Przejdź do treści

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą”. Szulczewska o tragicznych zdarzeniach w Minneapolis

protesty po śmierci George'a Floyda
„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą” / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Bolesny obrzęk stóp w ciąży. Jak pomoże osteopatiia?
Bolesny obrzęk stóp w ciąży – jak może pomóc osteopata? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury
Połóg – pierwsze dni po porodzie
Połóg – co cię może zaskoczyć tuż po porodzie? Opisuje Natalia Białobrzeska
Przyczyny wzdęć i zaparć / istock
Wzdęcia i zaparcia. Masz z nimi problem? Naturoterapeutka wyjaśnia możliwe przyczyny ich występowania
7 sygnałów, że pijesz za dużo wody
koronawirus, transmisja koronawirusa
Dlaczego niektórzy roznoszą koronawirusa bardziej niż inni?

„Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia. Ciałopozytywność (…) to też danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych” – zauważa Kaya Szulczewska. Komentując masowe protesty w związku z brutalnym morderstwem George Floyda w USA, twórczyni Ciałpozytywu, porusza bardzo ważne kwestie.

Morderstwo George’a Floyda: „biały przywilej” to fakt

Kaya Szulczewska, założycielka Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce, zabrała głos w sprawie masowych protestów związanych z tragiczną śmiercią George’a Floyda w Minneapolis.

 „To, co dzieje się w USA, ulega obecnie wielu zniekształceniom w mediach. Czytamy o zamieszkach, nie o rewolucji, czytamy o wandalach, nie o bohaterach i bohaterkach walczących o wolność. Słowa polityków wprowadzają często chaos i dezinformację. Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia!” – tymi słowami aktywistka zaczęła swój najnowszy wpis na Instagramie.

Szulczewska zauważa, że temat, którym zajmuje się na co dzień w mediach społecznościowych jako aktywistka – ciałopozytywność – jest ważnym polem do zastanowienia się nad tragicznymi wydarzeniami z USA.

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju, także przywileju bycia białą i danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych” – pisze.

Wiele z nas pewnie nie dostrzega bowiem faktu, że biały kolor skóry zapewnia więcej przywilejów, niż się wydaje.

„Historia Ameryki naznaczona jest krwawą historią niewolnictwa i segregacji rasowej. To bolesne czasy, które choć pozornie przeminęły wciąż wywierają piętno na żyjących obecnie ludziach. Urodzenie się jako POC (People of Color) w USA (a także w wielu innych miejscach) to statystycznie większe ryzyko pobicia, śmierci w wyniku interwencji policji, gorsze możliwości awansu, dostania się na wyższe stanowiska, to podleganie ciągłej stereotypizacji i stygmatyzacji ze względu na kolor skóry!” – komentuje Szulczewska.

Aktywistka zwraca też uwagę na wykluczenie ekonomiczne, edukacyjne i zdrowotne, które – mimo iż żyjemy w XXI w. – wciąż jest udziałem wielu osób o kolorze skóry innym niż biały:

„POC są w gorszej sytuacji niż ogół społeczeństwa: więcej z nich umiera na COVID-19, częściej niż biali tracą pracę. George Floyd, zabity podczas brutalnej interwencji przez policjanta, stracił pracę jako ochroniarz w restauracji zamkniętej z powodu epidemii”.

Kaya Szulczewska zwraca też uwagę na to, że problem wcale nie jest odległy. W Polsce uprzedzenia rasowe są żywe, nawet jeśli zajmują mniej przestrzeni w debacie publicznej.

„W Polsce rasizm też jest bardzo mocno zakorzeniony i też mamy z nim problem, nawet jeśli osób mogących nam o nim powiedzieć jest relatywnie mało. Jeśli jesteś taką osobą i masz siłę podzielić swoim doświadczeniem – napisz, twój głos jest ważny!” – apeluje aktywistka.

Kim był George Floyd?

