Przejdź do treści

„Owłosiona pacha jest symbolem walki o podmiotowość ciała”. Kaya Szulczewska o presji, jakiej poddawane są kobiety

Kaya Szulczewska z nieogoloną pachą
Kaya Szulczewska o owłosieniu na kobiecym ciele / Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić
Strajk #JesieńŚredniowiecza
PiS chce 5 lat kary więzienia za edukację seksualną. W całej Polsce odbędą się protesty pod hasłem „Jesień Średniowiecza”
HEJ To JA! Dołącz do akcji przeciwko hejtowi wymierzonemu w matki

Kobiece ciało jest polem bitwy, włosy na nim są jednym z aspektów tej bitwy – pisze Kaya Szulczewska na swoim profilu na Instagramie. Aktywistka w ten sposób odnosi się do społecznej presji, jakiej my, kobiety jesteśmy codziennie poddawane. Ocenia się nas nie tylko za to, jak wyglądamy, ale również za to, jakie decyzje podejmujemy.

Kaya Szulczewska jest założycielką „Ciałopozytywu” – najpopularniejszego profilu o ciałopozytywności w Polsce. Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia różnorodnych ciał, które wymykają się kanonom, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała. W swoim najnowszym poście Szulczewska odniosła się do presji, jaka wywierana jest na kobietach.

Kaya Szulczewska o społecznym odbiorze owłosienia na kobiecym ciele

Za punkt wyjścia aktywistka obrała temat owłosienia. Temat, o którym coraz częściej się mówi, a wciąż jakby za mało albo w nieodpowiednim kontekście. Kobiety, które publikują swoje zdjęcia w naturalnym wydaniu, czyli z włosami pod pachami bądź na nogach, uważa się za skandalistki. Sam fakt owłosienia na kobiecym ciele za kontrowersyjny, choć to nic innego jak życie w zgodzie z naturą, po prostu nie przeciwstawianie się jej.

„Temat ciała jest inkluzywny, wszystkie mamy jakieś ciała i w ten lub inny sposób poddawane jesteśmy opresji wynikającej z patriarchatu, nawet jeśli nie do końca sobie to uświadamiamy. […] Ciała są nasze, to jak nimi pracujemy, jakiej z ich powodu dyskryminacji jesteśmy ofiarami, jak nasze ciała cierpią przez system ekonomiczno-społeczny, jak są spętane prawem wykluczającym ich podmiotowość – to wszystko są szerokie tematy” – pisze Kaya Szulczewska.

Aktywistka porównuje kobiece ciało do pola bitwy, podkreślając, że ocenie poddawany jest każdy jego milimetr, a owłosienie to tylko jeden z aspektów. „Ocenia się nas za wszystko, za brak makijażu lub za makijaż, za wagę, czy to zbyt małą w czyimś mniemaniu, czy to zbyt dużą. Ocenia się nas za decyzję o macierzyństwie, o jego braku. Ocenia się nas ciągle i ciągle jesteśmy niewystarczające” – wymienia Szulczewska.

View this post on Instagram

Często czytam, że temat włosów na kobiecym ciele, to temat zastępczy, wynik tego, że feministki już nie mają czym się zajmować. Chciałabym zwrócić uwagę, że sam fakt, że kobiece ciało wywołuje tyle kontrowersji, że kobietę, która przestała się golić zaprasza się do telewizji, nazywa skandalistką, a nieraz wręcz wyzywa się ją, grozi jej śmiercią, gwałtem itd. wskazuje na to, że coś jest głęboko nie tak. Kobiece ciało jest polem bitwy, włosy na nim są jednym z aspektów tej bitwy. Temat ciała jest inkluzywny, wszystkie mamy jakieś ciała i w ten lub inny sposób poddawane jesteśmy opresji wynikającej z patriarchatu, nawet jeśli nie do końca sobie to uświadamiamy. Można powiedzieć, że są ważniejsze tematy niż ciało, ale z drugiej strony jakie? Czy to właśnie od wyzwolenia ciała nie zaczyna się cała walka o wolność i równość? Ciała są nasze, to jak nimi pracujemy, jakiej z ich powodu dyskryminacji jesteśmy ofiarami, jak nasze ciała cierpią przez system ekonomiczno-społeczny, jak są spętane prawem wykluczającym ich podmiotowość – to wszystko są szerokie tematy. Idąc głęboko do swojego ciała, czując jego potrzeby, a potem empatyzując z ciałami innych, zwłaszcza wykluczonych, można dojść do naprawdę mocnych politycznych wniosków, nie tylko na temat presji na wygląd, ale także na temat całego opresyjnego systemu w jakim żyjemy, który niszczy naturę i być może odbierze naszym ciałom wolność, w aspektach o jakich nam się teraz nie śni. Ocenianie kobiet, które się nie golą, to wierzchołek góry lodowej. Ocenia się nas za wszystko, za brak makijażu lub za makijaż, za wagę, czy to zbyt małą w czyimś mniemaniu, czy to zbyt dużą. Ocenia się nas za decyzję o macierzyństwie, o jego braku. Ocenia się nas ciągle i ciągle jesteśmy niewystarczające. Owłosiona pacha jest symbolem walki o podmiotowość ciała, to nie temat zastępczy, to raczej przycisk włączający dyskusję nad naszym uprzedmiotowieniem. Mody się zmieniają i być może za jakiś czas owłosiona pacha nikogo nie będzie dziwić, ale czy to będzie znaczyło, że nasze ciała są już wolne od presji? Nie. Nie będziemy wolne dopóki podstawowe potrzeby ciał wszystkich ludzi nie staną się ważniejsze niż kulturowa czy religijna opresja.

