Przejdź do treści

Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?

Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Magda Suchan znana jest w sieci jako Mama Kosmetolog. Jej konto na Instagramie obserwuje prawie 25 tys. osób. Mama Kosmetolog niedawno napisała na swoim profilu o bliznowcach.  Bliznowce, również zwane keloidami, są to łagodne nowotwory tkanki łącznej bez cech złośliwości, występujące tylko u ludzi – pisze Magda Suchan. Sprawdź, czym się charakteryzują bliznowce, jakie dolegliwości im towarzyszą oraz jak wygląda proces ich leczenia.

Jak podaje Magda Suchan, pierwsze informacje o bliznowcach zostały opisane w 1806 roku przez Aliberta, nazwał je „cheloide”, co w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza szczypce kraba.

„Bliznowce charakteryzują się zawsze rozrostem na zdrowe otaczające tkanki. Ich powierzchnia to spoiste, wyraźnie odgraniczone guzy bądź guzki w nieregularnym zarysie. Keloidy są gładkie i lśniące, przybierają kolor sinoczerwony, a w następstwie dojrzewania bledną” – wyjaśnia Mama Kosmetolog i dodaje, że bliznowce powstają na skutek zaburzeń w procesie gojenia się ran u osób z predyspozycjami.

Instagram.com/@mama.kosmetolog

Bliznowiec – jak powstaje?

Suchan podaje, że powstawanie bliznowca bardzo często wynika z następstw różnych urazów, tj. zranienia, szczepienia czy oparzenia. Może to tego dojść w półpaścu, w dermabrazji, w ospie wietrznej, po wykonaniu tatuażu, piercingu, po ukąszeniu owadów, po cięciu chirurgicznym, w konsekwencji zejścia stanów zapalnych np. wykwitów trądzikowych lub innej niezdefiniowanej przyczyny.

 

Bliznowiec – dolegliwości

Mama Kosmetolog w swoim poście na Instagramie wymieniła również dolegliwości, których przyczyną może być właśnie bliznowiec. Wpływają one nie tylko na jakość życia, ale również na psychikę chorego. Zaliczyć do nich można m.in. ograniczenie ruchomości, świąd, ból, przeczulicę oraz defekt estetyczny.

Instagram.com/@mama.kosmetolog

Bliznowiec – na jakich częściach ciała występuje?

„Najczęstsze obszary predysponowane do pojawienia się tych zmian to górna i dolna część klatki piersiowej, płatki małżowin usznych, górna część pleców, ramiona, okolice stawów” – podaje Suchan.

Kosmetolog wskazuje, że bliznowce mogą występować również w okolicy powiek, rogówki, części dłoniowej powierzchni rąk, narządów płciowych, a także podeszwy stopy czy błon śluzowych.

Bliznowiec – leczenie

Mama Kosmetolog podkreśla, że bliznowce cechuje całkowity brak samoistnego ustępowania oraz skłonność do nawrotów po ich usunięciu. Dla lekarzy są wyzwaniem ze względu na mało poznaną patogenezę.

„Do tej pory nie znaleziono metody leczenia, która mogłaby całkowicie pomóc pacjentom w wyleczeniu tej choroby. Wiele badań doprowadziło do powstania wielu strategii terapeutycznych” – dodaje na koniec Magda Suchan.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.