Przejdź do treści

Wegański gulasz na trzy sposoby. Wypróbuj przepisy od Kasi Bem

Gulasz vege to jest to!
Gulasz rodem z Węgier czyli warzywne leczo. Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gulasz wege niejedno ma imię. W Azji będzie to warzywne curry lub sabji, w Meksyku wegetariańska odmiana chilli con carne, we Francji ratatouille, w Maroku tagin, a na Węgrzech oczywiście leczo w wersji bezmięsnej. Gulasz, tradycyjnie przygotowywany z mięsa przez węgierskich pasterzy w kociołku nad ogniskiem, jest klasycznym daniem jednogarnkowym, w którym mieszają się, wzajemnie się wzbogacając, aromaty różnych składników.

Nas kręci gulasz w wersji wegetariańskiej, bo jest pyszny, lekki, zdrowy i niebanalny. Aby przygotować domowy gulasz, najpierw trzeba wybrać się na stragany po dorodne pomidory, jędrne cukinie, chrupkie jabłka, amarantowe bakłażany, kolorowe papryki i słodkie cebule. Wąchaj, dotykaj i pytaj o pochodzenie warzyw i owoców, które wylądują w twoim koszyku, a później garnku. Jeśli to możliwe, kupuj składniki ekologiczne, z małych gospodarstw lub przynajmniej wyhodowane w Polsce. Krok drugi – upewnij się, że masz wystarczająco dużo przypraw, bo kuchnia wegetariańska to przede wszystkim przyprawy! A gulasz bez nich nie istnieje. Gdy już wszystko zgromadzisz, pomyśl, jak to warzywno-przyprawowe towarzystwo ze sobą pożenić, by mariaż wyszedł nadzwyczajnie, a przy stole zapanowało ożywienie i wszystkim trzęsły się uszy.

My proponujemy kilka sprawdzonych przepisów na gulasz wszech czasów: delikatne żółte curry z cukinii i jabłek, aromatyczne hinduskie sabji z bakłażanów i ziemniaków oraz pyszne kolorowe leczo prosto z kraju gulaszu. Do dzieła! Obierać, siekać, mieszać, doprawiać, podawać. No i jeść oczywiście!

Gulasz rodem z Węgier: leczo warzywne

Gulasz rodem z Węgier czyli warzywne leczo. Zdjęcie: shutterstock

Klasyczne leczo to trzy podstawowe składniki w proporcji 1:1:1 – jeśli dodasz cukinii, kabaczka czy innych dyniowatych, to skręcisz w stronę tradycji śródziemnomorskich. To samo dotyczy przypraw. Do leczo używa się praktycznie tylko papryki słodkiej i ostrej, soli oraz pieprzu.

Porcja na 4 osoby:
– 3 cebule
– 3 papryki (zielona, czerwona i żółta)
– 3 duże pomidory bez skórki lub puszka krojonych bez skórki
– sól, pieprz, papryka suszona słodka i ostra
– 4 łyżki oliwy z oliwek

Opcjonalnie:
kostka wędzonego tofu (wzbogaci potrawę o białko)
– 1 łyżka przecieru pomidorowego
– 3 pokrojone ząbki czosnku

Cebulę pokrój w piórka i zeszklij na oliwie, uważając, by się nie zrumieniła. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Dodaj do zeszklonej cebuli. Dolej odrobinę wody na spód garnka i duś pod przykryciem około 30 minut na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Dodaj pomidory i, jeśli chcesz, łyżkę przecieru pomidorowego oraz tofu. Następnie dorzuć paprykę w proszku i duś kolejne 30 minut. Posól i popieprz. Na koniec wlej dodatkową łyżkę oliwy. Podawaj z ryżem lub bagietką.

Gulasz po hindusku: sabji z bakłażanów i ziemniaków

Gulasz vege to jest to!

W tym przepisie kluczowa jest mieszanka przypraw – możesz je łączyć wedle upodobania. Niech nic nie ogranicza twojej inwencji. Gotowanie to zabawa!

Porcja na 4 osoby:
– 2 łyżki oleju roślinnego
– 1 łyżeczka nasion kminku
– 1 łyżeczka nasion musztardowca
– 1 łyżeczka zmielonej kolendry
– ½ łyżeczki zmielonej kurkumy
– ¼ łyżeczki zmielonej papryczki chilli
– ½ łyżki przeciśniętego przez praskę czosnku
– ½ łyżki przeciśniętego przez praskę imbiru
– 1 łyżeczka soli
– garść posiekanej świeżej kolendry
– ½  kilo ziemniaków
– 1 duży bakłażan

 

Bakłażana pokrój w plastry, posyp solą i odłóż na 30 minut, by puścił gorzki sok. Potem go opłucz, wysusz i pokrój w kostkę. Przesmaż na rozgrzanym oleju lub sklarowanym maśle glee wszystkie suche przyprawy przez pół minuty. Dodaj czosnek i imbir i smaż przez minutę, ciągle mieszając. Pokrojone w kostkę ziemniaki wrzuć na patelnię i smaż przez 5 minut. Dodaj bakłażana. Całość wymieszaj starannie z przyprawami, podlej wodą, by warzywa nie przywierały, i duś jeszcze 15-20 minut pod przykryciem. Na koniec posól i dodaj kolendrę. Podawaj z ryżem lub plackami naan. Mieszankę przypraw do sabji można też kupić gotową, ale to nie to samo co przyrządzona samodzielnie.

Gulasz fusion: curry z jabłek i cukinii

Gulasz vege to jest to!

Porcja dla 4 osób:
– 75 dkg cukinii
– 1 łyżka masła
– 1 cebula
– 2 jabłka
– 2 pomidory
– garść posiekanej natki
– łyżeczka curry
– sól, pieprz

Zagotuj garnek wody. Cukinię pokrój w cienkie plasterki i wrzuć do wrzącej wody na pół minuty. Cebulę pokrój w piórka i zeszklij na patelni. Dodaj jabłka pokrojone w kostkę, cukinię oraz curry. Zamieszaj i gotuj na małym ogniu, aż cukinia będzie miękka – około 8 minut. Posól, popieprz. Wmieszaj natkę i pogotuj jeszcze przez 2 minuty. Pyszne z ryżem rodzynkowym – namoczone wcześniej rodzynki łączysz z ryżem.

Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: