Przejdź do treści

Polka szyje lalki dla niepełnosprawnych dzieci. „W zabawie jak i w życiu, świat może dzielić się na zdrowych i chorych”

Lalka dla niepełnosprawnych dzieci
Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Nadmierna potliwość – o czym świadczy, jakie są przyczyny?
Szczepionka
Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?
Kobieta trzyma się za szyję
Ból i zesztywnienie mięśni karku – przyczyny, leczenie
Kobieta czesząca włosy
Problemy z włosami: łupież, wypadanie włosów, przetłuszczanie się. Co robić?

Pomocnicy świętego Mikołaja zamówili u mnie kilka sztuk laleczek dla niepełnosprawnych dzieci. Mam nadzieję, że znalezione pod choinką zabawki sprawią najmłodszym wiele radości i pomogą oswoić się z chorobą – mówi Klaudia Ciastoń właścicielka „Fabryki Lalek”. To spod jej igły powstają misie na wózkach inwalidzkich, z protezami nóg czy szynami.

Laleczki tworzone z pasją i empatią dla osób dotkniętych chorobą – tak w skrócie można opisać zabawki, które wędrują z Gródka nad Dunajcem do domów niepełnosprawnych dzieci. A zaczęło się niepozornie od ludzika stworzonego na zaliczenie z animacji w krakowskiej szkole pedagogicznej. – Mieliśmy za zadanie stworzyć wideo. Zrobiłam animację poklatkową na wzór „Misia Uszatka”. Poszłam na strych, pozbierałam ścinki materiałów, zniosłam stare miśki i z tego, co udało mi się znaleźć stworzyłam ludzika z główką misia. Ruszał nóżkami i rączkami. Zanimowałam go. Zajęcia zaliczyłam i myślałam, że na tym się skończy. Nie przypuszczałam, że ten miś stanie się początkiem „Fabryki Lalek” – przyznaje Klaudia Ciastoń, która na co dzień pracuje jako grafik komputerowy.

„Mamo, miś ma wózek”

Kolejne laleczki powstawały w formie prezentów dla najbliższych. Zamówień było coraz więcej, ale takim przełomowym i jednocześnie najważniejszym było to zrealizowane dla trzylatka o imieniu Arek. Chłopczyk na co dzień poruszał się na wózku inwalidzkim.

– Pomyślałam, że prezent w postaci zabawki, z którą mógłby się utożsamiać, chociaż w niewielkim stopniu pomoże mu oswoić się z niepełnosprawnością. Pomysł wpadł nagle i tak szybko, jak się na niego nakręciłam, tak szybko zaczęłam mieć wątpliwości. Choroba to dosyć wrażliwy temat. Nie chciałam być nachalna i wolałam najpierw zapytać moją koleżankę Marzenę, czy nie miałaby nic przeciwko, gdybym taką laleczkę zrobiła dla jej synka. Ona też miała wątpliwości. Obawiała się reakcji Arka i tego, czy będzie chciał się taką zabawką bawić. Ostatecznie zaryzykowała, a ja razem z nią. I tak zrobiłam pierwszą laleczkę na wózku inwalidzkim – wspomina Klaudia.

Lalka dla Arka / Archiwum prywatne

Lalka dla Frania / Archiwum prywatne

Lalka dla Pawełka / Archiwum prywatne

Pawełek z lalką / Archiwum prywatne

Ludzik dla Arusia miał dużą, puszystą główkę z okularami. Ubrany była w biały t-shirt, koszulę w kratkę, spodnie i ciepłe skarpetki. Do tego plecaczek z gadżetami z ulubionej bajki chłopca – „Strażak Sam” i wózek inwalidzki wzorowany na tym, na którym na co dzień się porusza. Mały sobowtór skradł serce chłopca w ułamku sekundy. – Mama, on ma wózek, ma wózek jak ja! Zobacz tata! On ma wózek, miś ma wózek – krzyczał radośnie trzylatek. Ludzik tego samego dnia stał się nowym członkiem rodziny.

