Przejdź do treści

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na was kobiety. Na część z was…” – pisze Paulina Młynarska. Chodzi o dyskusję na temat nowej kampanii, która mówi m.in., że miejsce kobiety jest w kuchni

Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra
Paulina Młynarska / fot. Tatiana Jachyra
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tomek Rożek
„To jest model matematyczny, nie informacja z przyszłości”. Tomasz Rożek o możliwościach przewidzenia, kiedy skończy się epidemia koronawirusa
Zioła, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni
Zioła, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni
Śniadaniowe ciastka jaglane
Red flag: ból pleców
Ból pleców. Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę?
Zazdrość to stan umysłu
Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

„W związku z durną reklamą, w której znane babki bawią się z publicznością w żarciki pod hasłem «Miejsce kobiety jest w kuchni» i w związku z tekstami na temat filmu i książki «365 dni» mam u siebie na FB kolejne dyskusje, w których jak niepodległości bronicie pogardy i krzywdy wam wyrządzanej…” – pisze Paulina Młynarska w swoim najnowszym poście na Facebooku. To odpowiedź na dyskusję na temat nowej kampanii marki Porta pod hasłem „Otwórz się na siebie”, której ambasadorkami zostały Magdalena Różczka, Gabi Drzewiecka i Lara Gessler. 

Kampania „Otwórz się na siebie”

„Otwórz się na siebie” to hasło nowej kampanii marki Porta, zajmującej się produkcją drzwi. Porta chce w ten sposób wpłynąć na kobiety, by otworzyły się na stereotypy o sobie i zaczęły myśleć o nich w inny sposób – jak o czymś pozytywnym i zmieniającym świat. Kampania rozpoczęła się od pojawienia się na mieście billboardów z kontrowersyjnymi hasłami typu: „Miejsce kobiet jest w kuchni” czy „Kobiety są przewrażliwione na punkcie dzieci”. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że to część akcji, której ambasadorkami są: Magdalena Różczka, Gabi Drzewiecka i Lara Gessler.

I tak Lara Gessler przekonuje, że „jeśli umiesz gotować, masz dużo więcej władzy niż zasiadając przy niejednym stole negocjacyjnym”. Magdalena Różczka wyjaśnia natomiast, że przewrażliwienie na punkcie dzieci jest cechą pozytywną. „Bo dzięki temu los dzieci pozostawionych zaraz po urodzeniu nie jest mi obojętny” – mówi Różdżka. Jest też Gabi Drzewiecka, której przypisano hasło: „kobiety ciągle gadają i gadają”. Jak dodaje dziennikarka, to dzięki temu, że lubi mówić, została dziennikarką.

Paulina Młynarska o kampanii

Kontrowersyjne teksty kampanii sprawiły, że wiele osób zaczęły o niej pisać, w tym Paulina Młynarska.

„Wkurzyłam się maksymalnie. Na Was kobiety. Na część z Was. Bowiem w związku z durną reklamą, w której znane babki bawią się z publicznością w żarciki pod hasłem „ Miejsce kobiety jest w kuchni” i w związku z tekstami nt. filmu i książki „365 dni” mam u siebie na FB kolejne dyskusje, w których jak niepodległości bronicie pogardy i krzywdy WAM WYRZĄDZANEJ.

Wyśmiewacie zaangażowanie w piętnowanie zachowań i stereotypów, które WAS KRZYWDZĄ. Co jest z Wami nie tak?
Dajecie przy tym koncertowy popis niewiedzy na temat ruchu, który od 100 lat (zaledwie) WAM UTOROWAŁ DROGĘ DO SZKOŁY I URNY WYBORCZEJ.

Te dyskusje, o filmie romantyzującym gwałt, albo o idiotycznej, szkodliwej treści reklamowej, są super potrzebne, bo wpływają na to jak w przyszłości będzie przedstawiana kobieta w mediach i reklamie. A to modeluje konkretne zachowania, które mają bezpośredni wpływ na los konkretnych ludzi. Konkretnie: na to to czy spotka ich/je krzywda czy nie. Tymi ludźmi możecie być Wy! Tak trudno to zrozumieć?
Piszecie: „ Pani Paulino, po co te nerwy, ja tam wolę dystans i uśmiech, jestem spełniona jako kobieta”. Super!

