Przejdź do treści

Seks bez twojej zgody zawsze jest gwałtem. Amnesty International wzywa Ministra Sprawiedliwości do zmian

Amnesty International
Amnesty International
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieyta karmi noworodka piersią
Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, że dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia
Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku
Harvey Weinstein został uznany za winnego napaści seksualnej. Dla wielu kobiet wyrok jest rozczarowujący
Ćwiczenia wszech czasów – box jumps. Jak prawidłowo trenować?
Kolejki do lekarza, a w nich awanturujący się pacjenci. Autorka bloga Mama i stetoskop opowiada, jak to wygląda od kuchni
Cynthia Nixon, "Be a Lady They Said"
„Bądź damą, mówili”. Poruszający film „Girls. Girls. Girls. Magazine” o wymaganiach wobec kobiet

„To ty wybierasz z kim chcesz być blisko i to jest oczywiste. Drugą oczywistością jest to, że seks jest fajny wtedy, kiedy wzajemnie się na niego zgadzamy. Bez względu na to, czy chcesz intymności z osobą, którą znasz krótko, czy z którą jesteś w związku” – kampania TAK to miłość to pomysł Amnesty International.

Przemoc seksualna

Przemoc seksualna w większości dotyczy kobiet. Doświadczyła jej co dwudziesta z nas. Jedna na trzy kobiety miała styczność z molestowaniem seksualnym. A tylko co dziesiąta z nas zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej na policję.

Dlaczego tak niewiele kobiet decyduje się na powiadomienie służb? Prawo obowiązujące w Polsce uznaje, że do gwałtu dochodzi tylko wtedy, gdy występuje przemoc. Sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła wyraźny i głośny sprzeciw.

Definicja gwałtu uznawana przez prawo wyklucza więc gwałt w sytuacji, gdy nie wyraziłaś zgody na seks z powodu strachu. Swoich praw nie mogą także dochodzić kobiety, których mężowie zmuszają je do seksu bez ich zgody. W małżeństwie stosunek płciowy jest przecież „obowiązkiem”!

Unsplash

TAK to miłość!

Mamy prawo do wybierania tego, z kim chcemy uprawiać seks. I z niego korzystajmy! Pytanie, czy ta druga osoba też tego chce, niczego nie psuje. Najważniejsze jest poczucie naszego bezpieczeństwa.

„Nie wszyscy tak samo wyrażamy chęć, czy przyzwolenie. Dlatego żeby mieć pewność, że druga osoba chce tego co Ty, zapytaj o seks. Zapytaj o zgodę. TAK to miłość” – czytamy na stronie kampanii.

Celem kampanii jest zmiana definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt. Właśnie dlatego Amnesty International zachęca wszystkich do podpisywania petycji. Dopiero wtedy, podpisana przez nas, będzie mogła wpłynąć do Ministerstwa Sprawiedliwości. Czas zmienić prawo!

Do kampanii dołącza coraz więcej osób

Do kampanii „TAK to miłość” przyłącza się coraz więcej osób. Niedawno na Instagramie wypowiedziała się na jej temat Martyna Jałoszyńska, prowadząca bloga „feminizm.daily”.