Klaudia stara się utrzymywać kontakt z osobami, które zamówiły u niej laleczki. Pyta rodziców, jak się sprawują, jak reagują na nie dzieci. Ostatnio odezwał się do niej tata chłopczyka, któremu ponad rok temu robiła laleczkę z ortezami. – Poprosił o dorobienie wózka inwalidzkiego, bo jego synek zaczął jeździć na wózku i chciał, by laleczka też jeździła – mówi Klaudia i dodaje, że dla niej to oznacza, że dziecko nie rozstaje się z tą zabawką. Jest dla niego ważna i utożsamia się z nią na tyle, że jeśli u niego zachodzą zmiany, to chce żeby te zmiany dotykały również lalkę.

Archiwum prywatne

Kompan, który daje wsparcie

To, że lalki Klaudii mają schorzenia i niepełnosprawności prawdziwych ludzi, sprawia, że dzieci otrzymują swojego kompana, który choruje tak samo jak oni. Tak samo jeździ na wózku, nosi ortezy, aparaty słuchowe czy chodzi w ciemnych okularach i z laską. Nie dalej jak miesiąc temu zamówienie w „Fabryce Lalek” złożyła mama niepełnosprawnej 6-latki. Jej córeczka weszła w taki wiek, w którym zaczyna rozumieć swoją chorobę i to, że wózek inwalidzki będzie jej towarzyszył przez resztę życia. – Z wiadomości mamy zrozumiałam, że dziewczynka przechodzi taki kryzysowy moment. Mówi o sobie, że jest inna, że wszystkie dzieci biegają, a ona nie może, że jest dziwna i ma dziwne nóżki. Mama nie chce dopuścić do tego, by ten kryzys się pogłębiał. Ma nadzieję, że niepełnosprawna lalka pomoże jej pogodzić się z chorobą, że będzie dla niej towarzyszką, która podobnie jak ona porusza się na wózku inwalidzkim. Liczy, że dziewczynka zrozumie, że skoro są nawet niepełnosprawne zabawki, to nie jest odosobniona w swojej chorobie – wyjaśnia.

Lalki Klaudii dają nie tylko wsparcie dzieciom, ale pełnią też funkcję terapeutyczną. Jedno z zamówień otrzymała ze stowarzyszenia. – Pani poprosiła mnie o wykonanie trzech lalek niepełnosprawnych (na wózku inwalidzkim, niewidomą i z protezą), które będą brały udział w spektaklach dla dzieci. Stowarzyszenie dąży do tego, by dzieci niepełnosprawne nie były odrzucane przez rówieśników. Ich zajęcia mają pomóc nauczyć zdrowe dzieci właściwego reagowania na osoby niepełnosprawne – wyjaśnia.

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

– W sklepach ciężko jest znaleźć zabawki dotknięte niepełnosprawnością. Wszystkie są robione seryjnie, takie same i przesadnie idealne. Chorym dzieciom trudno dostrzec w nich skrawek siebie. Mam wrażenie, że mogą jeszcze pogłębiać ich wyobcowanie. Swoimi laleczkami chciałam pokazać, że w zabawie jak i w życiu, świat może dzielić się na zdrowych i chorych – podkreśla Klaudia i dodaje, że jej laleczki są spersonalizowane. Każda z nich jest inna, niepowtarzalna i wyjątkowa, bo każda jest stworzona z myślą o innej osobie. – Jak ktoś składa zamówienie, to wypytuję o wszystko, co dotyczy dziecka i pomoże mi stworzyć lalkę jak najbardziej dopasowaną do niego, do jego zainteresowań, pasji czy choćby wizualnych podobieństw – wyjaśnia.