Zapewne te wczesne feministki, dając się bić i zabijać, zamykać siłą w szpitalach psychiatrycznych, w więzieniach, lżyć, wyśmiewać, pozbawiać praw do opieki nad dziećmi, wszystko po to, żebyście dziś mogły „ się spełniać”, też powinny mieć przez cały czas swojej działalności uroczy i pełen dystansu uśmiech na ustach. Też byście im to poradziły?

Poczytajcie sobie o cenie jaką zapłaciły kobiety, którym zawdzięczacie to, że nie jesteśmy już (przynajmniej w części) traktowane jak gadający żywy inwentarz. I jaką cenę obecne działaczki na rzecz praw kobiet płacą nadal i jeszcze długo będą płaciły, zanim krzywda kobiet (i innych marginalizowanych grup) przestanie być jak powietrze, którym oddychamy.

Wyobrażacie sobie, że będący przy zdrowych zmysłach, umiejący czytać i pisać czarnoskóry mieszkaniec USA nie wie kim był Martin Luther King?
Tak widzę część z Was, niestety.

Wiele z Was nie zadało sobie nigdy żadnego trudu, by dowiedzieć się komu zawdzięcza to co ma i jakim kosztem. Wszystko odnosicie do siebie, do swojego podwóreczka, pouczacie nas, osoby zaangażowane w to, żeby Polska nie osunęła się całkiem w patriarchalne 4 litery, że nie mamy dystansu! Coś Wam powiem. Nie mamy i nie chcemy mieć! Jesteśmy zaangażowane i uważamy, że to ma sens. Może wasze wnuczki nam podziękują. Może któraś z Was, kiedy będziemy jej bronić przed atakami takich kobiet, jakimi jesteście teraz.

Wiecie co jest straszne? To, że w polskiej szkole nikt nie uczy historii ruchów równościowych. Ale to nie jest usprawiedliwienie. Są książki, są strony internetowe.
Właśnie teraz ława przysięgłych w NY deliberuje nad wyrokiem w pierwszej sprawie kryminalnej przeciw Hervey’u Wiensteinowi. Nie byłoby tej sprawy, gdyby kilka kobiet i kilku mężczyzn 3 lata temu posłuchało tych, którzy radzili dystans. I nie byłoby potem milionów konkretnych, pojedynczych decyzji podejmowanych przez różnych ważnych ludzi, aby jednak nie molestować, nie gwałcić, bo zrobi się afera, bo jest #metoo.

Jeśli choć jedna osoba (nieważne jaka płeć i orientacja) nie została lub nie zostanie zgwałcona dzięki temu to już jest wielki sukces. Tą kobietą możesz być Ty.
Dziękuję za uwagę, idę pomedytować i pomodlić się do Bogini o ten dystans, psia mać, bo czacha mi dymi.
#metoo” – napisała Paulina Młynarska.

Instagram

Na post Pauliny Młynarskiej zareagowało wiele kobiet.

„Paulino, dziękuję Ci, że jesteś i uświadamiasz. Niestety „kult chłopa” trwa nadal i będzie trwał jeszcze długo myślę. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że kobieta kobiecie wrogiem, a powinnyśmy się solidaryzować ze sobą i się wspierać”,

Reklama „cieniutka i żałosna”, ale wkurzająca na maxa. Zapewne jakiś błyskotliwy tkwiący mentalnie w odległych epokach, (gdzie kobieta to kościół-kuchnia-dzieci) miszczu ją wydumał. Dziwne i zaskakuje jest to, że wzięły w niej udział osoby znane i wydawałoby się potrafiące dostrzec dwuznaczność owego ‚dzieła'”,

„Jestem totalnie za tym, o czym Pani pisze! Jestem tak mega wdzięczna, że Pani pisze o kobietach, o świadomości i nieświadomości kobiet, że nadal godzimy się na zachowania niedopuszczalne tak naprawdę, jestem wdzięczna, że Pani to mówi, pisze i nie zgadza się. Bo ja się też nie zgadzam! Wysyłam Pani dużo wspierająco-dziękująco-wdzięczno energii!!!!”,

„Pani Paulino, ma Pani rację najtrudniej zmienia się mentalność ludzi. Prawa kobiet rozumie i docenia nie wiem jaki procent kobiet. Dla drugiej połowy ważna jest kasa. Nowe ciuchy, paznokietki, imprezki… Prawa kobiet… „przecież mamy”‚ – czytamy w komentarzach.