46-letni czarnoskóry Amerykanin George Floyd zmarł 25 maja na skutek uduszenia przez policjanta Dereka Chauvina. Funkcjonariusz podczas interwencji przyciskał kolanem szyję mężczyzny, gdy ten leżał skuty w kajdankach na ziemi. Policja została wezwana przez pracownika sklepu spożywczego w Minneapolis, gdzie Floyd miał zapłacić fałszywym 20-dolarowym banknotem. „Proszę, nie mogę oddychać! Boli mnie brzuch, boli mnie szyja, wszystko mnie boli! Oni mnie zabiją!” – to ostatnie słowa zamordowanego mężczyzny.

46-latek urodził się w Karolinie Północnej, a wychowywał w Houston, w stanie Teksas. Zapowiadał się na świetnego sportowca – był utalentowany w koszykówce i futbolu amerykańskim. Do Minneapolis, gdzie rozegrały się dramatyczne wydarzenia, przeprowadził się po wyjściu z więzienia, do którego trafił w 2009 r. (dwa lata wcześniej został oskarżony o kradzież, a w ramach „ugody obrończej” przyznał się do winy i trafił do więzienia na pięć lat). W Minneapolis zatrudnił się jako kierowca ciężarówek i ochroniarz w restauracji Conga Latin Bistro. W związku z pandemią koronawirusa stracił pracę i był zmuszony szukać nowego źródła dochodów.

Dla swoich przyjaciół po prostu „Wielki Floyd” (Big Floyd), był ojcem sześcioletniej dziewczynki, która razem ze swoją matką pozostała w Houston.

Po śmierci George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych pod hasłem „I can’t breathe” odbywają się masowe protesty przeciwko brutalności policji. Na ulice w całym kraju wyszły tysiące ludzi. Na całym świecie miliony jednoczą się (m.in. w mediach społecznościowych) w wyrazie sprzeciwu wobec rasizmu.

View this post on Instagram

To co dzieje się w USA ulega obecnie wielu zniekształceniom w mediach. Czytamy o zamieszkach, nie o rewolucji, czytamy o wandalach, nie o bohaterach i bohaterkach walczących o wolność. Słowa polityków wprowadzają często chaos i dezinformacje. Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia! Chcesz być ciałopozytywna_y? Super! Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju, także przywileju bycia białą i danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych. Historia Ameryki naznaczona jest krwawą historią niewolnictwa i segregacji rasowej. To bolesne czasy, które choć pozornie przeminęły wciąż wywierają piętno na żyjących obecnie ludziach. Urodzenie się jako POC (People of Color) w USA (a takżew wielu innych miejscach) to statystycznie większe ryzyko pobicia, śmierci w wyniku interwencji policji, gorsze możliwości awansu, dostania się na wyższe stanowiska, to podleganie ciągłej stereotypizacji i stygmatyzacji ze względu na kolor skóry! To także wykluczenie ekonomiczne, edukacyjne i zdrowotne. POC są w gorszej sytuacji niż ogół społeczeństwa: więcej z nich umiera na COVID-19, częściej niż biali tracą pracę. George Floyd, zabity podczas brutalnej interwencji przez policjanta stracił pracę jako ochroniarz w restauracji zamkniętej z powodu epidemii. W Polsce rasizm też jest bardzo mocno zakorzeniony i też mamy z nim problem, nawet jeśli osób mogących nam o nim powiedzieć jest relatywnie mało. Jeśli jesteś taką osobą i masz siłę podzielić swoim doświadczeniem – napisz, twój głos jest ważny! Kolor skóry – coś tak bardzo niezależnego od nas nigdy nie powinno przesądzać o czyjeś wartości i życiu, a jednak przesądza. Dlatego właśnie są potrzebne rewolucje, głosy sprzeciwu, stanowcze okazanie niezgody na taką rzeczywistość. Rasizm na świecie ma się w najlepsze, mimo że w wielu krajach jest ukryty pod pozornym równouprawnieniem. Dlatego solidarność! Black lives matter. ✊