Lalki z odzysku

To, co je łączy, to chude i długie kończyny, nieproporcjonalnie duża główka i przeskalowane okulary. Klaudia wszystkie laleczki szyje na maszynie swojej mamy. Stara się nie robić ich z nowych rzeczy, tylko wykorzystać stare. Materiały i gadżety kupuje w secondhandach i na targach staroci. Czasem coś ciekawego znajdzie w szafie swojej babci. – Okularów najczęściej szukam na targach staroci, bo w szmateksach rzadko się pojawiają. Główki pochodzą od miśków, które znalazłam w ciucholandach albo które dostałam od rodziny i znajomych. W ten sposób przywracam nowe życie misiom, którymi nikt już się nie chciał się bawić, które zalegają w ciucholandach albo które lada moment trafiłyby na śmietnik – wyjaśnia.

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Archiwum prywatne

Wózki inwalidzkie 26-latka robi z drucików, do których dobiera kółka ze starych zabawek. Jednak największym wyzwaniem było dla niej zrobienie protezy nogi. – Standardowe laleczki mają w nóżkach drut, gąbkę i taśmę. Długo zastanawiałam się, jak to ugryźć, aż w końcu znalazłam drewnianą rączkę, którą podzieliłam na dwie części, by zginała się w kolanie – wyjaśnia.

Rodzice najczęściej kupują laleczki na urodzinowe prezenty dla dzieci, ale też na inne okazje. – Moje misie pozwalają przetrwać trudne badania czy pobyty w szpitalu. Kiedy widzę na zdjęciach, które otrzymuję od rodziców, ile radości przynoszą laleczki dzieciom, to naprawdę się wzruszam – mówi 26-latka. Najwięcej zamówień Klaudia otrzymuje w okresie przedświątecznym. W tym roku również produkcja niepełnosprawnych lalek nie zwalniała tempa. – W Wigilię kilkoro dzieci otrzyma pod choinką misia z „Fabryki Lalek”. Mam nadzieję, że się zaprzyjaźnią ze sobą – podkreśla.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

dziecko w pieluszce wielorazowej

„Pieluchy wielorazowe są postrzegane dziś jako coś obrzydliwego”. O tym, czym różni się nowoczesne wielopielo od tego, które znały nasze babcie, mówi Helena Łysik, czyli Wielomatka

Schemat żywienia niemowląt w 2020 roku. Rozszerzanie diety

Ania Broda / fot. Renata Orlińska

„Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca” – mówi wokalistka Ania Broda

Odpieluchowanie - dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Niedosłysząca dziewczynka

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic ogłasza akcję #PanieMinistrzeUsłyszNas. Wesprzeć ją może każdy

Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane

„Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane, co w dobie nadmiernego korzystania ze smartfonów nawet przez dzieci 2 letnie jest bezcenne” – mówi Karolina Błasik,  prowadząca zajęcia „gordonki”

Matka z dzieckiem na łóżku

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Mizofonia – co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

dziewczynka wśród zieleni

„Wstyd z powodu płodzenia dzieci”. Czy ekologię i chęć posiadania dziecka można pogodzić?

dziecko bawiące się zabawkami

Choroba Kawasakiego dotyka coraz więcej dzieci. Może mieć związek z koronawirusem i infekcją COVID-19

hipotrofia - lekarz rozmawia z kobietą w ciąży

Hipotrofia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie hipotrofii

Kobieta z niemowlęciem

Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

Mężczyzna na wózku

Czy osoba na wózku może uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność? Odpowiada Łukasz Wala z kanału „Keep Wheel”

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Rząd wprowadza stan epidemii/Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt

Puste łóżko - koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Pacjent „zero” wyszedł ze szpitala w Zielonej Górze

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci – jakie są objawy i skala zachorowań? Odpowiada pediatra Anna Ratajczak

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Wyjaśnia terapeutka

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Dziewczynka myje ręce

Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka

Współczesne dzieci żyją w stresie, depresja jest coraz bardziej powszechna/gettyimages

„Nie bójmy się chwalić naszych dzieci” – psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa opowiada o stresie i depresji wśród młodych ludzi

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

dysgrafia - dziewczynka pisząca w zeszycie

Dysgrafia – co to jest i jakie są jej objawy? Ćwiczenia na dysgrafię

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę