5 min.
Efekt jojo – kilka kroków, jak skutecznie go uniknąć. Dlaczego nadwaga wraca?

Fot. karepa / Adobe
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Efekt jojo to nagłe i szybkie przybieranie na wadze po okresie głodówki lub diecie odchudzającej. Boryka się z nim wiele kobiet i mężczyzn, którzy właśnie za jego sprawą przybierają na wadze i w efekcie ważą więcej niż przed przystąpieniem do diety. Efekt jojo – jak się pozbyć niechcianej wagi? Jak uniknąć efektu jojo po głodówce? Dowiedz się, jak zatrzymać efekt jojo.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Efekt jojo wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, bo prowadzi do przybierania w szybkim tempie dużych ilości niechcianych kilogramów. Przyczynia się też do szeregu problemów emocjonalnych, powodując utratę pewności siebie, wiary w możliwość skutecznego schudnięcia i nabycie całej masy kompleksów związanych z drastycznym tyciem. Jest niebezpieczny, bowiem człowiek uzyskuje masę większą niż wyjściowa przed planowanym schudnięciem. Czym jest spowodowany efekt jojo? Jak dobrze wybrać dietę bez efektu jojo?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to jest efekt jojo?
Efekt jojo jest skutkiem ubocznym niewłaściwie przeprowadzonego procesu odchudzania. Zaledwie niewielki procent osób może cieszyć się trwałością osiągniętych efektów. Zdecydowana większość bardzo często narażona jest na wahania wagi lub jej ponowny wzrost. Efekt jojo po diecie może pojawić się zaledwie kilka miesięcy po zakończonej terapii odchudzającej, niwecząc tym samym wysiłek włożony w pracę nad wymarzoną sylwetkę. Warunkowany jest poprzez powrót do starych nawyków żywieniowych lub brak ustabilizowania jadłospisu i jego kaloryczności. Przyzwyczajony do mniejszej kaloryczności organizm wszelkie odstępstwa zaczyna traktować nie jako dodatkowe źródło energii, a materiał przeznaczony do magazynowania w postaci tkanki tłuszczowej, który będzie mógł spożytkować w przypadku ponownej niskokalorycznej diety odchudzającej. Powoduje to rozchwianie ustabilizowanych już procesów przemiany materii.
Jak wygląda efekt jojo – efekt jojo objawy
Efekt jojo objawia się w widoczny sposób. Nagłe przybranie na wadze, nawet kilku kilogramów na tydzień, to znak, że organizm zdecydowanie broni się przed skutkami przeprowadzonej diety lub głodówki. Odkładanie się tkanki tłuszczowej jest widoczne szczególnie w okolicach brzucha i bioder. Niektóre z osób sprawiają wrażenia opuchniętych. Z dnia na dzień zauważalne jest nasilenie złego samopoczucia, ospałości i braku energii. Efekt jojo odbija się również na psychice, powodując utratę wiary w siebie i kompleksy spowodowane tyciem.
Zobacz także
Jak uniknąć efektu jojo – najważniejsze zasady
Efekt jojo to wypadkowa nieumiejętnego przeprowadzania procesu odchudzania i uczenia organizmu niewłaściwych nawyków żywieniowych. Bardzo często po zrzuceniu wagi istnieje przekonanie o tym, iż wolno sobie pozwolić na odstępstwa od właściwej i zbilansowanej diety. Każdy z występków zaburza prawidłowe procesy przemiany materii i niweczy pracę. Każdy, kto boryka się ze spowolnioną przemianą materii i tendencją do tycia, powinien mieć na uwadze trzymanie się zdrowej i zbilansowanej diety. Błędem jest przechodzenie na wielodniowe głodówki, szybkie diety cud lub przerzucanie się na diety o bardzo małej kaloryczności. Głodzenie organizmu negatywnie odbija się na zdrowiu i jest gwarancją efektu jojo. Organizm potrzebuje stabilizacji, a co za tym idzie, przemyślanych i pełnowartościowych posiłków, które będzie miał możliwość przyswajać o stałych porach. Diety odchudzające bez efektu jojo to te, gdzie dyscyplina połączona jest ze świeżymi i wartościowymi produktami, co jest gwarancją rozsądnego gubienia kilogramów. Nie należy również zapominać o ruchu. Aktywność fizyczna, przynajmniej 2–3 razy w tygodniu to skuteczny sposób na podtrzymanie osiągniętych efektów nowej sylwetki i niedopuszczenie do efektu jojo.
Najważniejsze kroki w walce z efektem jojo:
- Stosuj dietę, dzięki której twoja waga będzie spadać maksymalnie 1 kg na tydzień, omijaj diety drastycznie niskokaloryczne.
- Głodówki traktuj jako 1–2 dniowe oczyszczenie organizmu, które przeprowadzisz 2 razy w roku. Powinny one być oparte o soki, picie wody z cytryną lub surowe warzywa.
- Posiłki powinni być zróżnicowane i bogate w witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze. Organizm potrzebuje wszystkich mikro- i makroelementów, dlatego nie należy ich na siłę wykluczać z jadłospisu.
- Dieta powinna być uzupełniona aktywnością fizyczną. Wybierz to, co sprawia ci najwięcej radości i co cię relaksuje. Mieszaj aktywności: spacery, bieg, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie.
- Nie zajadaj stresów, relaksuj się w inny i zdrowy sposób. Ćwicz, czytaj książki, weź gorącą relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, idź na masaż.
- Raz na jakiś czas pozwól sobie na zjedzenie czegoś słodkiego i niedozwolonego, ale niech będzie to drobny występek. Nie objadaj się na siłę. Wybieraj zdrowe słodkości, np. gorzką czekoladę.
Najnowsze w naszym serwisie

12.08.2022
Podkład do zadań specjalnych, czyli czym powinien się charakteryzować podkład do cery trądzikowej?

12.08.2022
Prozodia – jakie znaczenie ma intonacja, akcent i rytm naszej mowy? Metody leczenia dysprozodii

09.08.2022
Ćwiczenia na pelikany – 8 ćwiczeń na ramiona, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie i pozbędziesz się obwisłych ramion

09.08.2022
Jak zagęścić brwi? Profesjonalne zabiegi, naturalne sposoby, makijażowe triki
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022