Przejdź do treści

Milenialsi nie tak zdrowi jak rodzice

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Milenialsi są pierwszym pokoleniem, które w średnim wieku będzie mieć więcej problemów ze zdrowiem niż pokolenie ich rodziców – wynika z brytyjskiego raportu Health Foundation. Choć chcą radzić sobie sami i mają dość wysokie mniemanie o sobie, to jednak w kwestii zdrowia zdecydowanie kuleją.

Pokolenie Milenium, zwane też Pokoleniem Y, czyli osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, uważane jest przez socjologów za wyjątkową generację – ludzi korzystających aktywnie z mediów cyfrowych i internetu, otwartych na nowości i wyzwania, z wysokimi kompetencjami technologicznymi, które sprawiają, że nie istnieje dla nich wiele granic. Milenialsi nie mają ogólnie dobrej sławy. Uważani są za pewnych siebie zuchwalców, a według badania Uniwersytetu w Hampshire pokoleniem osób z wysokim mniemaniem o swoich umiejętnościach, przekonaniu o własnej wyjątkowości i dużej niechęci wobec krytyki. Światowej sławy badacz Pokolenia Y – Chip Espinoza, zwraca uwagę, że milenialsi nie widzą siebie również w kategoriach podporządkowania – starszych od siebie uważają za partnerów, od których nie muszą czerpać wiedzy o świecie, gdyż tę znajdują samodzielnie. O milenialsach powstały księgi. Choć głównie autorstwa socjologów, to ostatnio analizuje się chętnie w tej grupie kwestie zdrowotne.

W związku z tym ukazał się raport brytyjskiej Fundacji Zdrowia. Porównano w nim milenialsów z ich rodzicami. I okazało się, że milenialsi powinni zdrowia starszym pozazdrościć – szacuje się bowiem, że będą mieć więcej problemów zdrowotnych w średnim wieku niż osoby z poprzedniego pokolenia. Niestety, muszą liczyć się z chorobami cywilizacyjnymi, jak: nowotwory, cukrzyca czy choroby serca, ale też depresja. Nic dziwnego, bo milenialsi mają więcej obaw o bezpieczeństwo pracy, zarobki i borykają się z większą presją emocjonalną. Okazuje się również, że jest to pokolenie chronicznych samotników – alienację odczuwa więcej osób niż w grupie rodzicielskiej.

Jakie wnioski z tego płyną? Z jednej strony chciałoby się napisać, że my – milenialsi – powinniśmy wymagać od siebie więcej w kwestii zdrowia. Ale czy któreś z pokoleń kiedykolwiek wcześniej aż tak intensywnie interesowało się medycyną czy sportem? Znamy prawie cały indeks chorób i ich objawy, jemy superfoods i biegamy w maratonach. Z drugiej strony, okoliczności, w jakich żyjemy, powodują słabe konsekwencje – zjada nas stres! Według badania American Psychological Association milenialsi to najbardziej zestresowane pokolenie ze wszystkich dotychczas. Do tego siedzący tryb życia, i mamy wybuchowy duet.  Nie rozchodzi się więc tylko o indywidualne podejście (choć w dużym stopniu też), a styl życia, jaki nasze społeczeństwo wybrało. Całość wymaga wielkiej debaty publicznej i daleko idących zmian, aby coś zmienić na lepsze. Póki co, obrany kierunek nie napawa optymizmem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dlaczego nie czytam regularnie wiadomości?

8 sposobów na obniżenie kortyzolu

Adaptogeny w obliczu czynników stresogennych

6 skutecznych sposobów na stres

Dlaczego warto iść na masaż?

Dlaczego warto iść na masaż?

Co może boleć ze stresu?

Stres działa jak śmieciowe jedzenie

Chorzy ze stresu

14 skutecznych sposobów na stres

Jak stres wpływa na twoje ciało?

Bakterie jelitowe mieszają w emocjach

6 sposobów, by zestresować się na maksa