Przejdź do treści

Mniszek lekarski – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Mniszek lekarski - właściwości, działanie i przeciwwskazania
Mniszek lekarski - właściwości, działanie i przeciwwskazania
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mniszek lekarski, inaczej mniszek pospolity uważany jest bardzo często za chwast. Jest to jednak wspaniała roślina o bardzo pożytecznych właściwościach.

Mniszek lekarski – morfologia i pochodzenie

Mniszek lekarski – Taraxacum sect. Taraxacum – najczęściej można spotkać wiosną na trawnikach i to w bardzo dużej ilości. Niektórzy nazywają go również mleczem, ponieważ po przełamaniu sączy się z niego biały sok. Są jednak naukowcy, którzy uważają, że mniszek i mlecz to dwie zupełnie różne rośliny. Pewnym jest jednak fakt, że mniszek po kilkunastu dniach zamienia się w puchatą kulkę, którą znamy również pod nazwą dmuchawiec.

Korzeń główny mniszka ma 2–3 cm średnicy i 1–2 m długości. Jego łodyga jest bardzo skrócona i wyrastają z niej liście oraz szypuły. Na tych szypułkach umieszczone są właśnie kwiatostany. Kwiaty skupione są na szczycie szypuł kwiatostanowych w pojedyncze koszyczki.

Kwitnienie mniszka trwa pomiędzy kwietniem a sierpniem. Wszystko dokładnie zależne jest od panujących warunków klimatycznych. W miejscach, gdzie jest ciepły klimat mniszki mogą kwitnąć nawet przez cały rok.

Naukowcy mówią, że jest to kwiat pochodzący z Grecji skąd rozprzestrzenił się na Azję i na pozostałą część Europy. Są jednak osoby twierdzące, że ta bylina pochodzi z północnych wzgórz Himalajów.

W dawnych czasach mniszek znany był również pod innymi nazwami, jak chociażby: mnich, mlycz, mlicz, podmuch, podróżnik mleczowaty, podróżnik pospolity, môj, môjicki, mojiczek, pąpawa, plesz, mlecz lekarski, mlecz polny, mlecz świński, mleczaj. Ciekawostka jest fakt, że miszek lekarski nazywany był również męską stałością.

Mniszek lekarski – właściwości

Mniszek lekarski jest byliną uważaną za chwast.

Jak się jednak okazuje jest on bardzo popularny wśród zielarzy. Mniszek ma lecznicze właściwości.

Z samej rośliny wykorzystywane są korzenie mniszka, które zbierane są późną jesienią; liście zbierane wczesną wiosną przed kwitnieniem; kwiaty zbierane na początku kwitnienia.

Korzeń mniszka zawiera sole potasu, substancje gorzkie, inulinę, kwasy fenolowe. W liściach zawarte są witaminy z grupy B i witamina B, magnez, krzem, sole potasu. Same kwiaty zawierają ogromne ilości witaminy A, C i karotenoidy.

Liście i korzenie mniszka można spożywać na surowo i w formie ugotowanej. Aby zniknął ich gorzki smak należy dokonać etiolacji, czyli osłonięcia na kilka dni przed światłem słonecznym zanim dokona się zbioru. Ten zabieg trzeba jednak przemyśleć, bo jednak traci się wtedy część wartości odżywczych.

Mniszek lekarski – działanie

Inulina zawarta w korzeniu polecana jest dla diabetyków chorujących na cukrzycę. Świeży i suszony korzeń mniszka ma działanie żółciotwórcze i żółciopędne.

Do tego przy zaburzeniach czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego warto pić sok ze świeżego korzenia.

W obrzękach i niewydolności nerek zaleca się stosowanie naparu z korzenia i liści lub z samych liści.

Naukowcy polecają picie naparu z mniszka przy zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego. Ma on zbawienny wpływ na przemianę materii i działa przeczyszczająco.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieje grupa osób, które powinny unikać naparów z mniszka pod jakąkolwiek postacią. Należą do nich osoby z niedrożnością dróg żółciowych, z ropniakiem pęcherzyka żółciowego. Osoby z kamicą żółciową mogą korzystać z takich naparów jedynie po zezwoleniu przez lekarza.

Bardzo dobry jest syrop z mniszka lekarskiego przygotowany na bazie korzeni, kwiatów i łodyg. Zawiera on w sobie:

  • inulinę
  • krzem
  • garbnik
  • potas
  • żelazo
  • magnez
  • witaminy A,C, D, z grupy B.

Sam syrop wzmacnia układ odpornościowy i kostny. Do tego ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, znieczulające i bakteriobójcze. Wpływa na obniżenie cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Sam mniszek wykorzystywany jest również jako roślina kosmetyczna do najróżniejszych kremów oraz jako odwar wodny do rolnictwa biodynamicznego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: