Przejdź do treści

Seks bez twojej zgody zawsze jest gwałtem. Amnesty International wzywa Ministra Sprawiedliwości do zmian

Amnesty International
Amnesty International
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Test Dermedic / Fot. Archiwum Hello Zdrowie
Redakcja HZ testuje: dermokosmetyki polskiej marki Dermedic
jajka
Cholesterol – wróg czy przyjaciel? Jak interpretować wyniki i jakie wartości są właściwe?
Migrena u kobiet / istockphoto.com
„Migrena jest chorobą powszechną, to żadna fanaberia hrabianek. Cierpi na nią 3 mln Polek” – mówi dr Marcin Straburzyński
Joanna Moro / Instagram.com
Joanna Moro morsuje w zaawansowanej ciąży. „A te wyczyny nie mogą zaczekać? Głupota!” Czy jednak na pewno? Ginekolog odpowiada
Lekarka bada gardło pacjentce, dotykając szyi w gabinecie lekarskim. Panie widać przez szybę
Angina bakteryjna a wirusowa – czym się różnią? Przy której podać dziecku antybiotyk? Z quizu lekarki Róży Hajkuś dowiesz się ciekawych faktów

„To ty wybierasz z kim chcesz być blisko i to jest oczywiste. Drugą oczywistością jest to, że seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy. Bez względu na to, czy chcesz intymności z osobą, którą znasz krótko, czy z którą jesteś w związku” – kampania TAK to miłość to pomysł Amnesty International.

Przemoc seksualna

Przemoc seksualna w większości dotyczy kobiet. Doświadczyła jej co dwudziesta z nas. Jedna na trzy kobiety miała styczność z molestowaniem seksualnym. A tylko co dziesiąta z nas zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej na policję.

Dlaczego tak niewiele kobiet decyduje się na powiadomienie służb? Prawo obowiązujące w Polsce uznaje, że do gwałtu dochodzi tylko wtedy, gdy występuje przemoc. Sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła wyraźny i głośny sprzeciw.

Definicja gwałtu uznawana przez prawo wyklucza więc gwałt w sytuacji, gdy nie wyraziłaś zgody na seks z powodu strachu. Swoich praw nie mogą także dochodzić kobiety, których mężowie zmuszają je do seksu bez ich zgody. W małżeństwie stosunek płciowy jest przecież „obowiązkiem”!

Unsplash

TAK to miłość!

Mamy prawo do wybierania tego, z kim chcemy uprawiać seks. I z niego korzystajmy! Pytanie, czy ta druga osoba też tego chce, niczego nie psuje. Najważniejsze jest poczucie naszego bezpieczeństwa.

„Nie wszyscy tak samo wyrażamy chęć, czy przyzwolenie. Dlatego żeby mieć pewność, że druga osoba chce tego co Ty, zapytaj o seks. Zapytaj o zgodę. TAK to miłość” – czytamy na stronie kampanii.

Celem kampanii jest zmiana definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt. Właśnie dlatego Amnesty International zachęca wszystkich do podpisywania petycji. Dopiero wtedy, podpisana przez nas, będzie mogła wpłynąć do Ministerstwa Sprawiedliwości. Czas zmienić prawo!

Do kampanii dołącza coraz więcej osób

Do kampanii „TAK to miłość” przyłącza się coraz więcej osób. Niedawno na Instagramie wypowiedziała się na jej temat Martyna Jałoszyńska, prowadząca bloga „feminizm.daily”.

„W Polsce nie mówi się o zgodzie na seks, na pieszczoty, na pocałunki. Panuje przekonanie, że ‚przecież da się to wyczuć’ (nie tylko wśród mężczyzn, wśród kobiet też). Tylko że nie zawsze się da. Czasem można się okropnie pomylić. I gdy dla jednej strony jest to niewinna pomyłka, złe odczytanie ‚sygnałów’, dla drugiej strony może to być naruszenie jej granic, zachwianie jej poczuciem bezpieczeństwa. Tak, nawet przy czymś tak ‚niewinnym’, jak pocałunek. Dlatego właśnie należy PYTAĆ.” – pisze blogerka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Trudne słowo: consent. Po polsku ‚zgoda, przyzwolenie’. W tym kontekście – zgoda na konkretną czynność o charakterze seksualnym. W Polsce nie mówi się o zgodzie na seks, na pieszczoty, na pocałunki. Panuje przekonanie, że ‚przecież da się to wyczuć’ (nie tylko wśród mężczyzn, wśród kobiet też). Tylko że nie zawsze się da. Czasem można się okropnie pomylić. I gdy dla jednej strony jest to niewinna pomyłka, złe odczytanie ‚sygnałów’, dla drugiej strony może to być naruszenie jej granic, zachwianie jej poczuciem bezpieczeństwa. Tak, nawet przy czymś tak ‚niewinnym’, jak pocałunek. Dlatego właśnie należy PYTAĆ. Czy zgoda psuje nastrój? W internecie krąży takie mądre zdanie (nie wiem, czyjego autorstwa): jeśli uważasz, że ‚pytanie o zgodę rujnuje nastrój’, to znaczy, że tylko ty byłeś_aś w nastroju. Amen. Poza tym zgoda: ✔️powinna być wyrażana każdorazowo – to, że ktoś raz zgodził się na seks, nie znaczy, że musi chcieć to powtórzyć; może być wycofana w każdej chwili – tak, nawet w trakcie pieszczot czy seksu. Druga strona nie ma żadnego obowiązku posuwać się dalej i ✔️może zmienić zdanie w dowolnym momencie – obowiązkiem partnera_rki jest to uszanować; ✔️powinna być wyrażona całkowicie świadomie – osoba śpiąca lub będąca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie wyrazić świadomej zgody; ✔️powinna być wyraźna – brak odpowiedzi, gdy pytasz drugą osobę, czy chce kontynuować lub czy się jej podoba, to nie zgoda! Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że druga osoba nie ma ochoty na pieszczoty czy seks, zatrzymaj się. W seksie przecież chodzi o to, byście oboje czerpali z niego przyjemność. I tak, zgadzam się, że w związku jest inaczej niż w przypadku pierwszego kontaktu – partnerzy się znają i lepiej rozumieją. Nie twierdzę, że mąż musi zawsze pytać żonę, czy może ją pocałować. Ale jeśli pojawiają się jakiekolwiek, najmniejsze nawet wątpliwości, zawsze należy zatrzymać się i zapytać. Chodzi tu o komfort drugiej osoby i wzajemny szacunek – a przecież zawsze, a zwłaszcza w sytuacji intymnej, powinno nam na tym zależeć. Post powstał we współpracy z @amnesty_international_polska – na ich stronie (link w bio) możecie podpisać petycję o zmianę definicji gwałtu.

Post udostępniony przez Martyna Jałoszyńska (@feminizm.daily)

O kampanii wypowiedziała się Ania prowadząca konto „dziewczyński power” na Instagramie.

