Przejdź do treści

Niedoczynność tarczycy – dieta przy autoagresji układu immunologicznego.

Owoce i warzywa, które można jeść przy niedoczynności tarczycy
Fot. udra11 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta przy niedoczynności tarczycy stanowi istotny element terapii wspomaganej. Problemy z tarczycą zwykle objawiają się problemami z utrzymywaniem wagi, wypadaniem włosów, obniżeniem koncentracji oraz osłabieniem.

Niedoczynność tarczycy może być skutkiem zarówno choroby autoimmunologicznej, jak i urazu mechanicznego. Dieta przy niedoczynności tarczycy to nie dodatek do leczenia, ale konieczność, ponieważ zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3) – negatywnie wpływają na metabolizm. Przy niedoczynności tarczycy dieta musi być bogata w jod oraz dużą ilość białka.

Graficzne przedstawienie tarczycy z hashimoto

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem hormonów produkowanych przez niewielki gruczoł zwany tarczycą. Obniżenie tych hormonów prowadzi do poważnego zaburzenia metabolizmu, przez co organizm szybko przybiera na masie. Ponadto, chory ma problemy z suchością skóry, wypadaniem włosów i często odczuwa zmęczenie. Dieta w niedoczynności tarczycy jest podstawowym lekarstwem, które obok zaleceń farmakologicznych endokrynologa należy wdrożyć w życie. Leczenie tej powszechnej przypadłości (dotyczącej głównie kobiet) wymaga cierpliwości oraz konsekwencji.

Zobacz także

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy

Dieta przy niedoczynności tarczycy musi być bogata w jod. Jod jest pierwiastkiem, bez którego nie dojdzie do podstawowych przemian w organizmie ludzkim. Ma on bezpośredni wpływ na tempo przemiany materii. Organizm człowieka potrzebuje około 150 μg na dobę. Kobiety w ciąży potrzebuję trochę więcej, bo około 200 μg dziennie. Dieta na nadczynność tarczycy powinna zawierać dużo ryb, gdyż to naturalne źródło jodu. Najwięcej tego elementu zawiera dorsz, następnie łosoś, makrela wędzona i śledź. Znacznie mniej jest jodu w produktach zbożowych oraz nabiale i w dużym mierze zależy to od hodowli oraz warunków glebowych. Cenna jest także sól oraz niektóre rodzaje wód mineralnych. Przyjęło się, że białko powinno stanowić około 15% dziennej podaży kalorii. Usprawnia to przemianę materii. Mało kto wie o tym, że to właśnie białko odpowiada za stymulację tarczycy do wydzielania swoich hormonów, a co za tym idzie za szybsze spalanie kalorii. Codziennie dieta chorego na tarczycę musi zawierać około 100g białka. Kluczowe jest, aby w akompaniamencie białka występowała niegazowana woda mineralna (minimum 1,5 litra dziennie), ponieważ pomaga ona chronić nerki.

Osoby chore często zadają sobie pytanie: jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? Niestety, panuje błędne przekonanie, że nadprogramowe kilogramy wynikają z objadania się. Nic bardziej mylnego. Przybieranie na wadze przy niedoczynność tarczycy nie ma nic wspólnego z nadmiernym apetytem, a wdrożenie głodówki może jeszcze bardziej zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Aby jednak wiedzieć, co jeść przy niedoczynności tarczycy, należy udać się do dietetyka, który na podstawie wywiadu dobierze odpowiednią dietę. Wiele zależy bowiem od przyczyny niedoczynności tarczycy: woli guzowatych, niedoczynności poporodowej lub choroby Hashimoto. Poza jodem ważna jest również suplementacja cynkiem, żelazem, selenem oraz antyoksydantami. Tracenie kilogramów i utrzymanie prawidłowej wagi przy niedoczynności tarczycy jest jak najbardziej możliwe. Nie jest to jednak proste, wymaga włożenia wysiłku nie tylko jeśli chodzi o utrzymanie restrykcyjnej diety, ale i włączenie ćwiczeń fizycznych. Tycie przy niedoczynności tarczycy to na ogół składowa wolniejszego metabolizmu i braku ruchu. Nie rzadko, syndromem współtowarzyszącym są zaparcia i zatrzymywanie wody w organizmie. Ważnym elementem diety jest błonnik, który pomaga pozbyć się zaparć. Działa on jak miotełka, która oczyści jelita z zalegających resztek pokarmowych, przez co ułatwia trawienie.

Czego unikać przy niedoczynności tarczycy?

Żywienie w niedoczynności tarczycy to nie tylko długi spis produktów, które muszą znaleźć się w codziennej diecie. Druga lista zawiera szereg rzeczy, które należy z tej diety wykluczyć. Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy musi być uboga w produkty spożywcze z grupy tzw. wolotwórczych ograniczających przyswajanie cennego jodu. Wśród wrogów numer jeden wylicza się kapustę, soję, brukselkę oraz kalafior. Ponadto, dieta przy niedoczynności tarczycy musi być uboga w surowe warzywa. Obróbka termiczna zmniejsza zawartość szkodliwych dla woli substancji aż o 30%.

Bibliografia

1. Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Praca zbiorowa. PZWL, 2018
2. Żywienie w niedoczynności tarczycy. Jarosz Mirosław, Stolińska Hanna, Diana Wolańska. PZWL, 2014.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.