Przejdź do treści

Kiedy jąkanie to problem?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy
selma blair
Selma Blair o stwardnieniu rozsianym: miałam symptomy od lat, ale nie były traktowane poważnie
surfująca dziewczyna
Szykuje się wielka zmiana w sporcie? Równa płaca dla kobiet i mężczyzn
Kampania Fundacji Arena i Świat
Pomalowały swoje piersi, aby przypomnieć kobietom o badaniach
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Rozwój malucha jest gigantycznym procesem, który w zdecydowanej większości gładko toczy się sam, bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. Bywa jednak, że coś zacznie się zacinać. Na przykład… mowa.

Dzieci uczą się mówić niejako przy okazji, słuchając i naśladując innych. Czasem zdarza się, że w zdobyciu umiejętności płynnego wypowiadania się coś przeszkadza. Maluch bardzo chce, a nie wychodzi i zamiast wartkiej wypowiedzi pojawia się jąkanie.

Przyczyny jąkania nie są do końca poznane. Najczęściej winą za ujawnienie się tej niepłynności mowy obarcza się drobne wady układu nerwowego, aparatu mowy, nieprawidłowe oddychanie i emocje (jąkanie może pojawić się w następstwie intensywnych przeżyć, szoku czy urazu). Winne mogą być również geny – jak dowodzą badania, częściej jąkają się te dzieci, których bliskich też dotknęła ta przypadłość.

Zazwyczaj dzieci zaczynają się jąkać między trzecim a szóstym rokiem życia. Spokojnie, nie każde jąkanie się jest powodem do bicia na alarm. Jeśli dotyczy malucha, który nie skończył jeszcze pięciu lat, to prawdopodobnie jąkanie rozwojowe, które jest zupełnie normalne dla dzieci w tym wieku. Mały człowiek chciałby powiedzieć o wiele więcej niż pozwala mu stopień rozwoju aparatu mowy, stąd kolejne nieudane próby. Mówiąc inaczej: giętkość buzi i języka nie nadąża za poszerzającym się zasobem słów, jakie dziecko rozumie i chciałoby używać.  Jąkanie rozwojowe zazwyczaj mija samoistnie. Warunek podstawowy – maluch może swoją sprawność językową spokojnie rozwijać bez ciągłego strofowania, poprawiania, kończenia zdania przez rodziców. Nadmierne skupianie uwagi na tym (chwilowym przecież) niedociągnięciu sprawę może tylko pogorszyć.

Inaczej sytuacja ma się z jąkaniem wczesnodziecięcym. Starszak zdaje już sobie sprawę z problemu i tu zaczynają się schody. Z wiekiem wcale nie jest lepiej, niepłynność mowy zamiast mijać – utrwala się, a coraz bardziej zniechęcony kilkulatek zaczyna silnie się stresować i unikać podejmowania kolejnych prób. Takie jąkanie może być przyczyną nerwicy i bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. W tym wypadku nie ma co zwlekać, bo nieleczone jąkanie wczesnodziecięce może przekształcić się w jąkanie trwałe. Terapię powinna rozpocząć wizyta u logopedy. Czasem ćwiczenia logopedyczne to za mało. Gdy stres towarzyszący próbom mówienia jest duży, niezbędne mogą być również leki obniżające jego poziom.

Leczenie jąkania, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, nie dotyczy wyłącznie ich samych. Kluczową rolę w powodzeniu akcji „płynna mowa” mają rodzice. Jak wspomagać zmagającego się z jąkaniem, także tym rozwojowym, kilkulatka? Dawać dobry przykład mówiąc wolno i wyraźnie, nie karać za językowe potknięcia, nie wytwarzać presji, a przede wszystkim nie przerywać, nie poganiać i nie mówić za dziecko. Ważne, żeby maluch nie bał się mówić. W przyjaznej atmosferze terapia pójdzie zdecydowanie łatwiej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

grafika Natalia Narzelska

HZ kontra mity #4 PMS

michał domaszewski

Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy

selma blair

Selma Blair o stwardnieniu rozsianym: miałam symptomy od lat, ale nie były traktowane poważnie

kobieta w jeansach i rózowej bluzce, z odkrytym brzuchem, trzyma kartkę z narysowanym układem rozrodczym (jajniki, szyjka macicy)

Zaparcia, wzdęcia, nudności mogą świadczyć o raku jajnika

Hello My Hero. Jessica Misztal – bije w niej męskie serce, a ciało pokryte jest bliznami

Kampania Fundacji Arena i Świat

Pomalowały swoje piersi, aby przypomnieć kobietom o badaniach

Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

szczepionka

Grypa – dlaczego się szczepimy?

Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?

Mama i stetoskop

Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy

Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

5 naturalnych źródeł cynku