Przejdź do treści

„Kanon piękna się zmienił, bo pewne cechy lepiej wyglądają na zdjęciach” – mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda

dziewczyna robiąca selfie
Czy Instagram i kultura selfie zwiększają zapotrzebowanie na zabiegi medycyny estetycznej? Opowiada Joanna Kuschill-Dziurda, lekarka medycyny estetycznej
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
Kobieta z dzieckiem w górach
W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna
marnowanie jedzenia w Polsce / iStock
92 kg jedzenia rocznie wyrzuca przeciętny Polak! Ekoaktywistka o wynikach najnowszego badania dotyczącego marnowania jedzenia
dziewczyna w domu w czasie pandemii koronawirusa
Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych
Po jakim czasie wykonać test na HIV od ekspozycji na zakażenie? Rodzaje testów na HIV

Jakiś czas temu Instagram usunął filtr, który został uznany za promocję zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Filtr miał rzekomo negatywny wpływ na użytkowników, którzy zapragnęli wyglądać tak, jak widzą siebie po jego użyciu. Czy Instagram i kultura selfie zwiększają zapotrzebowanie na zabiegi medycyny estetycznej? Opowiada Joanna Kuschill-Dziurda, lekarka medycyny estetycznej, alergolożka i internistka.

 

Anna Jastrzębska: Instagram zmienił sposób, w jaki na siebie patrzymy i jak siebie widzimy? Jak chcemy wyglądać i jak wyglądamy?

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda: Myślę, że zmienił bardzo. Ogromna tu zasługa filtrów, które tak chętnie stosujemy. Wiele z nich pozwala nam zobaczyć, jak wyglądamy, gdy mamy duże usta, mniejszy nos, wyraźnie zarysowane kości policzkowe, większe oczy bez cieni pod nimi, jednolitą, gładką skórę. Kiedy nakładamy taki filtr, patrzymy na siebie, zazwyczaj myślimy: o, ładnie wyglądam. Filtra nie ma i czar pryska. Zdjęcie już nie jest takie efektowne. Zaczyna nam tego brakować, bo zobaczyliśmy się w lepszym świetle, chcielibyśmy mieć to na co dzień. Zaczynamy więc szukać sposobu, żeby tak wyglądać.

Joanna Kuschill-Dziurda

Joanna Kuschill-Dziurda, lekarka medycyny estetycznej / Archiwum prywatne

W związku z tym coraz częściej trafiamy do gabinetu medycyny estetycznej?

Myślę, że tak – Instagram, instagramowe filtry, ale też to, co widzimy na zdjęciach selfie, zwiększa zapotrzebowanie na wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej. Zresztą zauważam to u siebie w gabinecie. Panie przychodzą ze zdjęciami z nałożonym filtrem i mówią, że chciałyby takie usta, policzki jak na zdjęciu.

Naprawdę? Przychodzą do pani kobiety i proszą o efekt z Instagrama?

Tak, jedna grupa przychodzi ze zdjęciami znanych osób, często są to Kim Kardashian, Angelina Jolie, z polskich inspiracji – Doda (to są takie twarze, które mają charakterystyczne cechy i się podobają). A druga grupa przychodzi ze swoimi zdjęciami z nałożonymi upiększającymi filtrami. Czasami zdarzają panie ze swoimi zdjęciami obrobionymi w Photoshopie, ale nie jest to takie częste zjawisko, filtry z Instagrama są popularniejsze, a pożądany efekt jest łatwiejszy do osiągnięcia. Dla pacjentek, które przykładają dużą wagę do swojego wyglądu, jest to często po prostu wygodne – zamiast tłumaczyć lekarzowi, co chciałyby zmienić, mogą to po prostu pokazać.

słoiczek kremu

Mają nierealne oczekiwania? Bywają rozczarowane, że na Instagramie udało się osiągnąć spektakularny efekt, a w gabinecie medycyny estetycznej okazuje się, że nie jest to takie łatwe?

Zdarzają się takie sytuacje. Najczęściej problem jest z nosem. Jeśli ktoś ma duży nos, to za pomocą filtra zmniejszy go bez trudu. W gabinecie medycyny estetycznej mam ograniczone możliwości: mogę  go trochę optycznie zmniejszyć, mogę go trochę wyprostować, zniwelować garbek, podnieść koniuszek. Ale w przypadku dużego nosa cudów nie zdziałam, do tego potrzebny jest już chirurg plastyczny.

