Przejdź do treści

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com
Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ziemniak – pieczony, ale inaczej
To katar czy zapalenie zatok? Jak odróżnić?
Kłopoty dziecka ze snem. Poznaj możliwe przyczyny
Twoje dziecko nie może zasnąć? Poznaj możliwe przyczyny
Amy Schumer pokazuje, jak zareagowała na wieść o ciąży. Jej zdjęcie jest hitem sieci!
Sia / gettyimages.com
Sia wyznała, że zmaga się z nieuleczalną chorobą. „Życie jest cholernie trudne. Ból demoralizuje, ale nie jesteście samotni” – napisała na Twitterze

Katarzyna została zgwałcona. Zgłosiła to na policję. Miała nawet nagranie, na którym gwałciciel przyznaje się do tego, co zrobił. Nie jego jednak skazano. To kobieta została oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzyną na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne. 

istockphoto.com

Historia Katarzyny

Katarzyna poznała go w 2012 r. Mieszkali w pobliskich wsiach. Przyjaźnili się. W 2016 r. mężczyzna zaprosił Katarzynę na swoje imieniny, co nie spodobało się jego żonie. Znajomość musiała więc się zakończyć. Gdy kobieta zerwała z nim kontakt, mężczyzna zaczął być napastliwy. Śledził ją, raz nawet wszedł po drabinie do jej sypialni. Bała się, ale nie zgłosiła tego na policję.

Na początku 2017 r. mężczyzna bez zaproszenia pojawił się w domu Katarzyny. Gdy kobieta chciała wyjść, pchnął ją na kanapę i zgwałcił. Była w szoku. Dopiero po kilku dniach powiedziała o całej sytuacji sołtysce wsi, w której mieszka mężczyzna. O gwałcie opowiedziała też swojemu mężowi i żonie gwałciciela.

W lutym dwa małżeństwa spotkały się ze sobą, by się dogadać. Mąż Katarzyny uprzedził sprawcę, że będzie wszystko nagrywać. Mężczyzna przyznał się wtedy do gwałtu. Katarzyna nie zgłosiła się jednak z nagraniem na policję. Liczyła na to, że sprawa się zakończy.

Po kilku tygodniach gwałciciel ponownie zaczął śledzić Katarzynę. Raz przyciągnął ją do siebie na ulicy i wsunął język w jej usta. Odepchnęła go i zaczęła wyzywać. Wtedy poszła na komisariat. Katarzyna na przesłuchaniu czuła jednak, że jest zbywana.

W kwietniu mężczyzna wszedł na teren domu kobiety, gdy brama i furtka były zamknięte. Interweniowała policja. To wtedy kobieta dowiedziała się od policjanta, że sprowokowała mężczyznę swoim ubiorem. Usłyszała też, że nie ma przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Katarzyna nie podpisała składanych zeznań. Dopiero w 2017 r. kobiecie udało się zgłosić gwałt.

Mężczyzna zeznał jednak, że między nim, a Katarzyną od 2012 r. trwał romans. I taką wersję przyjął sąd. Po roku sprawa została umorzona. Kobieta zaskarżyła wyrok, jednak zaskarżenie zostało odrzucone. Wtedy Katarzyna zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Złożyła też skargę do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Skutek? Otrzymała odpowiedź, że jej zarzuty są bezzasadne. Została także skazana za składanie fałszywych zeznań na 3 miesiące pozbawienia wolności oraz karę 9 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym.

Katarzyna odwołała się od wyroku. Jest przerażona. Od dnia. w którym została zgwałcona, nie wyszła na spacer. Boi się o swoich synów. Nie wie, kto się nimi zajmie, gdy zamkną ją w więzieniu.

Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy

Historię Katarzyny opisała Maja Staśko – aktywistka, publicystka, krytyczka literacka. Dziewczyna założyła petycję, by pomóc zgwałconej. 

„Katarzyna zgłosiła gwałt. Miała nagranie, na którym Marcin przyznawał się do gwałtu. Ale to ona została skazana na więzienie. Mieszka na wsi, w każdej chwili może spotkać gwałciciela. On nie przestaje jej nękać. Katarzyna nie chce iść do więzienia. Ma dzieci, boi się, co z nimi będzie.

Napisałam reportaż o sytuacji Katarzyny. I założyłam petycję w jej sprawie. Podpiszcie się po tą petycją. To może spotkać każdą z nas. Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy. A Ty?”- pyta Maja Staśko w swoim nagraniu opublikowanym na Instagramie.

„Historia Katarzyny to dowód, że sądy w Polsce stoją po stronie sprawców przemocy. 67 proc. spraw dotyczących gwałtu jest umarzanych, a ofiary traktowane są jak podejrzane. Nic dziwnego, że ponad 90 proc. zgwałconych kobiet w Polsce nie zgłasza się na policję!

Dlatego zwracamy się do Sądu Najwyższego w Warszawie o kasację umorzenia postępowania dotyczącego zgwałcenia, a do Sądu Okręgowego w Poznaniu o uwzględnienie apelacji ws. wyroku skazującego Katarzynę na więzienie” – pisze Maja Staśko na stronie petycji.

Każda z nas może zostać zgwałcona. Często przecież wracamy same do domu. Jeździmy nocną komunikacją miejską. Chodzimy do klubów i na domówki. I nigdy nie możemy mieć pewności, czy ten mężczyzna, który tak nam się przygląda, nie jest groźny.

My już podpisałyśmy petycję. Czas na ciebie.

Historia Katarzyny została napisana w oparciu o reportaż Mai Staśko

—————————————————————————————-

Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie? Napisz do mnie: [email protected]. Postaram się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

Amnesty International

Seks bez twojej zgody zawsze jest gwałtem. Amnesty International wzywa Ministra Sprawiedliwości do zmian

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

Unsplash

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Twoja przyjaciółka została zgwałcona. Jak można jej pomóc? „W pierwszej kolejności możemy po prostu być i to jest najważniejsze”

Studentka robiąca notatki

Niemal co druga polska studentka była molestowana seksualnie

Bielizna nie jest zgodą na seks. Zobacz najlepsze zdjęcia z akcji #ThisIsNotConsent

Anja Rubik na spotkaniu z mediami

Anja Rubik popiera akcję #ThisIsNotConsent

Stringi na schodach przed sądem w Cork (Irlandia)

Majtki oznaką protestu. Kobiety w Irlandii oburzone po skandalicznym wyroku

„Dzień dobry, chciałabym zgłosić gwałt”. Ewa opowiada nam o najtrudniejszym momencie jej życia

Depresja / gettyimages.com

Lek. Dawid Ciemięga o depresji: Tu nie zadziała leczenie Beaty Pawlikowskiej, która twierdzi, że na depresję dobry jest spacer. Tu nie zadziałają ziemniaki pani Rozenek

Światowy Dzień Empatii

„Kobiety często zapominają, że mogą kreować swoje życie. Nasze matki, nie umiały mówić NIE. Na szczęście to się zmienia” – mówi Renata Dulewicz, trenerka komunikacji opartej na empatii

Zawodowa wiedźma

„Wiedźma to nie stara, zła, szpetna kobieta, mająca związek z siłami nieczystymi. Wiedźma to kobieta, która ma wiedzę” – mówi Agnieszka Waszak, zawodowa wiedźma

Metoda TRE / unsplash.com

Przeżyłaś w swoim życiu traumę, jesteś zestresowana, nie możesz spać? Spróbuj TRE i po prostu zaufaj swojemu ciału

Nie możesz wyleczyć trądziku? Przyczyną może być stres

Leczysz trądzik i nie widzisz efektów? Kosmetolożka: przyczyną może być stres!

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Kampania Adidas

„Teraz jest jej czas”. Kobieta karmiąca piersią w reklamie Adidasa

„Oprócz dbałości o to, by dieta była sycąca, zachęcam, by była smaczna i swobodna, a przy tym oczywiście skuteczna w osiąganiu celów” – mówi psycholog żywienia, dr Anna Januszewicz

Jak kontrolować stres?

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

„Nie mamy prawie neutralnych określeń na seks oralny, dominują wulgarne i przaśne. Zostaje nam „robić loda”, jako w miarę neutralna fraza” – mówi Marta Niedźwiecka, sex coach i psycholożka

5 sposobów na jesienną depresję

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?