieszają osoby chore psychicznie

Kobieta ma astmę i trzyma w ręce inhalator, który jest na pierwszym planie.

Astma a nadwaga. Czy będąc astmatyczką mogę uprawiać sport? Odpowiada alergolożka

Polscy lekarze zbyt często przepisują antybiotyki i niewystarczająco dbają o pacjenta, który jest nimi leczony

Patrycja Kondracka

Płytsze zmarszczki bez skalpela? To możliwe. Wystarczy regularnie ćwiczyć facefitness

istockphoto.com

Co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Jak zareagować, gdy ktoś powie, że chce się zabić?

kobieta trenuje jogę

Po treningu odczuwasz ból? Fizjoterapeutka wyjaśnia, co w takiej sytuacji powinnaś zrobić

istockphoto.com

10 różnic między NIM a NIĄ

Nerwy w konserwy! Czujesz, że zaraz wybuchniesz ze złości? To pierwsze objawy nadmiernego stresu

6 dowodów na to, że pisanie o emocjach służy zdrowiu

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower? Oto kilka powodów

Prowadzisz batalię o otwarte okna w pracy? Nic dziwnego! Kobietom jest zimniej!

Ruby Rose: tylko ty wiesz, jaką osobą się urodziłaś i musisz być wolna, by być sobą

„Uwielbiam dzieci i to, co robię, to jest dla tych dzieci, co już chodzą po ziemi i dla tych, które przyjdą na świat. Ale sama nie chcę mieć dziecka. W jakim świecie miałoby żyć?” – mówi Monika Sadkowska, działaczka na rzecz klimatu i praw obywatelskich

istockphoto.com

Niepełnosprawni na SORze. Pielęgniarz opisał, jak wygląda szpitalna rzeczywistość, gdy pacjent nie widzi, nie ma nogi albo ma autyzm

Czy zamiennik leku zawsze jest bezpieczny? Na co zwracać uwagę przy szukaniu zamiennika? Wyjaśnia internistka

„W Polsce kobiety stawiają sobie bardzo wysokie wymagania wobec tego, jak mają wyglądać. Są niezwykle urodziwe, a mimo to, mają bardzo dużo kompleksów” – mówi Natalia Zawada, projektantka i właścicielka marki STARSEEDS

kobieta poprawia pościel

Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego? Podpowiada Joanna Jamroz-Brzeska, Mama Alergolog

Pokaz Chromat na NYFW 2019

Ciężarna i modelka po zabiegu obustronnej mastektomii na wybiegu podczas NYFW

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.