„W polskich szkołach edukacja seksualna praktycznie nie istnieje – jeśli już, to mamy do czynienia z „wychowaniem do życia w rodzinie”, prowadzonym często przez osoby bez odpowiednich kompetencji (np. nauczycieli/nauczycielki religii), a na zajęciach powtarzane są nieprawdziwe informacje i niebezpieczne stereotypy. Ile razy słyszałyście/słyszeliście, że „seks to obowiązek małżeński”? Seks obłożony jest tabu, co sprawia, że wiele osób nie otrzymuje edukacji seksualnej nawet w domach – o bezpieczeństwie i zgodzie prawie się nie rozmawia. Przez to tym trudniej poruszać te tematy w relacjach z partnerkami/partnerami. A przecież otwarta komunikacja sprawia, że seks jest fajniejszy” – pisze blogerka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Zadałam Wam ostatnio kilka pytań związanych z tematem zgody na seks. Wyniki mnie przeraziły. ❌97% z Was w szkole nigdy nie uczyło się o tym, czym jest taka zgoda jest. ❌88% z Was uważa, że w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że pytanie wprost o zgodę „psuje nastrój”. ✅A jednocześnie: 97% z Was odpowiedziało, że rozmawianie o seksie i zgodzie z partnerem_ką zwiększa Wasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ W polskich szkołach edukacja seksualna praktycznie nie istnieje – jeśli już, to mamy do czynienia z „wychowaniem do życia w rodzinie”, prowadzonym często przez osoby bez odpowiednich kompetencji (np. nauczycieli_lki religii), a na zajęciach powtarzane są nieprawdziwe informacje i niebezpieczne stereotypy. Ile razy słyszały_liście, że „seks to obowiązek małżeński”?😡 Seks obłożony jest tabu, co sprawia, że wiele osób nie otrzymuje edukacji seksualnej nawet w domach – o bezpieczeństwie i zgodzie prawie się nie rozmawia. Przez to tym trudniej poruszać te tematy w relacjach z partner_k_ami. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ A przecież otwarta komunikacja sprawia, że seks jest fajniejszy – i Wasze odpowiedzi to potwierdzają. Bo częścią dobrej atmosfery jest bezpieczeństwo – a ono z kolei jest bezpośrednio związane z respektowaniem granic, tak swoich własnych, jak i pozostałych zaangażowanych osób. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Bardzo cieszę się, że @amnesty_international_polska rusza z kampanią „Tak to miłość!” uświadamiającą, że pytanie o zgodę jest ważne i postulującą zmianę definicji gwałtu na taką, według której byłby nim każdy seks bez zgody, niezależnie od tego, czy stawiany był opór. Nie, taka zmiana w przepisach nie spowoduje, że teraz przed każdym zbliżeniem trzeba będzie podpisywać umowę. Może za to sprawić, że więcej osób otwarcie komunikować się i dbać o poczucie komfortu, swoje oraz partnerek_ów. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Przypominam: zgoda jest zgodą tylko wtedy, gdy jest dobrowolna i jasno wyrażona. Zgoda w każdej chwili może zostać cofnięta. Seks bez zgody to gwałt. Rozmawiajmy o seksie, pytajmy o zgodę, twórzmy bezpieczne przestrzenie tak w stałych związkach, jak i w relacjach z osobami, które znamy krótko. Zgoda jest super 🌟 #taktomiłość #zgoda #consent

Post udostępniony przez Anna (@dziewczynskipower)

Podpisz petycję i wezwij Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt, bez względu na to, czy kobieta stawiała opór.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Łechtaczka to narząd służący wyłącznie kobiecej przyjemności! Czasem jednak boli podczas współżycia. Co wtedy? Radzi Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

Izabela-Karska

Ochrona przed pornografią to jedno z ważniejszych zadań rodzicielskich. Psycholog wyjaśnia, jak się do tego zabrać

Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja

„Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja, nie tylko tego, jak wyglądamy, ale też jak się zachowujemy, jak pachniemy, jak się poruszamy”

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

matka przytulająca się do nastoletniej córki

Nastolatki chcą rozmawiać z rodzicami o seksie. To od dorosłych zależy, czy się odważą

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

Marysia Kujawińska

„Patrzę w lustro i widzę dziewczynę, która mi się podoba”. Marysia Kujawińska o akceptacji siebie i suplementach WIMIN

„Nie mamy prawie neutralnych określeń na seks oralny, dominują wulgarne i przaśne. Zostaje nam „robić loda”, jako w miarę neutralna fraza” – mówi Marta Niedźwiecka, sex coach i psycholożka

Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu – jak sobie pomóc? Tłumaczy fizjoterapeutka

Pacjentka w łóżku / istockphoto.com

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy uprawiasz seks

Seks a mózg. Oto 7 rzeczy, które dzieją się w twoim mózgu, gdy uprawiasz seks

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

7 sytuacji, w których warto odmówić seksu

istockphoto.com

Poliamoria – tu nie chodzi o seks!

12 powodów, dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, jeśli unikasz seksu

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, jeśli unikasz seksu

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji?

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

Afrodyzjaki - by żądz moc móc wzmóc

Afrodyzjaki – by żądz moc móc wzmóc

Unsplash

Nie tylko cellulit i odrastające włoski. Oto 6 obaw dotyczących seksu, które wiele z nas ma w łóżku

Ameera Ibrahim / Instagram

Każdy człowiek jest potencjalnie zdolny do zdrady i każdy może zostać zdradzony – mówi Ameera Ibrahim, seksuolożka

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.