„W Polsce nie mówi się o zgodzie na seks, na pieszczoty, na pocałunki. Panuje przekonanie, że ‚przecież da się to wyczuć’ (nie tylko wśród mężczyzn, wśród kobiet też). Tylko że nie zawsze się da. Czasem można się okropnie pomylić. I gdy dla jednej strony jest to niewinna pomyłka, złe odczytanie ‚sygnałów’, dla drugiej strony może to być naruszenie jej granic, zachwianie jej poczuciem bezpieczeństwa. Tak, nawet przy czymś tak ‚niewinnym’, jak pocałunek. Dlatego właśnie należy PYTAĆ.” – pisze blogerka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Trudne słowo: consent. Po polsku ‚zgoda, przyzwolenie’. W tym kontekście – zgoda na konkretną czynność o charakterze seksualnym. W Polsce nie mówi się o zgodzie na seks, na pieszczoty, na pocałunki. Panuje przekonanie, że ‚przecież da się to wyczuć’ (nie tylko wśród mężczyzn, wśród kobiet też). Tylko że nie zawsze się da. Czasem można się okropnie pomylić. I gdy dla jednej strony jest to niewinna pomyłka, złe odczytanie ‚sygnałów’, dla drugiej strony może to być naruszenie jej granic, zachwianie jej poczuciem bezpieczeństwa. Tak, nawet przy czymś tak ‚niewinnym’, jak pocałunek. Dlatego właśnie należy PYTAĆ. Czy zgoda psuje nastrój? W internecie krąży takie mądre zdanie (nie wiem, czyjego autorstwa): jeśli uważasz, że ‚pytanie o zgodę rujnuje nastrój’, to znaczy, że tylko ty byłeś_aś w nastroju. Amen. Poza tym zgoda: ✔️powinna być wyrażana każdorazowo – to, że ktoś raz zgodził się na seks, nie znaczy, że musi chcieć to powtórzyć; może być wycofana w każdej chwili – tak, nawet w trakcie pieszczot czy seksu. Druga strona nie ma żadnego obowiązku posuwać się dalej i ✔️może zmienić zdanie w dowolnym momencie – obowiązkiem partnera_rki jest to uszanować; ✔️powinna być wyrażona całkowicie świadomie – osoba śpiąca lub będąca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie wyrazić świadomej zgody; ✔️powinna być wyraźna – brak odpowiedzi, gdy pytasz drugą osobę, czy chce kontynuować lub czy się jej podoba, to nie zgoda! Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że druga osoba nie ma ochoty na pieszczoty czy seks, zatrzymaj się. W seksie przecież chodzi o to, byście oboje czerpali z niego przyjemność. I tak, zgadzam się, że w związku jest inaczej niż w przypadku pierwszego kontaktu – partnerzy się znają i lepiej rozumieją. Nie twierdzę, że mąż musi zawsze pytać żonę, czy może ją pocałować. Ale jeśli pojawiają się jakiekolwiek, najmniejsze nawet wątpliwości, zawsze należy zatrzymać się i zapytać. Chodzi tu o komfort drugiej osoby i wzajemny szacunek – a przecież zawsze, a zwłaszcza w sytuacji intymnej, powinno nam na tym zależeć. Post powstał we współpracy z @amnesty_international_polska – na ich stronie (link w bio) możecie podpisać petycję o zmianę definicji gwałtu.

Post udostępniony przez Martyna Jałoszyńska (@feminizm.daily)

O kampanii wypowiedziała się Ania prowadząca konto „dziewczyński power” na Instagramie.

„W polskich szkołach edukacja seksualna praktycznie nie istnieje – jeśli już, to mamy do czynienia z „wychowaniem do życia w rodzinie”, prowadzonym często przez osoby bez odpowiednich kompetencji (np. nauczycieli/nauczycielki religii), a na zajęciach powtarzane są nieprawdziwe informacje i niebezpieczne stereotypy. Ile razy słyszałyście/słyszeliście, że „seks to obowiązek małżeński”? Seks obłożony jest tabu, co sprawia, że wiele osób nie otrzymuje edukacji seksualnej nawet w domach – o bezpieczeństwie i zgodzie prawie się nie rozmawia. Przez to tym trudniej poruszać te tematy w relacjach z partnerkami/partnerami. A przecież otwarta komunikacja sprawia, że seks jest fajniejszy” – pisze blogerka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Zadałam Wam ostatnio kilka pytań związanych z tematem zgody na seks. Wyniki mnie przeraziły. ❌97% z Was w szkole nigdy nie uczyło się o tym, czym jest taka zgoda jest. ❌88% z Was uważa, że w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że pytanie wprost o zgodę „psuje nastrój”. ✅A jednocześnie: 97% z Was odpowiedziało, że rozmawianie o seksie i zgodzie z partnerem_ką zwiększa Wasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ W polskich szkołach edukacja seksualna praktycznie nie istnieje – jeśli już, to mamy do czynienia z „wychowaniem do życia w rodzinie”, prowadzonym często przez osoby bez odpowiednich kompetencji (np. nauczycieli_lki religii), a na zajęciach powtarzane są nieprawdziwe informacje i niebezpieczne stereotypy. Ile razy słyszały_liście, że „seks to obowiązek małżeński”?😡 Seks obłożony jest tabu, co sprawia, że wiele osób nie otrzymuje edukacji seksualnej nawet w domach – o bezpieczeństwie i zgodzie prawie się nie rozmawia. Przez to tym trudniej poruszać te tematy w relacjach z partner_k_ami. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ A przecież otwarta komunikacja sprawia, że seks jest fajniejszy – i Wasze odpowiedzi to potwierdzają. Bo częścią dobrej atmosfery jest bezpieczeństwo – a ono z kolei jest bezpośrednio związane z respektowaniem granic, tak swoich własnych, jak i pozostałych zaangażowanych osób. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Bardzo cieszę się, że @amnesty_international_polska rusza z kampanią „Tak to miłość!” uświadamiającą, że pytanie o zgodę jest ważne i postulującą zmianę definicji gwałtu na taką, według której byłby nim każdy seks bez zgody, niezależnie od tego, czy stawiany był opór. Nie, taka zmiana w przepisach nie spowoduje, że teraz przed każdym zbliżeniem trzeba będzie podpisywać umowę. Może za to sprawić, że więcej osób otwarcie komunikować się i dbać o poczucie komfortu, swoje oraz partnerek_ów. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Przypominam: zgoda jest zgodą tylko wtedy, gdy jest dobrowolna i jasno wyrażona. Zgoda w każdej chwili może zostać cofnięta. Seks bez zgody to gwałt. Rozmawiajmy o seksie, pytajmy o zgodę, twórzmy bezpieczne przestrzenie tak w stałych związkach, jak i w relacjach z osobami, które znamy krótko. Zgoda jest super 🌟 #taktomiłość #zgoda #consent