A post shared by Kaya Szulczewska (@kayaszu) on

Zdaniem założycielki profilu „Ciałopozytyw” owłosiona pacha jest symbolem walki o podmiotowość ciała. „To nie temat zastępczy, to raczej przycisk włączający dyskusję nad naszym uprzedmiotowieniem” – tłumaczy aktywistka. Szulczewska podkreśla, że nawet jeśli przyjdzie nam żyć w świecie, w którym owłosiona pacha nie będzie nikogo dziwić, nie będzie to równoznaczne z uwolnieniem się od presji. „Nie będziemy wolne dopóki podstawowe potrzeby ciał wszystkich ludzi nie staną się ważniejsze niż kulturowa czy religijna opresja” – wyjaśnia aktywistka.

"Natural Beauty"

Post Szulczewskiej doczekał się blisko 50 komentarzy i ponad 1500 polubień. Kobiety zgodnie przyznały, że dzięki takim wpisom wyzbyły się wielu kompleksów, w tym kompleksu związanego z owłosieniem.

„Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażałam sobie wyjść z domu z odsłoniętymi, nieogolonymi nogami, a że włoski mam dość mocne to widoczne są już po dwóch dniach od golenia. W walce o idealną gładkość potrafiłam ranić się maszynką, wolałam strupy na nogach niż kilkumilimetrowe włoski. Teraz jest zupełnie inaczej, dalej lubię mieć gładkie nogi, ale nie popadam w paranoje, golę kiedy najdzie mnie ochota, włoski są widoczne i co zabawne ludzie zwracają mi na to uwagę. Spływa po mnie” – napisała jedna z nich.

Pamiętajcie, włosy pod pachami to jedna z możliwych opcji. Można je golić lub nie. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, ważne abyśmy robiły to dla siebie. A jakie jest wasze podejście do tematu owłosienia na kobiecym ciele?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do nie jedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Zainteresują cię również:

Wabi-sabi, czyli niedoskonałe jest piękne

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

cellulit galeria

Cellulit – mamy go prawie wszystkie, więc po co się go wstydzić? Te dziewczyny przełamały wstyd i dumnie kroczą z pomarańczową skórką!

Ashley Graham w ciąży

Ashley Graham pokazuje ciążowe krągłości i rozstępy. Jej nagranie powinna zobaczyć każda kobieta w ciąży!

Kaya Szulczewska / Facebook.com

„Dziś płaczę, bo półtora roku mojej ciężkiej pracy w jednej chwili zniknęło”. Profil „Ciałopozytyw” został skasowany z Instagrama

Różne suplementy dla kobiet

Suplementy na miarę potrzeb – sprawdź, czego potrzebujesz w zależności od tego, na jakim etapie życia jesteś i co robisz

„Jeśli kiedyś zbierze Ci się na płacz, bo Twój tyłek na zdjęciu wygląda źle, włącz sobie moje trzecie zdjęcie” – pisze dietetyczka, dołączając do ciałopozytywnej akcji „Prawdziwa ja”

Suplementy diety /istockphoto.com

Łykasz suplementy diety? Specjalistka opisuje 3 rzeczy, których jeszcze o nich nie wiesz

Marysia Kujawińska

„Patrzę w lustro i widzę dziewczynę, która mi się podoba”. Marysia Kujawińska o akceptacji siebie i suplementach WIMIN

Katarzyna Zielińska, Katarzyna Pisarek, Natalia Kukulska promują siwe włosy

Siwe włosy mogą być powodem do dumy! Świetna akcja marki Pantene z Katarzyną Zielińską i Natalią Kukulską

7 suplementów stworzonych z myślą o kobietach

Suplementy dla kobiet – sprawdź, czy twój organizm ich nie potrzebuje

Gimnastyka słowiańska

„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy uprawiasz seks

Seks a mózg. Oto 7 rzeczy, które dzieją się w twoim mózgu, gdy uprawiasz seks

„Trzustka to mały śpiący tygrys. Kiedy go obudzimy, może doprowadzić do katastrofy” – mówi prof. Mikołaj Spodaryk

„Żaden inny narząd tak mocno, jak narząd bakteryjny, nie wpływa na funkcjonowanie każdej komórki w naszym organizmie” – mówi doktor nauk biologicznych Patrycja Szachta

7 sytuacji, w których warto odmówić seksu

20. urodziny za tobą? Zobacz, co czeka ciebie i twoje ciało

Czy musisz odstawić dziecko od piersi, jeśli zaszłaś w kolejną ciążę? Wyjaśnia ginekolog

„Moje porody były na tyle piękne, że gdy zaczynałam o nich opowiadać, otoczenie brało mnie za dziwoląga” – mówi Beata Meinguer, hipnodula

„W Polsce kobiety stawiają sobie bardzo wysokie wymagania wobec tego, jak mają wyglądać. Są niezwykle urodziwe, a mimo to, mają bardzo dużo kompleksów” – mówi Natalia Zawada, projektantka i właścicielka marki STARSEEDS

Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka

Pokaz Chromat na NYFW 2019

Ciężarna i modelka po zabiegu obustronnej mastektomii na wybiegu podczas NYFW

„Nawet tak nieidealne ciała mogą wbić się w fajną bieliznę…” Popularna blogerka pokazała, jak wygląda jej brzuch po ciążach

Maja Herman

Maja Herman walczy o prawdę w mediach społecznościowych. Kobiety dołączają do jej wyzwania #prawdziwaja

„Drażni mnie terror ciałopozytywności, z pozytywności obdzierany” – blogerka szczerze o body positive

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?