3 min.
Usuwanie brodawek – kiedy stanowią zagrożenie? Jak wygląda ich usuwanie?

Usuwanie brodawek - kiedy stanowią zagrożenie? Jak wygląda ich usuwanie?
Wszelkie zmiany skórne wywołują w nas zazwyczaj duży niepokój. Taka reakcja jest prawidłowa, ponieważ zdarza się, że są objawem poważnej choroby, albo do niej prowadzą. Osoby, które są zarażone wirusem brodawczaka, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób je usunąć. Jak usuwa się brodawki? Co warto o tym wiedzieć?
Czym są brodawki?
Brodawki to niebezpieczne zmiany skórne, które są spowodowane obecnością w organizmie wirusa brodawczaka. Zarazić się nimi jest niezwykle łatwo, bo do zarażenia dochodzi nawet wtedy, gdy osoba zdrowa korzysta z ręcznika osoby z wirusem. Za powstawanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus HPV. Brodawki różnią się wielkością i wyglądem, na ciele można je zauważyć w różnych miejscach. Najczęściej jednak pojawiają się na dłoniach, w okolicach miejsc intymnych oraz na stopach. W medycynie można wyróżnić kilka rodzajów brodawek. Do tych najpopularniejszych/najczęściej występujących zalicza się między innymi brodawki zwykłe, które są w kolorze skóry i osiągają wielkość od 5 do 10 mm. Często spotykane są również brodawki płaskie, które występują na twarzy i grzbietach rąk. Charakteryzuje je gładka powierzchnia i niewielki rozmiar. Brodawki podeszwowe osiągają od 1 do 2 cm, są umiejscowione bardzo głęboko, albo przeciwnie — powierzchniowo. Brodawki podeszwowe powodują duży dyskomfort podczas przemieszczenia się.
W jaki sposób usuwa się brodawki?
Chociaż większość osób myśli, że brodawki usuwa się wyłącznie ze względów estetycznych — nic bardziej mylnego. Ich usunięcie zaleca się również ze względów medycznych. Lekarz wybiera odpowiedni sposób leczenia, biorąc pod uwagę między innymi wiek pacjenta, miejsce występowania brodawek, ich nasilenie oraz wielkość. Podczas decydowania o leczeniu, kluczową kwestią jest również to, w jakim czasie powstają kolejne zmiany. Pierwszym krokiem w leczeniu kurzajek powinny być nieinwazyjne metody, takie jak miejscowe nakładanie specjalnych preparatów, dzięki którym kurzajki giną. Jeżeli takie metody nie pomagają, można wtedy wprowadzić inne formy leczenia. Kurzajki są usuwane za pomocą lasera. Zabiegi laserowe są wykonywane u pacjentów, których charakter zmian przebiega łagodnie. Ta forma leczenia jest najczęściej wykorzystywana do leczenia brodawek, które są umiejscowione na stopach. W medycynie wykorzystuje się również krioterapię, czyli zabieg, którego celem jest zamrożenie zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Brodawki oddzielają się od rany, a w danym miejscu nie powstaje blizna. W momencie, gdy istnieje podejrzenie, że zmiana jest złośliwa, poleca się również chirurgiczne wycięcie. Grudki skórne są wycinane przez chirurga, a w kolejnym etapie fragment skóry jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Niestety ta metoda niesie za sobą możliwość powstania małych blizn w miejscu wystąpienia kurzajki.
Brodawki bardzo często przybierają postać łagodną i nie są zagrożeniem dla zdrowia. Niemniej jednak, w momencie, gdy kurzajka uniemożliwia swobodne poruszanie się i dyskomfort u pacjenta — warto zainteresować się metodami, dzięki którym można całkowicie pozbyć się tych zmian. Chorzy, którzy szybko podejmą odpowiednie kroki w celu pozbycia się tego skórnego problemu — mają szanse na skuteczne wyleczenie się. Istotne jest to, aby podczas każdego pobytu w miejscach publicznych, takich jak np. siłownia, czy basen — pamiętać o obuwiu ochronnym. Wirus em brodawczaka bardzo łatwo zarazić się w takich placówkach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023