Łojotok, czyli łojotokowe zapalenie skóry – jak się objawia i czy można je wyleczyć domowymi sposobami?

się ten artykuł?
Łojotokowe zapalenie skóry, nazywane inaczej łojotokiem, wywołane jest wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych prowadzącą do nadmiernej produkcji sebum. Objawem łojotoku skóry jest jej zaczerwienienie, rogowacenie i łuszczenie się. Łupież łojotokowy może stać się przyczyną łysienia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Łojotok to nadmierne wydzielanie sebum przez komórki skóry, któremu towarzyszy stan zapalny. Przyczyną wystąpienia łojotokowych zmian skórnych mogą być zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta oraz nieodpowiednia higiena ciała.
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem przewlekłym, które może wystąpić w okresie dojrzewania, u osób dorosłych, a nawet u niemowląt. Istotą łojotoku jest wzmożona produkcja łoju, inaczej nazywanego sebum. Przyczyny łojotokowego zapalenie skóry to nadaktywność gruczołów łojowych oraz nieprawidłowy skład produkowanego przez skórę sebum współistniejące z zakażeniem drożdżakami. Do czynników sprzyjających rozwojowi łojotoku należą: osłabiona odporność, zaburzenia hormonalne, brak odpowiedniej higieny, niewłaściwa dieta. W wielu przypadkach łojotok jest objawem towarzyszącym innym schorzeniom, np. chorobom neurologicznym, nowotworom układu pokarmowego oraz alkoholizmowi. Objawy łojotokowego zapalenia skóry pojawiają się w tych miejscach na ciele, w których występuje najwięcej gruczołów łojowych. Są to: skóra głowy, okolice uszu, nosa i ust, czoło, fałdy skórne, a także skóra klatki piersiowej i okolica międzyłopatkowa. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt występuje zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia i ma postać ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy. Niekiedy obejmuje okolice twarzy.
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
Pierwszym objawem łojotokowego zapalenia skóry jest zaczerwienie w postaci rumienia pojawiające się w obszarach objętych stanem zapalnym. Następnie u osoby chorej może wystąpić nadmierne rogowacenie skóry oraz umiarkowane bądź znaczne jej łuszczenie się. Łojotokowe zapalenie skóry zwykle współistnieje ze świądem i uczuciem pieczenia. Łojotok często lokalizuje się w obrębie skóry twarzy i głowy. Objawami łojotokowego zapalenia skóry twarzy są zmiany rumieniowo-złuszczające się na fałdach nosowo-wargowych, za małżowiną uszną oraz na skórze brwi.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, nazywane również łupieżem łojotokowym, objawia się intensywnym rogowaceniem naskórka. Konsekwencją jest pojawienie się łupieżu w formie dużych, żółtawych i tłustych łusek. Symptomami łupieżu łojotokowego są również: zaczerwienienie skóry głowy, przetłuszczone włosy, uporczywy świąd. Drapanie skóry staje się przyczyną jej uszkodzeń, a konsekwencją są wtórne nadkażenia. W takiej sytuacji może dojść do pogłębiania się stanu zapalnego i niszczenia cebulek włosowych, co skutkuje łysieniem łojotokowym.
Zobacz także
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry nie jest proste, gdyż łojotok jest chorobą o przebiegu przewlekłym i nawracającym. W zwalczaniu łojotoku skóry zastosowanie mają przede wszystkim środki o działaniu miejscowym w postaci kremów i maści. Leki na łojotokowe zapalenie skóry mają właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Przy znacznie nasilonych objawach choroby stosuje się farmakologiczne leczenie ogólne polegające na przyjmowaniu doustnego antybiotyku. Ważnym elementem pielęgnacji w łojotokowym zapaleniu skóry twarzy jest normalizacja czynności wydzielniczej gruczołów łojowych. W tym celu stosuje się specjalne kosmetyki wzbogacone o substancje lecznicze.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy zwykle opiera się na specjalistycznych szamponach, które przyczyniają się do redukowania ilości grzybów bytujących na skórze. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry zawiera substancje przeciwgrzybicze, np. selen, dziegieć, które skutecznie likwidują nieprzyjemne objawy choroby oraz towarzyszący im dyskomfort.
Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry powinna być bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza w witaminy A i E oraz z grupy B, selen, krzem, magnez, cynk wapń i potas. Wskazane jest ograniczenie spożycia produktów mogących nasilać objawy łojotoku. Są to głównie tłuste i ostre potrawy, napoje alkoholowe, mocna kawa i herbata oraz słodycze.
Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby
Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry skutecznie wspomagają dietę, zabiegi pielęgnacyjne i leczenie farmakologiczne. Przy łojotoku skóry zastosowanie mają okłady z rozmarynu, mniszka lekarskiego, kozieradki, tymianku oraz liści laurowych, działające łagodząco. Na miejsca z nasilonym świądem warto stosować olejki eteryczne, które wmasowuje się w skórę, np. rumiankowy, miętowy czy eukaliptusowy. Ulgę w dolegliwościach przynoszą również olej migdałowy, oliwa z oliwek, soda oczyszczona, ocet jabłkowy i zielona glinka.
Domowymi sposobami na łojotok skóry głowy są roślinne płukanki do włosów o właściwościach bakteriobójczych, ściągających i przeciwzapalnych. Można je przygotować samodzielnie w warunkach domowych, bazując na ziołach (np. szałwii, rozmarynie), occie jabłkowym, świeżo wyciśniętym soku z cytryny oraz olejku z drzewa herbacianego.
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
