Przejdź do treści

Zmysł zapachu – wywąchaj przyjaciela

Wywąchać przyjaciela
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa
Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią
karmienie piersią
Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy
Kobiety na zajęciach fitness
Kiedy zajęcia fitness mogą być niebezpieczne? O tym, jaki trening będzie najlepszy na start, pozmawialiśmy z fizjoterapeutką i trenerem personalnym
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Gosia Włodarczyk
„Presja, by jak najszybciej wrócić do formy, jest dla kobiet krzywdząca. Ciału trzeba dać czas na regenerację”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką Gosią Włodarczyk

Jeżeli uważasz, że przyjaciele są jak rodzina, to masz rację. I to dosłownie, bo dzielimy z nimi znacznie więcej genów niż z przypadkowymi osobami żyjącymi obok nas. Są do nas tak podobni jak kuzyni. A najmocniej łączy nas wspólny zmysł… zapachu.

Genetyk James Fowler z University of California oraz lekarz i socjolog z Yale Nicholas Christakis przeanalizowali DNA ponad 1900 osób. Zrobili to, żeby sprawdzić, czy ludzie, którzy się przyjaźnią, będą do siebie bardziej podobni genetycznie niż nieznajomi. ‒ Patrząc na cały genom, odkryliśmy, że średnio jesteśmy bardzo podobni do przyjaciół. Mamy więcej wspólnego DNA z ludźmi, z którymi łączą nas przyjacielskie więzi, niż z obcymi w tej samej populacji – mówił Fowler.

Okazało się, że do przyjaciół – przynajmniej pod względem genów – jesteśmy przeciętnie tak podobni jak do dalszej rodziny. Dokładnie ‒ jak do kuzynów czwartego stopnia. Jest więc tak, jakbyśmy mieli z nimi wspólnych praprapradziadków. Całkiem blisko, prawda? Fowler z Christakisem opracowali nawet skalę, która pozwala im przewidywać szansę na to, że para ludzi może się zaprzyjaźnić (choć naprawdę dobra jest we wskazywaniu, kto się nie polubi), i chwalą się, że mają podobną skuteczność jak wtedy, kiedy na podstawie genów przewidują otyłość lub schizofrenię.

Podobieństwo dotyczy przede wszystkim określonego fragmentu DNA. Tego, który odpowiada za zmysł powonienia. Mówiąc krótko: z przyjaciółmi mamy wspólne te geny, które decydują, że podobają nam się te same zapachy. To – tłumaczył Fowler – pcha nas w podobne miejsca, w których możemy się poznać i zaprzyjaźnić. Ale to przecież nie wszystko, bo to, że lubimy to samo, to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że… również tego samego nie lubimy wąchać. A nie od dziś wiadomo, że wspólna niechęć do czegoś łączy ludzi równie mocno jak wspólne sympatie. Część DNA odpowiadająca za węch jest najbardziej wspólna, ale oprócz niej jest jeszcze jedna, która u przyjaciół jest ponadprzeciętnie odmienna. To ta, która odpowiada za system odpornościowy. Ma to sens i matka natura nie po raz pierwszy pokazała, że doskonale wie, co robi. Dzięki temu choroby… rozprzestrzeniają się wolniej.

Co ciekawe, wybieramy tak nie tylko przyjaciół. Także partnerów preferujemy takich, którzy są do nas genetycznie podobni. Pary mają przeciętnie więcej wspólnych genów niż przypadkowe osoby w populacji. Dużo więcej.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Aktywność mózgu wzrasta, gdy odpoczywasz

Depresja facebookowa

Depresja facebookowa

Poradniki dla rodziców unieszczęśliwiają

5 powodów, dla których warto być pesymistą

Dlaczego diety nie działają? – 5 psychologicznych powodów

Pięć pytań o sen

Siedem sygnałów demencji, których nie wolno zignorować

Nie da się wygrać z cyklem dobowym nastolatka

2 minuty do szczęścia

Małe księżniczki i mali naukowcy

Wpływ różnicy wieku na związek

Nie rób dziś tego, co możesz zrobić jutro

Czy genialne dziecko będzie genialnym dorosłym?

Czy genialne dziecko będzie genialnym dorosłym?

Czy warto biegać w smogu?

Czy warto biegać w smogu?

Dlaczego warto iść na masaż?

Dlaczego warto iść na masaż?

Dystans uszczęśliwia rodzica

Samotność fizycznie zmienia mózg

Prekrastynacja: pracować trzeba mądrze, a nie dużo

Antybiotyki a otyłość dzieci

Dlaczego duńskie dzieci płaczą najmniej? Zasługa hygge?

Mężczyźni też mają baby blues

Dlaczego dzieci już nie kąpie się codziennie?

Pies i kot na zdrowie dziecka