Przejdź do treści

Objawy nerwicy – jak szybko rozpoznać chorobę?

kobieta nerwica
Fot. von Lieres/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Nerwica to potoczna nazwa szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Objawy nerwicy dotyczą wielu układów ludzkiego ciała i mogą mylnie sugerować choroby somatyczne. Najczęstszą postacią nerwicy jest nerwica lękowa. Objawy wywołane są przez wewnętrzne napięcia oraz lęk.

Choroba zwana nerwicą może dotyczyć tylko jednego narządu ciała – jedną z częstszych lokalizacji jest nerwica żołądka. Objawy dotyczą w tym przypadku tylko przewodu pokarmowego. Ważne jest, by poprzez obserwację objawów nerwicy oraz wykluczenie innych chorób ciała przyspieszyć diagnozę i w odpowiednim czasie udać się do psychologa.

Nerwica lękowa – objawy

Nerwica lękowa to potoczna nazwa obszernej grupy zaburzeń lękowych. Najczęściej określenie to stosowane jest w związku z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi. Do osiowych objawów nerwicy lękowej należy odczuwanie lęku przed osobami, sytuacjami, stanami, których nie można jednoznacznie określić.

Objawy nerwicy lękowej można podzielić na objawy fizyczne (somatyczne) oraz psychiczne. Objawy fizyczne nerwicy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka, nasilają się szczególnie, gdy osoba jest ich nieświadoma. Objawy somatyczne nerwicy są trudniej uchwytne, obejmują sferę poznawczą oraz emocjonalną człowieka.

Nerwica – objawy somatyczne:

  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • uczucie ściskania w żołądku, mdłości, wymioty
  • kołatania serca, ból w klatce piersiowej
  • drżenia rąk i nóg
  • zlewne poty, potliwość rąk
  • kłucie i gniecenie w klatce piersiowej
  • zaburzenia równowagi, zawroty głowy
  • mroczki przed oczami.

Objawy dotyczące sfery psychicznej są szczególnie zauważalne zwłaszcza w silnej nerwicy. Należą do nich problemy z pamięcią, mogące przybrać postać amnezji. Obecne mogą być problemy z koncentracją, a także zaburzenia nastroju. Nerwicy lękowej często towarzyszy obniżenie nastroju, może dojść do nakładania się objawów nerwicy i depresji, a także napadów paniki w zupełnie nieoczekiwanych momentach.

5 kroków do sensownej kłótni

Nerwica żołądka – objawy

Zdarza się, że nerwica dotyka tylko jednego narządu w ciele człowieka. Objawy somatyczne nerwicy mogą zlokalizować się jedynie w części przewodu pokarmowego. Nerwica żołądka może imitować chorobę wrzodową żołądką, jej podłoże jednak ma swoje źródło w problemach psychicznych.

Do objawów nerwicy żołądka należą: uczucie ściskania w brzuchu, nudności i wymioty, odbijanie. Zazwyczaj pojawiają się one w okresie nasilonych stresów.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć organiczne przyczyny tych objawów – lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie zleci badania laboratoryjne, USG jamy brzucha, może także zalecić wykonanie gastroskopii. Dopiero po wykluczeniu chorób przewodu pokarmowego lekarz może zasugerować związek objawów ze sferą psychiczną i zalecić konsultację z psychologiem.

Nerwica serca – objawy

Nerwica serca – tym potocznym pojęciem, stosowanym coraz rzadziej przez lekarzy oraz psychologów i psychoterapeutów, określa się objawy ze strony układu krwionośnego, a dokładniej jego najważniejszego narządu, czyli serca. Jak objawia się nerwica serca? Najczęstsze, niecharakterystyczne objawy nerwicy serca to ból w klatce piersiowej, uczucie duszności oraz kołatanie serca.

