Przejdź do treści

Olejek rycynowy – zastosowanie i działanie „dłoni Chrystusa”

Olejek rycynowy – właściwości, zastosowanie. Na co pomagają okłady z olejku rycynowego? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek rycynowy, nazywany z łaciny Oleum Palmae Christi, czyli dłoń Chrystusa, to wyciąg z rośliny z gatunku wilczomleczowatych, który znany i ceniony był już w starożytności. Dzięki swoim właściwościom wraca do łask także i w dzisiejszych czasach. Choć najczęściej wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym i do codziennej pielęgnacji, równie pozytywnie można oceniać jego właściwości lecznicze. Jak działa i jak wykorzystać olejek rycynowy?

Co to jest olejek rycynowy? 

Olejek rycynowy to wyciąg pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (z łac. Ricinus communis), który znany i ceniony był już w starożytnych Indiach i Egipcie. Jak podają źródła, wzmianki o olejku rycynowym znaleźć można w staroegipskim papirusie medycznym z XVI wieku p.n.e. W medycynie ludowej stosowany był zatem od zarania dziejów, przez lata niedoceniany, a współcześnie – w związku z rosnącą popularnością naturalnych metod dbania o zdrowie i urodę – wraca do łask.  

Olejek rycynowy uzyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno – wyciskany jest on z nasion rącznika, a następnie wygotowuje się go z wodą. Dzięki temu możliwy jest rozkład toksoalbuminy, czyli toksycznego białka obecnego w tej roślinie. To dlatego stosowany na co dzień olejek rycynowy uznawany jest za w pełni bezpieczny i nietrujący.

Olejek rycynowy – właściwości i zastosowanie 

Olejek rycynowy jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą, którą cechuje duża lepkość i gęstość. Jego liczne właściwości umożliwiają powszechne zastosowanie. Wykorzystywany jest on bowiem w celach leczniczych w przemyśle farmaceutycznym, ale też spożywczym, a nader często także i kosmetycznym. 

Działanie lecznicze i prozdrowotne olejku rycynowego 

W starożytności olejek rycynowy stosowany był jako remedium na podrażnienie oczu, ale ceniono go przede wszystkim za dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Pomagał na owrzodzenie żołądka, zapalenie jelita grubego czy pęcherzyka żółciowego. Okłady z olejku rycynowego stosowano zarówno na rany, jak i przebarwienia skórne, do usuwania brodawek i znamion.  

Współcześnie stosowany jest jako środek przeczyszczający, a to ze względu na działanie lekko drażniące na błonę śluzową jelita i rozkład do kwasu rycynowego, który ogranicza wchłanianie płynów i soli, co powoduje zwiększenie płynów w stolcu i ułatwienie pasażu. Zgodnie z zaleceniami Komitetu ds. Produktów Leczniczych Roślinnych (HPMC) olejek rycynowy nie powinien być stosowany dłużej niż siedem dni bez nadzoru lekarza. Co więcej, zaleca się używanie go w celach przeczyszczających wyłącznie przez osoby dorosłe.  

Okłady z olejku rycynowego polecane są także jako sposób na dolegliwości intymne np. zapalenie sutka lub pochwy, a niektóre źródła wskazują na jego dobroczynne działanie na układ immunologiczny. Okłady z ciepłego olejku rycynowego mają ponadto łagodzić bóle np. głowy, pleców, menstruacyjne i inne, spowodowane stanem zapalnym narządów. 

 

Olej rycynowy na włosy

Olejek rycynowy w przemyśle spożywczym 

Olej rycynowy wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym, gdzie znalazł zastosowanie jako dodatek do żywności. Jego zadaniem jest aromatyzowanie produktów, a przede wszystkim słodyczy oraz spowalnianie powstawania pleśni i zachodzenia innych procesów chemicznych czy biologicznych. 

Olejek rycynowy w kosmetyce 

Olejek rycynowy powszechne zastosowanie znalazł w przemyśle kosmetycznym, z powodzeniem może być także stosowany do codziennej pielęgnacji w czystej postaci. Kiedy warto po niego sięgnąć? Szczególnie polecany jest do olejowania włosów, dzięki czemu staną się one mocniejsze, grubsze i bardziej lśniące. To nie tylko sposób na porost pasm, ale i na delikatne ich przyciemnienie. Możesz go także nakładać, chcąc pogrubić lub zagęścić swoje brwi czy rzęsy. 

Entuzjastki naturalnych metod pielęgnacji cenią właściwości przeciwzapalne olejku rycynowego, podkreślając, że może być on stosowany na skórę przez posiadaczki cery problematycznej. Dodatkowo ceniony jest za silnie nawilżające właściwości, ale i łagodzące oraz zmniejszające przebarwienia na skórze. Ponadto jest to jeden ze szczególnie polecanych olejków do olejowania paznokci i skórek. Jego zadaniem jest wzmocnienie i wygładzenie płytki. Pomoże także w poprawie wyglądu oraz regeneracji zrogowaciałych pięt lub łokci czy spierzchniętych, popękanych dłoni. 

 

Bibliografia: 

  1. Olej rycynowy, European Medicines Agency, 5 kwietnia 2016 r., EMA/108531/2016 (dostęp na ema.europa.eu).
  2. Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.