Przejdź do treści

Koronawirus COVID-19 w Polsce

Koronawirus COVID-19 w Polsce

Koronawirus w Polsce/fot.iStock

Koronawirus, odzwierzęcy wirus ze środkowych Chin, rozprzestrzenia się po całym świecie. Co piąty przypadek COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2, przebiega z zagrożeniem życia, szczególnie u osób starszych i osłabionych po operacjach. Bardziej odporni są ludzie młodsi. Powyżej prezentujemy mapę zachorowań w Polsce, widać jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach.

Koronawirus w Polsce – kolejne zachorowania

Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce stwierdzono 4 marca 2020 roku, dotyczył pacjenta z Zielonej Góry. 12 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym śmiertelnym przypadku zakażenia wirusem w Polsce. Zmarła 57-letnia kobieta z Poznania, która zaraziła się poprzez kontakt z osobą, która wróciła do kraju z Włoch. O drugim przypadku śmiertelnym MZ poinformowało 13 marca. To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i miał choroby współistniejące. Trzecią ofiarą jest 66-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie.

Koronawirus w Polsce – wyleczone osoby

O pierwszej wyleczonej osobie Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował 18 marca 2020 r. To był „pacjent zero” z Zielonej Góry.

Koronawirus – objawy COVID-19

U zarażonych koronawirusem występowała gorączka, suchy kaszel, ból kości i mięśni, a także duszności i ogólne zmęczenie. RTG płuc wykazywał u nich objawy wirusowego zapalenia płuc z wysiękiem. Wśród objawów wymienia się również utratę węchu lub smaku oraz ból zatok. Objawy pojawiają się zazwyczaj od 2 do 10 dni od zakażenia.

Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która miała do czynienia z chorym na COVID-19 i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, zgłosiła się do sanepidu lub telefonicznie skontaktowała się z lekarzem rodzinnym.

Koronawirus – jak zapobiegać zakażeniu. Najważniejsze zasady

Najlepszą i jedyną metodą uniknięcia zarażenia COVID-19 jest minimalizowanie okazji, by mieć z nim do czynienia.  Od nas samych w dużym stopniu zależy ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Dlatego bezwzględnie konieczne jest:

Koronawirus – szczepionka i szczepienia

Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 pojawiły się w Polsce pod koniec 2020 roku. Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie, jako pierwsza w Polsce została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. „Czuję się bardzo dobrze” – mówiła po przyjęciu dawki.

Szczepienie na SARS-CoV-2 jest dobrowolne oraz darmowe. Warto się na nie zdecydować, ponieważ wirus ten może wywołać poważne powikłania. W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie? Jak ono wygląda i jak się do niego przygotować? Warto przeczytać w naszym poradniku.