5 min.
Olejek rycynowy – właściwości, zastosowanie. Na co pomagają okłady z olejku rycynowego?

Olejek rycynowy – właściwości, zastosowanie. Na co pomagają okłady z olejku rycynowego? Istock.com
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Jak sprawić, żeby żelazo w dietach roślinnych lepiej się przyswajało? Podpowiada farmaceutka
15.01.2021
Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić
14.01.2021
Czego nie jeść w trakcie miesiączki, by nie nasilać bólu brzucha? Wyjaśniają dietetyczki
13.01.2021
Dieta przed ciążą. Kiedy zacząć? Wyjaśnia dietetyczka
Olejek rycynowy ma bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko w kosmetyce, ale też w medycynie. Chcesz wiedzieć jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeczytaj nasz artykuł.
Spis treści
Olejek rycynowy – co to jest?
Olejek rycynowy to płyn pozyskiwany z roślin rącznika pospolitego, między innymi na zielonych terenach Indii. Ma jasnożółtą barwę, jest odrobinę przezroczysty. Jednocześnie jest bardzo gęsty i ma oleisty, ale bardzo delikatny zapach.
Wyciska się go na zimno, a następnie gotuje wraz z wodą, co pozwala na pozbycie się właśnie rycyny, toksycznej substancji, która może doprowadzić nawet do śmierci. Dostępny w sprzedaży olejek rycynowy jest dla ludzi całkowicie nieszkodliwy. W głównej mierze składa się z glicerydu 18-węglowego kwasu rycynolowego, a także z glicerydów kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego.
Olejek rycynowy można kupić zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich. W związku z rosnącym zainteresowaniem naturalnymi metodami pielęgnacji ciała dostępny jest także w wielu drogeriach. 30 gramów tego olejku można kupić już za niecałe dwa złote.
Właściwości olejku rycynowego
Olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który ma wyjątkowo silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Produkt jest bogaty również w nienasycone kwasy tłuszczowe, które dogłębnie nawilżają i uelastyczniają skórę, a także chronią ją przed starzeniem i uszkodzeniami zewnętrznymi, na przykład na skutek kontaktu z zanieczyszczonym pyłem powietrzem czy promieniami słonecznymi.
Dodatkowo olejek rycynowy zawiera kwas stearynowy, który wspiera nawilżanie skóry i głęboko ją oczyszcza. Choć olej ten znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości upiększających, ma również działanie lecznicze.
Zastosowanie olejku rycynowego
Olejek rycynowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala na zachowanie pięknego wyglądu, a jednocześnie jest wsparciem w walce z bólem czy zaparciami. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje olejek rycynowy, warto wydać te kilka złotych i cieszyć się jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pielęgnację włosów, skóry, rzęs, brwi i paznokci. Warto skorzystać z mądrości kobiet, które stosowały olejek rycynowy już od wielu, wielu lat, tym bardziej że w przeciwieństwie do wielu produktów drogeryjnych, olejek rycynowy przynosi naprawdę zauważalne i błyskawiczne efekty w postaci zdrowego, młodzieńczego wyglądu skóry, lśniących włosów czy urzekająco długich rzęs.
Olejek rycynowy – właściwości lecznicze
Olejek rycynowy warto stosować na zaparcia. Już 1 lub 2 łyżki olejku spożyte w ciągu dnia mogą być wsparciem w walce z uporczywymi zaparciami. Pobudza on enzymy trzustki, np. trypsynę, dzięki czemu w zauważalny sposób poprawia trawienie. Oprócz tego olejek rycynowy może być wsparciem w przypadku bólu głowy, pleców, a nawet brzucha. Sprawdzą się tutaj okłady z olejku rycynowego – wystarczy podgrzać olej, nasączyć nim ręcznik i przyłożyć na kilkanaście chwil do miejsca bólu.
Najlepsze rezultaty można uzyskać stosując odrobinę olejku trzy dni pod rząd. Uważać powinny jednak osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego, cierpiące na niedrożność jelit, a także kobiety w ciąży. Im olejek rycynowy może jedynie zaszkodzić, a u kobiet w ciąży wywołać wcześniejszą akcję porodową.
Olejek rycynowy na brwi, rzęsy, włosy i paznokcie
Olejek rycynowy stosowany na włosy, brwi czy rzęsy stało się obecnie bardzo popularne. Nic dziwnego – już jednorazowa kuracja olejkiem rycynowym sprawia, że stają się one o wiele mocniejsze i bardziej lśniące. Osoby, które mają problem ze zniszczonymi włosami, powinny stosować ten olejek – rycyna skutecznie zamyka łuski włosa, przez co nie rozdwajają się. Co ciekawe, olejek rycynowy na rzęsy sprawia, że stają się one długie i mocne. Warto robić okłady z olejku rycynowego na brwi, rzęsy lub włosy przynajmniej kilka razy w tygodniu na godzinę, aby szybko zauważyć efekty. Można również nakładać olejek rycynowy na paznokcie – sprawia on, że stają się mocne, długie i gładkie. Taki zabieg warto powtarzać co wieczór, aby efekty przyszły naprawdę szybko.
Olejek rycynowy na twarz
Olejek rycynowy, podobnie jak inne olejki, nawilża skórę, ponieważ pomaga zachować wodę w jej głębokich warstwach. Ale to nie wszystko. To też skuteczna metoda na trądzik. Ma on bardzo silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wystarczy nałożyć olejek rycynowy na twarz na około godzinę, a następnie dokładnie go spłukać. Po tym zabiegu warto zastosować również antybakteryjny żel do twarzy i taki sam tonik. Zabieg należy powtarzać co 2–3 dni.
Jeśli na Twojej twarzy pozostały dziurki lub brązowo-fioletowe plamy, sięgnij po olejek rycynowy. Zawarte w nim kwasy pomogą rozjaśnić przebarwienia i zmniejszyć blizny. Ale pamiętaj! Tylko regularne stosowanie olejku pozwoli ci zauważyć ci efekty.
Olejek rycynowy może być też stosowany do demakijażu. Nałóż nieco olejku rycynowego na wacik (ponieważ jest dosyć gęsty możesz połączyć go z innym olejkiem, np. arganowym) i przetrzyj nim twarz.
Olejek rycynowy na twardą skórę pięt, łokci i kolan
Twarda skóra pięt, kolan czy łokci zostanie zmiękczona, jeśli będziemy regularnie wcierać w nią kilka kropli olejku rycynowego przed snem. Najlepiej w celu regeneracji popękanych pięt robić okłady z oleju rycynowego i gęstego kremu nawilżającego. Takie okłady na piętach należy owijać w folię i zakładać na nie bawełniane skarpetki. Kładziemy się w nich spać i zdejmujemy rano.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Zobacz także
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020