Przejdź do treści

Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne 

Dłoń
Mudry nie tylko na ból głowy - czyli jak się wyleczyć przy pomocy własnych. dłoni/ fot. Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Joga to aktywność, która wpływa pozytywnie na ciało i umysł. Jej nieodłącznym elementem jest medytacja oraz mudry – znaczenie każdego z układów rąk jest inne. Z pewnością twój instruktor jogi również z nich korzysta podczas zajęć. Z ponad 100 mudr znajdziesz w poniższym artykule 10 układów rąk, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie, zrelaksujesz się, pozbędziesz się stresu oraz poprawisz energię życiową. 

Co to są mudry?

Mudry to układy dłoni, których głównym zadaniem jest tworzenie przepływu energetycznego w ciele oraz usuwanie blokad energetycznych. Samo słowo pochodzi z sanskrytu i oznacza: To, co przynosi radość.  

Celem mudr jest poprawa samopoczucia, polepszenia stanu zdrowia oraz osiągnięcia równowagi duchowej. Każdy palec ma inną energię żywiołów, dlatego łączenie ich ze sobą nie pozostaje bez znaczenia.  

 • Kciuk – symbol ognia.  
 • Palec wskazujący – energia powietrza. 
 • Palec środkowy – symbol przestrzeni. 
 • Palec serdeczny – energia ziemi. 
 • Mały palec – symbol wody. 

Wszystko co złe, co się dzieje w ciele, jest odpowiedzią na zaburzenie równowagi między żywiołami. Mudry dłoni stosuje się więc, by wprowadzić harmonię między nimi. Ta zaś przynosi ukojenie i uzdrowienie. Bardzo ważną informacją jest to, że nie przynoszą one żadnych skutków ubocznych. Możesz je bezpiecznie praktykować bez obawy o swoje zdrowie. 

Mudry – jak stosować?

Aby stosować mudry nie potrzebujesz żadnych specjalnych umiejętności, miejsca czy okoliczności. To bardzo prosta praktyka, którą możesz wykonywać o każdej porze dnia i w każdej sytuacji – nawet podczas stresującej konferencji w pracy czy podczas oglądania ulubionego serialu. 

 • Jeśli zaczynasz swoją przygodę z mudrami najlepiej wykonywać je bardzo świadomie. W tym celu przyjmij pozycję lotosu i skup się na odpowiednim układzie rąk. Każda sesja powinna trwać 45 minut. Ciężko ci znaleźć jednorazowo tyle czasu? Podziel go na 3 sesje o różnych porach dnia.  
 • Pamiętaj, że punkty energetyczne na palcach są delikatne, dlatego nie dociskaj palców mocno do siebie. Wystarczy subtelne zetknięcie ich w odpowiedniej pozycji, aby uzyskać zamierzone efekty. 
 • Mudry lecznicze stosuj do momentu ustąpienia objawów. Możesz je łączyć ze sobą, dzięki czemu zadziałasz na ciało kompleksowo.  
 • Podczas stosowania mudr skup się na oddechu. Oddychaj świadomie. Dzięki temu odprężysz ciało i pozbędziesz się wszelkich napięć z ciała. 
 • Wszystkie mudry wykonuj na obydwu dłoniach – o ile instrukcja danej mudry nie mówi inaczej (jak np. w mudrze na odchudzanie). 

Wszystkie mudry lecznice to zbiór ponad 100 układów rąk. Każda z nich jest odpowiednia dla każdego. Poniżej znajdziesz 10 mudr, które są najczęściej praktykowane i najbardziej wartościowej w obecnych, bardzo stresujących czasach. 

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu /fot.Pexels, Olia Danilevich

Mudry lecznicze – top 10 pozycji rąk

Poniższe mudry dłoni zostały wymienione ze względu na objawy, którym mają zapobiec. Jednak wiele z nich ma działanie wielokierunkowe. Oznacza to, że jednocześnie pomagają radzić sobie z wieloma problemami. Każdą z mudr możesz wykonywać jako mudrę uspokajającą, gdyż połączona ze świadomym oddechem odpręża ciało. 

Mudra na ból głowy 

Korzyści: ta mudra, zwana też mudrą wiatru, blokuje „wiatr” powstający w organizmie człowieka. Ten wiatr to czynnik zewnętrzny odpowiedzialny za wszelkie dolegliwości bólowe, w tym migreny. Może być stosowana profilaktycznie. 

Jak wykonać: zegnij palec wskazujący do wnętrza dłoni. Obejmij go kciukiem. Pozostałe palce pozostają wyprostowane. 