Post udostępniony przez Anna (@dziewczynskipower)

Podpisz petycję i wezwij Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt, bez względu na to, czy kobieta stawiała opór.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta ma orgazm

Orgazm – szczytowanie mózgu. Dlaczego warto w życiu mieć setki orgazmów?

„Dla niektórych mężczyzn kobieta po porodzie staje się niezwykle apetyczna, erotyczna, pociągająca właśnie z tego względu, że jest tą «krainą mlekiem i miodem płynącą»” – seksuolożka Agata Loewe o tym, jak młodzi rodzice mogą „wylogować się” do łóżka

Orgazm a mięśnie dna miednicy / istock

Mięśnie dna miednicy a orgazm. Czy wiesz co mają ze sobą wspólnego? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Kamasutra - czego można się z niej nauczyć?

Kamasutra – jak ją czytać i czego można się z niej nauczyć? Wyjaśnia Alicja Długołęcka

całująca się para

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks

para w łóżku

Jak odmawiać seksu w związku? Podpowiada Alicja Długołęcka

Zakleszczenie podczas seksu / istock

Zakleszczenie podczas seksu. Ginekolog: pamiętam dwa poważne przypadki, które wymagały interwencji szpitalnej

Stosunek seksualny a błona dziewicza / istock

Błona dziewicza – czy po latach bez seksu może się samoistnie odtworzyć? Ginekolog tłumaczy

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Para młodych ludzi / Freestocks, Unsplash

Uczulenie na spermę partnera może zdarzyć się każdej z nas. Co robić w takiej sytuacji?

Wulwodynia – jakie są przyczyny bólu? Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

para z noworodkiem

Przeżyliście wspólny poród, a on teraz nie chce uprawiać seksu? Psycholog wyjaśnia, jak rozwiązać ten problem

Orgazm? Proszę bardzo!

Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć

Katarzyna Koczułap nie lubi określenia "gra wstępna"

Psycholożka wyjaśniła, dlaczego nie lubi określenia „gra wstępna”. „Podział aktywności seksualnych na te wstępne i te właściwe jest krzywdzący”

Sexting / freepik

Sexting – prawie połowa Polek przyznała, że wysyłały swoje nagie zdjęcia. Znamy wyniki badań

Seks po ciąży

Seks po ciąży. „Jak zaczęliśmy współżyć, trochę to wyglądało jakbym była znowu dziewicą, bo lęki przed bólem miałam”

Seks jest zdrowy. Ale właściwie dlaczego?

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

kobieta pracująca w domu

Chcesz być zdrowsza? Poznaj 8 sekretów ludzi, którzy nie chorują

Katarzyna Koczułap / Instagram

Psycholożka stworzyła adwentowy sekskalendarz. „Dziewczyny, lusterka w dłoń i oglądamy swoje cipki!” – mówi Katarzyna Koczułap

Jak poprawić libido? Oto 7 produktów na zwiększenie potencji

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

8 sposobów na podniesienie libido

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności