Przejdź do treści

1. Finał WOŚP na archiwalnych zdjęciach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 27 lat!

JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY
JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY 03.01.1993 WARSZAWA , UL. WORONICZA , STUDIO TVP / FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Maffashion pokazuje brzuch po porodzie
Maffasion o swoim brzuchu tydzień po porodzie: Nie mam kompleksu swojego ciała. To ciało urodziło małego człowieka. To jest moc!
szczupła dziewczyna
Chudnięcie – ile można zdrowo chudnąć? Jem i chudnę – przyczyny
cienie pod oczami
Worki i cienie pod oczami ‒ jak się ich pozbyć? Pomóc mogą domowe sposoby
Bóle menstruacyjne - jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk
Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk
Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku, czyli dokładnie 27 lat temu! Tematem przewodnim akcji były wtedy choroby serca najmłodszych pacjentów. Ile udało się zebrać pieniędzy i jak wyglądał pierwszy, historyczny finał WOŚP? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Dziś mija 27 lat od pierwszego, historycznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 3 stycznia 1993 roku w studiu TVP2 w Warszawie została zorganizowana pierwsza finałowa zbiórka pieniędzy dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Obok Jerzego Owsiaka, widowisko prowadziła Agata Młynarska, była dziennikarka Telewizji Polskiej.

Jak powstał pierwszy finał WOŚP?

Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy została użyta w programie telewizyjnym „Róbta co chceta, czyli  rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”, w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku, a jej autorem był oczywiście Jurek Owsiak. To właśnie w tym programie, znanym również pod nazwą „Kręcioła”, została zapoczątkowana akcja zbierania pieniędzy na sprzęt dla najmłodszych podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Dostawaliśmy do redakcji mnóstwo listów. A w niemal każdym były pieniądze dla dzieci. I nikt nigdy niczego nie ukradł. Pojawił się więc pomysł, żeby zrobić jakiś event, jakiś koncert będący podziękowaniem dla darczyńców. No i tak powstał pierwszy finał WOŚP – mówi Młynarska.

❤️Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez…

Gepostet von Agata Młynarska am Mittwoch, 9. Januar 2019

Pierwszy finał WOŚP w założeniu miał być jednorazowym happeningiem, którego celem było zebranie środków dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie „Róbta co chceta” zaproszenie do pierwszego Finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał – tłumaczył Jurek Owsiak.

Wielka Orkiestra Swiatecznej Pomocy, 1993 N/z: Agata Mlynarska, Jerzy Owsiak, Walter Chelstowski

Wielka Orkiestra Swiatecznej Pomocy, 1993 N/z: Agata Mlynarska, Jerzy Owsiak, Walter Chelstowski / Fot: Jan Bogacz/TVP/East News

Jak przyznała Agata Młynarska w swoim poście na Facebooku, cały styl i estetykę, które potem stały się kanonem dla Orkiestry Jurek Owsiak wymyślił w programie „Róbta co chceta”. „Zawsze było kolorowo, odjazdowo, wesoło i bez focha” – napisała dziennikarka.

„Pierwszą żółtą koszulę Juras dostał ode mnie, ja stworzyłam swój wizerunek ze spódnicy z tzw. „zrzutów” (używane ciuchy przysyłane w paczkach do Polski z zagranicy w czasie stanu wojennego), koszuli mojego pierwszego męża, krawat był od teścia prof. Jana Kieniewicza a buty od siostry z Francji. Cały strój po latach podarowałam na aukcję WOŚP” – dodała.

Agata Młynarska i Jurek Owsiak w programie "Róbta, co chceta"

Agata Młynarska i Jurek Owsiak w programie „Róbta, co chceta” / Fot. Facebook.com/Agata Młynarska

Podczas pierwszego finału WOŚP nie była jeszcze fundacją. Oficjalnie została założona dwa miesiące później – 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.

Pierwszy Finał WOŚP – ile pieniędzy zebrano?

Agata Młynarska tę zbiórkę wspomina z ogromnym wzruszeniem i niedowierzaniem. Nikt nie spodziewał się takiego oddźwięku i tylu datków w postaci pieniędzy i kosztowności, które dorośli i dzieci przynosili do studia TVP2.

– Ludzie wkładali mi pieniądze, gdzie popadnie. Miałam je za koszulą, w kieszeniach. Wkładali mi na ręce pierścionki i obrączki, które chcieli przekazać na zbiórkę. Co chwilę wbiegały też dzieci z workami pieniędzy i wysypywały je w studio. Pamiętam, że jak kończył się pierwszy finał, to zamiataliśmy te pieniądze z podłogi – mówiła Młynarska w rozmowie z tvn24.pl.

JUREK OWSIAK (C) , AGATA MLYNARSKA , WALTER CHELSTOWSKI (2l) PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY .

03.01.1993 WARSZAWA , UL. WORONICZA , STUDIO TVP . NZ JUREK OWSIAK (C) , AGATA MLYNARSKA , WALTER CHELSTOWSKI (2l) PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY .
FOT. MICHAL MUTOR / AGENCJA GAZETA

Podczas pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 1 535 440,68 dolarów, co w przeliczeniu po ówczesnym kursie dawało około 2,4 mln złotych. Ta suma przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów!

– Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych – mówił Jurek Owsiak.

Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce. Do szpitali trafiły kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y i respiratory.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do końca świata i jeden dzień dłużej

Organizatorzy zbiórki postanowili kontynuować działalność. W marcu 1993 powstała fundacja WOŚP, która od 2002 organizuje finał Orkiestry w drugą niedzielę roku. Fundacja w ciągu 27 lat zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 100 000 000 zł.

Prawdziwie rekordowy był ubiegłoroczny finał, podczas którego zbierano pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Jurek Owsiak

Udało się zebrać dokładnie 175 938 717,56 zł.

Po raz pierwszy za pośrednictwem strony Fundacji internauci wpłacili aż 15 007 461,22 zł, czyli prawie dwa razy więcej, niż podczas 26. Finału. W akcję zaangażowało się 1687 sztabów (w tym 86 zagranicznych) i 120 tys. wolontariuszy, a do darczyńców trafiło ok. 35 mln serduszek.

28. Finał WOŚP już 12 stycznia

Tegoroczna 28. edycja finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. W tym roku Fundacja będzie zbierała pieniądze na na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

ciało kobiety z rozstępami

Rozstępy na udach – od czego powstają, jak się ich pozbyć

Niesamowite zdjęcia z porodów! Nowi zwycięzcy w konkursie Birth Photography Image Competition 2020. Jedną z finalistek jest polska fotografka!

Dwóch chłopców i dziewczynka, którzy występują w filmie

„Gdańsk dzieli się dobrem” – co to właściwie znaczy? Zobacz, co ważnego chcą ci przekazać najmłodsi

cellulit galeria

Cellulit – mamy go prawie wszystkie, więc po co się go wstydzić? Te dziewczyny przełamały wstyd i dumnie kroczą z pomarańczową skórką!

Poznaj historie silnych, niezależnych i odważnych kobiet na całym świecie. Zdjęcia z konkursu „Kobieta 2019” odpowiadają na pytanie „kim jest kobieta?”

„Nigdy nie widziałam, żeby kobiety takie jak ja były modelkami, więc zostałam jedną z nich”. Kobieta z chorobą rybiej łuski promuje ciałopozytywność. Jej zdjęcia znalazły się w Vogue Italia!

Trzy kobiety z sesji ciążowej. Mają na sobie zwiewne sukienki i pokazują brzuchy

Sesja ciążowa w eleganckiej i subtelnej odsłonie. Zdjęcia zapierają dech w piersiach!

Pomacaj się! I bądź zdrowa! Niezwykłe zdjęcia kobiet po raku piersi. „Utrata piersi to nie koniec kobiecości. Można być piękną także po chorobie!”

Zwracasz uwagę na to, co je twoje dziecko? Te zdjęcia pokazują, co jedzą dzieci z całego świata. Różnorodność jest niesamowita!

Ashley Graham inspiracją dla kobiet, które pokazują swoje pociążowe ciała

„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne

Profile ciałopozytywne na Instagramie, które warto znać! Pokochaj swoje ciało. Te profile ci w tym pomogą

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

Fot. Denise Czichocki , ”Marzący Merlin”

Głuchy pies zawładnął sercami jury! Ogłoszono zwycięzców największego na świecie konkursu fotografii psów

Kompleksy i historie, które kryją się za nimi. Seria zdjęć „Rock Your Body” pokazuje, jak odważna jest prawda

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

galeria weekendowa blizny szwy

Blizny na nogach, brzuchu, klatce piersiowej i rękach. Kobiety na Instagramie pokazują, że nie ma się czego wstydzić i dumnie pokazują blizny na plaży!

Masz zmarszczki? Pokochaj je! Te kobiety już to zrobiły i chwalą się zmarszczkami na Instagramie

Masz zaburzenia lękowe? Wydaje ci się, że nie jesteś nikomu potrzebna? Zobacz ilustracje, które powinna zobaczyć każda osoba z problemami zdrowia psychicznego

Parodiują gwiazdy, modelki i celebrytów. Zobacz najlepszych Instagramerów, których warto obserwować

Szczere, na luzie i z uśmiechem. Najfajniejsze konta mam na Instagramie

Z nimi nie można nudzić się na szpitalnych korytarzach. Tańczący lekarze podbijają Instagram!

Płacz, krzyk, bałagan, brak sił. Mamy na Instagramie pokazały, jak wygląda prawdziwe macierzyństwo

Plamy na nogach, rękach i twarzy. Kobiety na Instagramie pokazują, że z łuszczycą można się zaprzyjaźnić i dobrze żyć

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?