Poza małym nosem – jakie trendy królują w tych prośbach o wygląd z Instagrama?

Bardzo moda jest ostatnio mocno zarysowana żuchwa, co jest dosyć zaskakujące, bo prowadzi to do maskulinizacji rysów twarzy. Typowo „kobieca” twarz wyróżniała się dotychczas łagodną, słabo zarysowaną żuchwą, która łagodną linia biegła od ucha do brody. Ostry kąt żuchwy był zawsze cechą męską, a dziś pacjentki proszą o taki właśnie efekt, zazwyczaj chcą mieć też wyraźnie zaznaczoną, niemal wysuniętą brodę… Z pewnością mocno zmienił się ostatnio kanon piękna.

Musiał się dostosować do tego, że w oku przedniego obiektywu kamery w telefonie postrzegamy siebie inaczej, niż gdy stoimy przed lustrem?

Uważam, że to jeden z powodów. Kanon piękna zmienił się i wciąż zmienia, bo pewne cechy lepiej prezentują się na zdjęciach. Oko kamerki w telefonie zniekształca proporcje naszej twarzy. Poza tym zdjęcia typu selfie mają to do siebie, że są robione z małej odległości, więc pogłębiają to zjawisko. Przede wszystkim powiększają optycznie nos… Chociażby stąd ta mocno zarysowana broda czy duże usta – dzięki nim nos wydaje się mniejszy.

Kanon piękna zmienił się i wciąż zmienia, bo pewne cechy lepiej prezentują się na zdjęciach. Oko kamerki w telefonie zniekształca proporcje naszej twarzy.

To, co na zdjęciu wygląda wspaniale, wcale nie musi wyglądać tak ładnie w realu?

Na zdjęciach często podobają się nam twarze przerobione, które w rzeczywistości wcale nie wypadają tak korzystnie. Bywa tak, że patrząc na kobietę po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych czy z zakresu medycyny estetycznej, mamy ochotę powiedzieć: „glonojad”, „karpie usta”. Ale kiedy ona stanie na wprost aparatu w telefonie, w ogóle nie wygląda na „zrobioną”, a już tym bardziej przesadnie. Ta płaska powierzchnia zdjęcia oszukuje nasze oko. To często można zaobserwować w przypadku mężczyzn – zazwyczaj podkreślają, że podobają im się kobiety naturalne, a lajkują zdjęcia tych po wielu operacjach i zabiegach medycyny estetycznej, zachwycają się twarzami z kilkoma mililitrami kwasu hialuronowego w ustach.

Jakiś czas temu Instagram postanowił usunąć filtr, który przez wielu uznawany był za promocję zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Filtr miał rzekomo negatywny wpływ na samoocenę użytkowników, którzy zapragnęli wyglądać tak, jak widzą siebie po jego użyciu. Myśli pani, że Instagram może być odpowiedzialny za falę dysmorfofobii, nieakceptowania własnego wyglądu, bo nie jest on w stanie dogonić wzorców z aplikacji?

Myślę, że w wielu przypadkach, zwłaszcza u osób bardzo mocno skoncentrowanych na swoim wyglądzie, może coś takiego się wydarzyć. Na szczęście nie jest to bardzo częste zjawisko, ale do mnie czasami również zgłaszają się pacjentki (dzieje się to zazwyczaj w środowisku influencerek), które nieco tracą kontakt z rzeczywistością, chcą więcej, lepiej, bez końca coś poprawiają.

I co wtedy?

No i wtedy trzeba je hamować, uświadamiać, że nawet jeśli coś nie wygląda źle na zdjęciu, to w rzeczywistości wygląda karykaturalne.

Kobieta robiąca zdjęcie

Trafiają do pani coraz młodsze dziewczyny?

Tak, wydaje mi się, że wiek kobiet korzystających z zabiegów medycyny estetycznej się obniża. Dużo osób pewnie myśli, że do naszych gabinetów przychodzą panie po czterdziestce i starsze. A tak naprawdę większość moich pacjentek jest po dwudziestym lub trzydziestym roku życia. I faktycznie zauważam, że zwiększa się liczba dwudziestoparolatek myślących o korekcie nosa, powiększeniu ust, zarysowaniu żuchwy, brody i policzków.