Kobiety przeciw stereotypom – jak to zrobili inni?

Pomysł akcji był – teoretycznie – dobry. Widać, że jej twórcy zainspirowali się kampanią „Women acknowledged” walczącą ze stereotypami, z którymi spotykają się kobiety w środowisku zawodowym. Czegoś jednak zabrakło. Może finezji i wyraźnego sygnału, że to przewrotna walka ze stereotypami, z którymi spotykamy się na każdym kroku?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kampania Knix

Joanna Griffiths pokazuje w kampanii reklamowej piękno kobiecego ciała po 50-tce. Musisz to zobaczyć!

6 powodów, dla których warto obejrzeć dokument „Miss Americana” o Taylor Swift

A czy ty już obmacałeś swoje jajka? „Złap Się Za Jajka” – świetna kampania w ramach akcji Movember

Dzieci siedzą na krzesełkach na scenie teatralnej. Mówi do nich Tomasz Kot, który kuca przed nimi

Święta to czas (u)dawania – niezwykłe lekcje aktorstwa Tomasza Kota dla osieroconych dzieci

Świąteczna reklama Allegro / Fot. Screen z YouTube

Świąteczna reklama Allegro wzrusza i daje ważną lekcję o relacjach. Nie przegap tego, co najważniejsze w czasie świąt!

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

Animowana kobieta w uścisku potwora

Stwardnienie rozsiane nie zawsze widać! Oto niewidoczne objawy stwardnienia rozsianego, z którymi chorzy zmagają się na co dzień!

Atopowe zapalenie skóry. Tym się nie można zarazić! Ruszyła kampania edukacyjna „Zrozumieć AZS”

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

„Żądam edukacji menstruacyjnej od wczesnych lat szkolnych, a w reklamach podpasek krwi w kolorze krwi, a nie paryskiego błękitu” – mówi Anna Zajdel, aktywistka

„Odłącz się”, nie wszystko jest online. Mądra kampania we wrocławskim MPK

Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają

„Kobieta może być silna, dzika i nieokrzesana”. Kaja Szulczewska, założycielka „Ciałopozytyw” i jej definicja kobiecości w nowym cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

Nieważne, jak zaczął się twój sport

Ratując komuś życie, możesz uratować także swoje. Nieszablonowe spojrzenie na aktywność fizyczną w spocie „Nieważne, jak zaczął się twój sport”

Agata Wrońska, fotografka

5 pytań do fotografki Agaty Wrońskiej o sesję WIMIN

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

kampania dopalacze to nie zabawa

„Na górze róże, na dole trup. Do ceny dopów, wliczą ci grób”. Na ulicach Poznania ruszyła kontrowersyjna kampania

Bez spiny jem rośliny kampania

„Bez spiny jem rośliny” – kampania dla tych, którzy chcą jeść roślinnie

STOP Barierom. Ruszyła kampania zwracająca uwagę na problemy niepełnosprawnych

Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+

Kampania Primark

Modelka bez zęba w kampanii marki Primark. „Każda z nas powinna czuć się dobrze z samą sobą”

Kampania H&M

Rozstępy, fałdki i blizny w kampanii kostiumów kąpielowych. H&M otwiera się na różnorodność!

Dziewczyna „chłopięca” czy”dziewczęca”? Po co w ogóle wybierać?! Zobacz świetne zdjęcia, które przełamują ten stereotypowy podział

Kampania Centrum Praw Kobiet

Trzymamy stronę kobiet! Wesprzyj Polki doświadczone przemocą. Trwa kampania Centrum Praw Kobiet

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.