Przejdź do treści

Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia

Osoby transseksualne i niebinarne - jak się do nich zwracać? / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Krowa za bramą
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie

Po ostatnich wydarzeniach związanych z aresztowaniem aktywistki Margot, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych – jakich używać zaimków i rodzajów gramatycznych. Z pomocą przychodzi stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”. 

Jak zwracać się do osób transpłciowych?

„Sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta” – czytamy w poście opublikowanym na profilu „Miłość nie wyklucza”.

Osoby transpłciowe nie utożsamiają się z płcią, którą przypisano im po urodzeniu, czyli z płcią metrykalną. Świat uważa taką osobę za chłopca – ona jednak czuje się dziewczynką. Lub na odwrót.

Właśnie dlatego osoba taka z reguły będzie wolała rodzaj gramatyczny związany z płcią, z którą się utożsamia. Rodzaj męski, jeśli utożsamia się jako mężczyzna, rodzaj żeński, jeśli utożsamia się jako kobieta.

Piszemy „z reguły”, bo ludzie na całe szczęście są bardzo różn* i mogą mieć bardzo różne preferencje w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz: osoby transpłciowe zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu niż każd* z nas, by zrozumieć i nazwać swoją tożsamość płciową. Wszystko to jest procesem i może się zdarzyć, że osoba będzie preferowała różne rodzaje gramatyczne na różnych etapach tego procesu” – czytamy w poście.

Według stowarzyszenia, wystarczy więc sprawdzić, jakiego rodzaju gramatycznego osoba używa. Albo po prostu ją o to zapytać.

Decyzja o ciąży / istockphoto

Jak zwracać się do osób niebinarnych?

W przypadku osób niebinarnych jest bardzo podobnie. Jak dodaje jednak „Miłość nie wyklucza”, granice między niebinarnością i transpłciowością są bardzo płynne.

„Osoby niebinarne również nie utożsamiają się ze swoją płcią metrykalną, ale niekoniecznie oznacza to, że utożsamiają się z płcią przeciwną. Mogą na przykład identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, jako osoby, które w ogóle nie mają płci, których tożsamość płciowa jest zmienna.

Tożsamości te są skomplikowane i bywa, że osoba, ucząc się siebie, odkrywa, że ma inną tożsamość niż wcześniej sądziła” – wyjaśnia „Miłość nie wyklucza”.

Rozwiązanie w zakresie zaimków i rodzajów gramatycznych jest jednak takie samo. Wystarczy spytać.

„Czasami dowiesz się, że osoba chce, by mówić o niej w rodzaju męskim. Albo w rodzaju żeńskim. Albo jednym i drugim na zmianę. Niektóre osoby wolą rodzaj nijaki. Albo liczbę mnogą. Tu również wszystko zależy od preferencji osoby. (Dlatego właśnie w tekście pisanym przydaje się gwiazdka, którą widzicie w tym poście po niektórych przymiotnikach).