A post shared by CIAŁOPOZYTYW *Kaya Szulczewska (@cialopozytyw_polska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Piersi nie powinny definować kobiety

Skończmy z ocenianiem kobiet przez pryzmat piersi – apeluje Kaya Szulczewska

Małgorzata Rozenek-Majdan po porodzie, z synem Henrykiem

„Jestem grubaską”. Małgorzata Rozenek-Majdan pokazała, jak naprawdę wygląda jej ciało po urodzeniu syna

Kosmetyki L'Oreal a rasizm / istock

L’Oreal wycofuje słowa „wybielający”, „biały” i „jasny” z opisów swoich produktów. To skutek ostatnich historii związanych z problemem rasizmu

Kasia Smutniak

Kasia Smutniak cierpi na bielactwo. Na Instagramie stworzyła filtr, który pokazuje, jak wygląda twarz dotknięta chorobą

wyttrzewienie jelit

„Przyszłam na świat z wytrzewieniem jelit. Ta blizna uratowała mi życie. Jestem z niej dumna” – wyznaje Oliwia

Rasizm nasz powszedni/autorka ilustracji: Ania Troszkiewicz

Rasizm nasz powszedni. O sytuacji w Stanach, ale też dlaczego to dotyczy nas wszystkich

Urszyla Chowaniec, "Galanta Lala"

„Jak pani tyle waży, to ja nie wiem, czym panią znieczulić”. Galanta Lala opowiada, jak została potraktowana przez anestezjologa w szpitalu

Kobieta w cielistej bieliźnie

#Mambrzuch. Trenerka personalna zachęca, by pokochać swoje brzuchy

kobieta w białym body

„Brzuchy są potrzebne i spoko”. Kaya Szulczewska o absurdzie dążenia do tego, by nasze ciała „głównie wyglądały”

Mik Zazon

Blogerka nie akceptowała swojego znamienia na policzku. Do momentu, gdy zdała sobie sprawę, jak niezwykły ma kształt

blondynka w słońcu

Erin Treloar o tym, jak pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie własnego ciała: ta rozmowa dotyczy czegoś o wiele ważniejszego niż waga

kobieta odwrocona tyłem

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska

Sarah Nicole Landry / Instagram

„Kim byś była, gdyby liczyła się tylko twoja opinia?” – pyta Sarah Nicole Landry na Instagramie

dziewczyna o blond włosach

„A ta co, lustra nie ma?”. Wygląd moich piersi nie powinien być sprawą publiczną – zauważa Sara Cicherska

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: "to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi". Jak z nim walczyć?

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: „to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi”. Jak z nim walczyć?

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska: „Wobec kobiet stawia się wygórowane oczekiwania”. Poleca nam profil komiczki Celeste Barber – dzięki niej pozbędziesz się kompleksów!

Kobieta na plaży

Polka nago na basenie? „Zachowaj intymność, tu są dzieci”

"Znam swoją wartość, kocham moje ciało. Poczuj to samo, wyrzuć ten wstyd". Piosenka "Ja, Bogini" nowym hymnem kobiet?

„Znam swoją wartość, kocham moje ciało. Poczuj to samo, wyrzuć ten wstyd”. Piosenka „Ja, Bogini” nowym hymnem kobiet?

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Niestandardowe modelki na okładkach Glamour. Magazyn zmienia oblicze piękna kobiet!

Zawstydzanie / istock

Chcesz udzielić komuś rady? To nie zawstydzaj i nie wytykaj palcami!

Joanna Jóźwik o akceptacji ciała

Joanna Jóźwik: często słyszę, że wyglądam jak facet, jestem mało kobieca

Kobieta w bieliźnie

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Barbie na wózku, bez włosów i z bielactwem. Nowe modele lalek wkrótce w sprzedaży

Na wózku, bez włosów, z bielactwem. Nowe modele lalek Barbie promują różnorodność!

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?