Mudra na nadciśnienie 

Korzyści: pomaga w uregulowaniu ciśnienia krwi. Do tego wspomaga pracę jelit i układu trawiennego. Wspomaga detoksykację organizmu. Dodaje energii. 

Jak wykonać: zegnij palec środkowy i serdeczny. Połóż na nich kciuk. Palec mały i wskazujący zostają prosto.  

Mudra na sen 

Korzyści: ułatwia zasypianie, wycisza umysł, łagodzi stres, reguluje oddech. 

Jak wykonać: połącz czubkami palec wskazujący i kciuk. Pozostałe palce wyprostuj i połącz je ze sobą (stykają się ze sobą bokami). Teraz obróć dłonie tak, aby były skierowane względem siebie wewnętrzną stroną dłoni – połącz je ze sobą. Trzymaj dłonie na wysokości czakry serca czyli przy klatce piersiowej. 

Mudra na tarczycę 

Korzyści: ta mudra, ze względu na lokalizację narządu tarczycy, wspomaga również prawidłową pracę gardła. Do wykonywania również w celu poprawienia głosu, leczy choroby gardła, oskrzeli oraz szczęki. 

Jak wykonać: prawą rękę skieruj wnętrzem dłoni na zewnątrz. Mały palec, serdeczny oraz wskazujący zegnij do środka dłoni. Palec wskazujący wyprostuj. Wyprostuj też kciuk i dołącz go do boku palca wskazującego. Rękę trzymaj na wysokości gardła. 

Mudra na odchudzanie 

Korzyści: usprawnia pracę jelit, zapobiega zaparciom, wspomaga usuwanie z organizmu toksyn, odpowiada za proces przemiany materii, wspomaga pracę żołądka. 

Jak wykonać: palcem wskazującym, środkowym, serdecznym i małym lewej dłoni obejmij te same palce prawej dłoni od dołu. Kciuki obu dłoni odchyl na boki. Tak ułożone dłonie połóż na brzuchu. 

Mudra ratująca życie 

Korzyści: pomaga pozbyć się uczucia kołatania serca. W medycynie chińskiej uważa się, że pomaga przy pierwszych objawach zawału serca. Zmniejsza niepokój i smutek, poprawia samopoczucie. Usuwa ból gromadzący się w ciele. 

Jak wykonać: palec serdeczny i środkowy połącz czubkami z kciukiem. Palec wskazujący ułóż na podstawie kciuka. Mały palec jest wyprostowany. 

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Mudry na nerwicę 

Korzyści: pomaga uspokoić organizm, wzmacnia pewność siebie, przynosi ulgę od trudnych emocji, poprawia koncentrację i uważność.  

Jak wykonać: spleć ze sobą palec mały, serdeczny i środkowy obu rąk. Palce wskazujące połącz ze sobą i skieruj ku górze. Z kolei połączone czubkami kciuki skieruj ku dołowi. 

Mudra życia 

Korzyści: poprawia witalność, wzmacnia umysł, ciało i ducha. Podnosi odporność, zmniejsza zmęczenie, wzmacnia motywację i zachęca do podejmowania działania.  

Jak wykonać: palcem serdecznym i małym dotknij czubka kciuka. Pozostałe palce zostają proste.  

Mudra wiedzy 

Korzyści: wspomaga zdobywanie wiedzy, pobudza do pracy przysadkę mózgową i gruczoły dokrewne, poprawia pamięć, wspomaga koncentrację, ułatwia medytację, zapewnia jasność umysłu. 

Jak wykonać: czubkiem palca wskazujące dotknij czubka kciuka. Pozostałe palce zostaw proste. 

Mudra nieba 

Korzyści: dzięki tej mudrze połączysz się ze swoją intuicję. Usłyszysz swój wewnętrzny głos i znajdziesz odpowiedzi na istotne dla Ciebie pytania. Poprawia też słuch i pomaga w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych ucha. 

Jak wykonać: palcem środkowym dotknij podstawy kciuka. Kciuk połóż na nim tak, aby go objął. 

 


Bibliografia: 

 1. https://www.portalyogi.pl/blog/12-mudr-medytacji/ [dostęp na dzień 11.07.2022] 
 1. https://www.elle.pl/artykul/mudry-dloni-twoje-zdrowie-lezy-w-twoich-rekach-8-energetycznych-ukladow-dloni-ktore-pomoga-ci-zwalczyc-stres [dostęp na dzień 11.07.2022] 
 1. https://spaeden.pl/styl-zycia/slow-life/2576-joga-dloni-mudry [dostęp na dzień 11.07.2022]

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.