Bo każd* człowiek wie, kim jest. I każd* najlepiej zna swoją tożsamość. Wystarczy, że będziemy to po prostu szanować i życie wszystkich nas stanie się odrobinkę prostsze” – czytamy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych? Jakich używać zaimków i rodzajów gramatycznych? Sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta. Osoby transpłciowe nie utożsamiają się z płcią, którą przypisano im po urodzeniu czyli z płcią metrykalną. Świat uważa taką osobę za chłopca – ona jednak czuje się dziewczynką. Lub na odwrót. Właśnie dlatego osoba taka z reguły będzie wolała rodzaj gramatyczny związany z płcią, z którą się utożsamia. Rodzaj męski jeśli utożsamia się jako mężczyzna, rodzaj żeński jeśli utożsamia się jako kobieta. Piszemy „z reguły”, bo ludzie na całe szczęście są bardzo różn* i mogą mieć bardzo różne preferencje w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz: osoby transpłciowe zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu niż każd* z nas, by zrozumieć i nazwać swoją tożsamość płciową. Wszystko to jest procesem i może się zdarzyć, że osoba będzie preferowała różne rodzaje gramatyczne na różnych etapach tego procesu. Rozwiązanie jest na szczęście bardzo proste. Wystarczy sprawdzić, jakiego rodzaju gramatycznego osoba używa. Albo po prostu ją o to zapytać. W przypadku osób niebinarnych jest bardzo podobnie. (Zresztą granice między niebinarnością i transpłciowością są bardzo płynne, a wszystko, co tu piszemy to spore uproszczenia). Osoby niebinarne również nie utożsamiają się ze swoją płcią metrykalną, ale niekoniecznie oznacza to, że utożsamiają się z płcią przeciwną. Mogą na przykład identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, jako osoby, które w ogóle nie mają płci, których tożsamość płciowa jest zmienna. Again, tożsamości te są skomplikowane i bywa, że osoba ucząc się siebie odkrywa, że ma inną tożsamość niż wcześniej sądziła. Rozwiązanie w zakresie zaimków i rodzajów gramatycznych jest jednak takie samo. Wystarczy spytać. Czasami dowiesz się, że osoba chce, by mówić o niej w rodzaju męskim. Albo w rodzaju żeńskim. Albo jednym i drugim na zmianę. Niektóre osoby wolą rodzaj nijaki. Albo liczbę mnogą. Tu również wszystko zależy od preferencji osoby. (Dlatego właśnie w tekście pisanym przydaje się gwiazdka, którą widzicie w tym poście po niektórych przymiotnikach). Ciąg dalszy w komentarzu 👇

Post udostępniony przez Miłość Nie Wyklucza (@miloscniewyklucza)

Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce. Jako grupa nieformalna powstała w Warszawie w 2009 roku.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zakochanie w sieci. Czy w Internecie można spotkać prawdziwą miłość?

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

Valentina Sampaio: bycie trans jest równoznaczne z walką o otwieranie głów i serc innych ludzi

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

Seks tantryczny – co to jest? Tantra, czyli inny wymiar miłości

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Toksyczne związki

Toksyczne związki okiem psychoterapeuty. Kiedy związek jest toksyczny?

Para dziewczyn

„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

Po co nam ta monogamia?

Monogamia – czym jest związek monogamiczny? Wyjaśnia psychoterapeuta

„Nie uczy się nas miłości do siebie. Uważane jest to za egoizm. A im będziemy lepsi dla siebie, tym będziemy lepsi dla innych i mniej będzie konfliktów” – mówi psycholog i coach Joanna Chmura

„Nie uczy się nas miłości do siebie. Uważane jest to za egoizm. A im będziemy lepsze dla siebie, tym będziemy lepsze dla innych” – mówi psycholog i coach Joanna Chmura

Czy naprawdę wiosna to pora na zakochiwanie się? Działa aura, natura, przypadek?

Czego kobiety nie tolerują na pierwszej randce? Znamy wyniki badań

Tęczowy Piątek / unsplash.com

Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+

Chłopak żyjący w ciele dziewczyny: wątpię, żebym kiedykolwiek był w stanie stwierdzić, że czuję się kobietą, bo za długo czuję się mężczyzną

„Gdyby w jednym miejscu spotkały się wszystkie matki, nie byłoby już więcej wojen”. Dobrze powiedziane. Poznaj jeszcze inne budujące cytaty o macierzyństwie

Pierwsza transpłciowa, niepełnosprawna modelka z porażeniem mózgowym na wybiegu. Kolejny przełom w świecie mody!

Lacoste wypuściło wzruszającą reklamę o destrukcyjnej kłótni dwojga zakochanych

„Pary homoseksualne są rodzicami bardzo odpowiedzialnymi. Ich miłość jest taka sama jak heteroseksualnych rodziców. Ale mają więcej niepokoju” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Gudzowaty

Molekuły zakochania – co się dzieje z Twoim organizmem

Yayoi Kusama: umierałam, by wyrwać się z Japonii i wyzwolić z łańcuchów, które mnie wiązały

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm