Przejdź do treści

Objawy nerwicy – jak szybko rozpoznać chorobę?

kobieta nerwica
Fot. von Lieres/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Nerwica to potoczna nazwa szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Objawy nerwicy dotyczą wielu układów ludzkiego ciała i mogą mylnie sugerować choroby somatyczne. Najczęstszą postacią nerwicy jest nerwica lękowa. Objawy wywołane są przez wewnętrzne napięcia oraz lęk.

Choroba zwana nerwicą może dotyczyć tylko jednego narządu ciała – jedną z częstszych lokalizacji jest nerwica żołądka. Objawy dotyczą w tym przypadku tylko przewodu pokarmowego. Ważne jest, by poprzez obserwację objawów nerwicy oraz wykluczenie innych chorób ciała przyspieszyć diagnozę i w odpowiednim czasie udać się do psychologa.

Nerwica lękowa – objawy

Nerwica lękowa to potoczna nazwa obszernej grupy zaburzeń lękowych. Najczęściej określenie to stosowane jest w związku z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi. Do osiowych objawów nerwicy lękowej należy odczuwanie lęku przed osobami, sytuacjami, stanami, których nie można jednoznacznie określić.

Objawy nerwicy lękowej można podzielić na objawy fizyczne (somatyczne) oraz psychiczne. Objawy fizyczne nerwicy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka, nasilają się szczególnie, gdy osoba jest ich nieświadoma. Objawy somatyczne nerwicy są trudniej uchwytne, obejmują sferę poznawczą oraz emocjonalną człowieka.

Nerwica – objawy somatyczne:

  • bóle głowy
  • bóle brzucha
  • uczucie ściskania w żołądku, mdłości, wymioty
  • kołatania serca, ból w klatce piersiowej
  • drżenia rąk i nóg
  • zlewne poty, potliwość rąk
  • kłucie i gniecenie w klatce piersiowej
  • zaburzenia równowagi, zawroty głowy
  • mroczki przed oczami.

Objawy dotyczące sfery psychicznej są szczególnie zauważalne zwłaszcza w silnej nerwicy. Należą do nich problemy z pamięcią, mogące przybrać postać amnezji. Obecne mogą być problemy z koncentracją, a także zaburzenia nastroju. Nerwicy lękowej często towarzyszy obniżenie nastroju, może dojść do nakładania się objawów nerwicy i depresji, a także napadów paniki w zupełnie nieoczekiwanych momentach.

5 kroków do sensownej kłótni

Nerwica żołądka – objawy

Zdarza się, że nerwica dotyka tylko jednego narządu w ciele człowieka. Objawy somatyczne nerwicy mogą zlokalizować się jedynie w części przewodu pokarmowego. Nerwica żołądka może imitować chorobę wrzodową żołądką, jej podłoże jednak ma swoje źródło w problemach psychicznych.

Do objawów nerwicy żołądka należą: uczucie ściskania w brzuchu, nudności i wymioty, odbijanie. Zazwyczaj pojawiają się one w okresie nasilonych stresów.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć organiczne przyczyny tych objawów – lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie zleci badania laboratoryjne, USG jamy brzucha, może także zalecić wykonanie gastroskopii. Dopiero po wykluczeniu chorób przewodu pokarmowego lekarz może zasugerować związek objawów ze sferą psychiczną i zalecić konsultację z psychologiem.

Nerwica serca – objawy

Nerwica serca – tym potocznym pojęciem, stosowanym coraz rzadziej przez lekarzy oraz psychologów i psychoterapeutów, określa się objawy ze strony układu krwionośnego, a dokładniej jego najważniejszego narządu, czyli serca. Jak objawia się nerwica serca? Najczęstsze, niecharakterystyczne objawy nerwicy serca to ból w klatce piersiowej, uczucie duszności oraz kołatanie serca.

Objawy te nasilają się w wyniku napięcia emocjonalnego człowieka – kiedy odczuwa niepokój, lęk oraz stres. Są ściśle związane ze stanem psychicznym chorego i całkowicie od niego zależne. Ból w klatce piersiowej charakterystyczny dla nerwicy serca jest powierzchowny, najczęściej nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy ze strony ciała ani odchylenia w badaniu lekarskim. Ból ten nie ma charakteru uszkadzającego serce. Zaburzenie to często mylone jest z chorobą wieńcową lub nawet zawałem serca. Do weryfikacji rozpoznania służą badania dodatkowe wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu – w nerwicy serca objawom nie towarzyszą zmiany w EKG.

Zobacz także

Nerwica wegetatywna – objawy

Nerwica wegetatywna (somatyczna) to choroba na tle nerwowym, która reprezentowana jest w wielu układach ludzkiego ciała. Zazwyczaj osoby cierpiące na to schorzenie późno trafiają do lekarza, lecząc się wcześniej u różnych specjalistów. Przyczyną choroby jest nadmierna pobudliwość nerwowa u cierpiącego na nerwicę wegetatywną człowieka. Jakie są objawy nerwicy wegetatywnej?

Nasilenie objawów nerwicy somatycznej jest bardzo duże. Najczęstsze objawy nerwicy wegetatywnej to silne bóle brzucha, duży ucisk w klatce piersiowej oraz duszność mogąca doprowadzić do poważnych zaburzeń oddychania. Wystąpić mogą inne symptomy charakterystyczne także dla innych rodzajów nerwicy lękowej.

Nasilenie objawów może sugerować poważne problemy ze zdrowiem, dlatego chory zwykle usilnie poszukuje pomocy specjalisty. Kolejne wizyty u lekarzy nie pomagają w postawieniu diagnozy – wyniki badań dodatkowych wskazują, że osoba cierpiąca na to zaburzenie jest całkowicie zdrowa. Dopiero po wykluczeniu wszystkich przyczyn pacjent kierowany jest do psychiatry, neurologa lub psychologa celem wdrożenia leczenia ukierunkowanego na to zaburzenie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

szczepienie

Tężec – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę?

naukowiec

Objawy salmonelli – jak je szybko rozpoznać?

dziecko z wysypką

Różyczka – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

reumatyzm

Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie

Zdjęcie płuc

Rak płuc – objawy, wykrywanie raka płuc we wczesnym stadium

rak kości wynik badania

Rak kości – objawy i przyczyny

kobieta chora na raka

Rak jelita grubego – objawy wczesne i późne. Jak rozpoznać raka jelita grubego?

chora kobieta

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

zdjęcie kości

Osteoporoza – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę układu kostnego?