Objawy te nasilają się w wyniku napięcia emocjonalnego człowieka – kiedy odczuwa niepokój, lęk oraz stres. Są ściśle związane ze stanem psychicznym chorego i całkowicie od niego zależne. Ból w klatce piersiowej charakterystyczny dla nerwicy serca jest powierzchowny, najczęściej nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy ze strony ciała ani odchylenia w badaniu lekarskim. Ból ten nie ma charakteru uszkadzającego serce. Zaburzenie to często mylone jest z chorobą wieńcową lub nawet zawałem serca. Do weryfikacji rozpoznania służą badania dodatkowe wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu – w nerwicy serca objawom nie towarzyszą zmiany w EKG.

Zobacz także

Nerwica wegetatywna – objawy

Nerwica wegetatywna (somatyczna) to choroba na tle nerwowym, która reprezentowana jest w wielu układach ludzkiego ciała. Zazwyczaj osoby cierpiące na to schorzenie późno trafiają do lekarza, lecząc się wcześniej u różnych specjalistów. Przyczyną choroby jest nadmierna pobudliwość nerwowa u cierpiącego na nerwicę wegetatywną człowieka. Jakie są objawy nerwicy wegetatywnej?

Nasilenie objawów nerwicy somatycznej jest bardzo duże. Najczęstsze objawy nerwicy wegetatywnej to silne bóle brzucha, duży ucisk w klatce piersiowej oraz duszność mogąca doprowadzić do poważnych zaburzeń oddychania. Wystąpić mogą inne symptomy charakterystyczne także dla innych rodzajów nerwicy lękowej.

Nasilenie objawów może sugerować poważne problemy ze zdrowiem, dlatego chory zwykle usilnie poszukuje pomocy specjalisty. Kolejne wizyty u lekarzy nie pomagają w postawieniu diagnozy – wyniki badań dodatkowych wskazują, że osoba cierpiąca na to zaburzenie jest całkowicie zdrowa. Dopiero po wykluczeniu wszystkich przyczyn pacjent kierowany jest do psychiatry, neurologa lub psychologa celem wdrożenia leczenia ukierunkowanego na to zaburzenie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Kobieta w białej bluzce trzyma się za lewą stronę brzucha

Objawy przepukliny brzusznej, pępkowej, pachwinowej, rozworu przełykowego

Maleńkie dziecko w białym kaftaniku leży w łóżczeczku

Zespół Pradera-Williego – jakie są przyczyny i objawy tego genetycznego schorzenia?

Mężczyzna przepaławia papieros

Wpływ palenia papierosów na organizm i zdrowie. Dlaczego nikotyna jest szkodliwa?

Kobieta trzyma w rękach maleńkie dziecko

Aborcja w Polsce – czy jest zgodna z prawem? O czym mówi ustawa antyaborcyjna?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Fizjoterapeuta wykonuje kobiecie masaż śródstopia

Ból śródstopia – przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości bólowych spowodowanych chorobami lub urazami

Kobieta leży w łózku i trzyma się za gardło

Co to jest zespół Sjörgena? Przyczyny, objawy i leczenie zespołu związanego ze zmniejszonym wydzielaniem gruczołów łzowych, śluzówek i ślinianek

Pół twarzy kobiety, która ma chore oczy

Czym jest jaglica oczu? Przyczyny jej powstawania, objawy oraz sposoby leczenia egipskiego zapalenia spojówek

Kobieta chodzi po parku i trzyma chusteczkę przy nosie

Kichanie – co oznacza odruch kichania u dziecka i u osoby dorosłej? Przyczyny kichania

Kobieta leży u kosmetyczki w legginsach i ma wykonywany zabieg

Co to jest endermologia – efekty, wskazania i przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego

Kobieta siedzi w gabinecie lekarskim podłączona pod aparaturę emg

Badanie EMG – charakterystyka, wskazania, inwazyjność. Po co wykonuje się elektromiografię?

Kobieta leży w gabinecie lekarskim podłączona pod eeg

Elektroencefalografia (EEG) – czym jest i w jakim celu się ją wykonuje? Czy takie badanie jest bolesne?