Na Instagramie widzę wysyp profili i kont promujących tanie powiększanie ust czy ostrzykiwanie botoksem. Jednocześnie od pewnego czasu media trąbią, że w Polsce rośnie liczba powikłań po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej. Porażenia nerwów, opadające powieki, ropnie – to tylko niektóre z powikłań po zabiegach przeprowadzonych przez kosmetologów czy kosmetyczki. Zbiera pani tego żniwo w swoim gabinecie?

Nie śledzę na Instagramie tego typu profili, bo źle to wpływa na moje zdrowie psychiczne. Ale martwię się o pacjentów, którzy korzystają z usług w takich miejscach. Często potem trafiają do mnie z powikłaniami. Lądują u mnie głównie z ropniami i infekcjami okolic policzków, bruzd nosowo-wargowych i nie jest to rzadkie zjawisko. A przecież nie trafiają do mnie wszyscy, którzy mają za sobą nieudany zabieg przeprowadzony przez osobę, która nie ma profesjonalnego przygotowania. Jeżeli nie rozwinie się jakaś poważna infekcja, to często poszkodowani klienci starają się ukryć przykre rezultaty. Teraz, w dobie pandemii i noszenia na twarzy maseczek, jest to łatwiejsze niż zawsze. Niestety jest to trudny temat, ponieważ w Polsce ta sfera nie jest dobrze uregulowana prawnie. Nie ma żadnego organu, który ścigałby osoby świadczącego tego typu usługi. Jeśli nie dojdzie do poważnych powikłań czy kalectwa i dopóki sprawa nie zostanie zgłoszona, problem niejako nie istnieje. Dopóki pacjent – w  tym przypadku klient – nie pozwie osoby, która zrobiła mu krzywdę, dopóty osoba wykonująca zabieg jest bezkarna, może bez żadnych konsekwencji działać dalej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Liposukcja kawitacyjna – co to, efekty, przeciwwskazania

Co to jest mezoterapia igłowa i jakie daje efekty?

leczenie kryształami

„Niby żyjemy w tej samej rzeczywistości, ale nadajemy ze światów równoległych”. Z Łukaszem Lamżą rozmawiamy o pseudonauce

Medycyna estetyczna

Kto może robić manicure, a kto wstrzykiwać botoks? Pytamy Ministerstwo Zdrowia

Prawnik Anny Lewandowskiej grozi pozwem znanej aktywistce. „Nie może być tak, że bogaci dyktują o czym można, a o czym nie można mówić” – komentuje Maja Staśko

Pani Ania

Pani Ania ma 93 lata i konto, które podbija Instagram. „Chcę pokazać, że wiek nie determinuje tego, że nie można robić w swoim życiu ciekawych rzeczy, ani nie zwalnia nas z obowiązków społecznych i obywatelskich”

Coroczny problem wyrzucania zwierząt latem. Jak temu zapobiegać?

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Coraz częściej mówi się o zagrożeniach wynikających z użytkowania sieci. Czym „zaraża” nas internet?

#WomenSupportingWomen - akcja / Instagram

Miliony kobiet wrzuciły na Instagrama swoje czarno-białe zdjęcia. O co w tym chodzi?

Mateusz Damięcki / Instagram

„Masz mało atrakcyjną żonę i wygląda jakoś staro”. Mateusz Damięcki odpowiedział hejterowi

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Zabiegi medycyny estetycznej wykonujcie tylko u lekarzy. Specjalistka pokazuje konsekwencje nieudanej interwencji u kosmetyczki

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

Dr Dorota Kotowska o zabiegach medycyny estetycznej: to, co robię, musi zgadzać się z moim poczuciem estetyki

słoiczek kremu

Czy krem może zastąpić botoks? Współczesne kosmetyki zaskakują skutecznością

Elektrokoagulacja - kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Elektrokoagulacja – kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Przeszczep włosów – cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Dentystka Marta Tavares

Antybiotyk na zęby – czy warto go brać? Co na ból zęba?

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Nastolatki z trądzikiem i kartkami z napisem #trądziknietabu

„Omijałam szerokim łukiem swoje odbicie w lustrze i czułam, że nie jestem w stanie już nic zrobić, że trądzik mnie powoli niszczy”. Akcja #Trądziknietabu mówi „stop” stygmatyzacji osób z trądzikiem

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Położna Kasia o połogu: nie każda kobieta po urodzeniu dziecka lewituje nad ziemią

Ola z kanału "Mama Lama" pokazała swój brzuch po ciąży

Ola z kanału „Mama Lama”: lubię moje rozstępy, bo to taka mapa życia, którą narysowały mi na ciele moje dzieci

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?