Przejdź do treści

Po co ci badania wydolnościowe?

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem

Trenujesz i mimo naprawdę ostrej jazdy, którą sobie systematycznie fundujesz, nie widzisz postępów? Zastanów się nad badaniami wydolnościowymi. To świetna opcja nie tylko dla zawodowych sportowców.

U każdego sportowca pojawia się czasem okres, w którym mimo intensywnego trenowania nie dostrzega progresu. Najczęściej dotyczy to osób amatorsko trenujących sporty wytrzymałościowe, takie jak: różne formy biegania, triathlon, kolarstwo, crossfit czy sztuki walki. W takich momentach warto spojrzeć na trening bardziej holistycznie i przyjrzeć się nieco dokładniej fizjologii wysiłku fizycznego. Polecamy postawić na badania wydolnościowe, które ukierunkowane są pod uprawianą dyscyplinę sportu.

Zima to najlepszy okres na wykonanie tego typu badań, ponieważ dla wielu osób jest to koniec sezonu. Przychodzi czas roztrenowania, zmniejsza się liczba jednostek treningowych, a jednocześnie trzeba już planować nowy sezon. Zastanawiasz się, czy jest ci to potrzebne? Oto kilka przydatnych informacji.

Badania wydolnościowe wykonuje się przede wszystkim w celu ustalenia stref tętna, w których trening będzie przynosił najlepsze efekty. Wyznaczenie zakresów treningowych pomaga w ustaleniu odpowiedniej intensywności. Znając te wyniki, nie dopuszczasz do przedwczesnego zmęczenia, a także w późniejszym etapie do przetrenowana.

Dzięki nim wiesz, w jakich strefach wykonywać swoje treningi, aby były efektywne i przyczyniły się do złamania życiówek i innych założonych celów treningowych.

Jak się przygotować do badań wydolnościowych i jak one wyglądają?

– Ostatni mocny trening wykonujesz ok. 2-3 dni przed testem;
– 3 godziny przed testem jesz swój ostatni posiłek.

Przed badaniem przebierasz się w strój sportowy, wykonujesz analizę składu ciała, a potem kolejno 10-, 15-minutową rozgrzewkę specjalistyczną. Następnie zakładasz całą aparaturę wraz z szelkami bezpieczeństwa i rozpoczynasz test. Co 3 minuty prędkość na bieżni zwiększa się o 2 km/h i pobierana jest krew (w celu sprawdzania zakwaszenia organizmu). W ten sposób biegniesz aż do momentu, w którym braknie ci sił.

Po zakończeniu testu w równych odstępach czasu krew jest pobierana jeszcze trzy razy. Kilka dni po teście otrzymujesz raport w którym zawarte są informacje o: wykresie wysiłkowym, maksymalnym zużyciu tlenu, maksymalnym spalaniu tłuszczu, strefach treningowych, a także raport z analizy składu ciała.

Wszystko to daje dość specjalistyczny obraz tego, jak dokładnie pracuje podczas wysiłku organizm i pozwala ułożyć najlepszy plan treningowy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Domowy trening z kettlebells

Trening na drabince koordynacyjnej

Ćwiczenia na silny brzuch z kettlebells

Cała prawda o interwałach

Jak trenować z kettlebells?

Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Krok po kroku

Trening z gumami – wielki powrót

Świąteczna rozpiska treningowa

Stretching na rozgrzewkę?

Domowy trening biegacza

Ćwiczenia na pośladki w ciąży