Przejdź do treści

Wysięk z rany. Co o gojeniu rany mówi kolor wysięku? Co przyspiesza gojenie ran?

Wysięk z rany. Co o gojeniu rany mówi kolor wysięku? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

Wysięk z rany to nic złego. Jest wręcz niezbędny, ponieważ pomaga oczyścić ranę i wspiera proces regeneracji. Każde odstępstwo od normy, a więc brak wysięku ze świeżej rany lub nadmierna jego ilość może świadczyć o rozwijającym się zakażeniu. Dlatego tak ważne jest obserwowanie miejsca przerwania ciągłości skóry, stosowanie odpowiednich opatrunków, a w razie nieprawidłowości – skorzystanie z pomocy specjalisty.

Co to jest wysięk z rany?

Proces gojenia się rany jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Zachodzi wówczas wiele zjawisk fizycznych i chemicznych, które m.in. zwiększają elastyczność skóry, sprzyjając jej szybkiej regeneracji. Natychmiast po przerwaniu ciągłości skóry zainicjowane zostają procesy: krzepnięcia, a następnie stanu zapalnego aż wreszcie gojenia. Niezwykle istotny w tym procesie jest płytkowy czynnik wzrostu. Przyciąga on do rany neutrofile, fibroblasty i monocyty. Zainicjowany zostaje wówczas krótkotrwały proces zapalny i bliznowacenie rany. Nie sposób nie wspomnieć też o histaminie, serotoninie i heparynie, które są istotne na każdym etapie regeneracji uszkodzonych tkanek.

Sam wysięk z rany jest pożądany w początkowym etapie gojenia. Usprawnia bowiem ten proces.

Wyciek z rany po operacji czy uszkodzeniu ciała nie zawsze jest jednak prawidłowy. Niekiedy proces gojenia przebiega z powikłaniami. O  powikłanym gojeniu mowa jest, gdy trwa ono dłużej niż osiem tygodni. Utrzymany zostaje wówczas stan zapalny i zaczyna tworzyć się ziarnina. Pojawiająca się wówczas wydzielina stanowi mieszaninę cytokin zapalnych, enzymów proteolitycznych (kontrolują syntezę i degradację białek) oraz czynników wzrostu. Uniemożliwiają one zagojenie się rany. Jeśli przy takim wysięku nie zdecydujesz się skorzystać z pomocy lekarza, rana może regenerować się przez wiele tygodni a niekiedy i lat. Ryzykujesz również rozwojem zakażenia, które może bezpośrednio zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

ziarnina - lekarz ogląda rękę kobiety

Kiedy wysięk z rany powinien zaniepokoić?

Niepokojący powinien być zarówno brak wysięku, jak i jego nadmiar. W obu tych przypadkach zwiększa się bowiem znacznie prawdopodobieństwo wydłużenia procesu gojenia i rozwoju zakażenia.

Wyciek z rany nie powinien trwać zbyt długo. Jeśli po ośmiu tygodniach od operacji czy skaleczenia wciąż zauważasz płyn wydobywający się z miejsca przerwania ciągłości skóry – oznacza to, że gojenie ma charakter przewlekły. W takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie środki wspomagające regenerację, a być może także wdroży antybiotyki.

Wysięk powinien być bezwonny. Jeśli ma nieprzyjemny zapach, a do tego zauważysz sączenie się ropy z rany – są to objawy zakażenia. Nie myśl jednak, że tylko zielony kolor wydzieliny z rany jest powodem do niepokoju. Nic bardziej mylnego! Jeśli z rany otwartej wydobywa się biała wydzielina, może to wskazywać na zakażenie lub bardziej zaawansowany stan zapalny. A co, jeśli gojenie rany po szyciu czy nakłuciu odbywa się w towarzystwie żółtawego wysięku? To sugeruje, że w miejscu, gdzie przerwana została ciągłość skóry, znajduje się martwa tkanka.

Każdy więc wygląd wysięku odbiegający od normalnego wymaga kontaktu z lekarzem, który oceni jakiego wsparcia potrzebuje twój organizm.

Kobieta przemywa zakażoną ranę na kolanie.

Dlaczego dochodzi do zakażenia?

Każda rana zewnętrzna ma kontakt z drobnoustrojami pochodzenia zewnętrznego, ale też z florą wewnętrzną organizmu, które mogą przyczynić się do rozwoju zakażenia.  Ryzyko takie wzrasta, gdy rana nie jest we właściwy sposób pielęgnowana. Większe prawdopodobieństwo zakażenia występuje przy ranach, które późno zostały operowane, zanieczyszczone, a także przy owrzodzeniach, odleżynach i rozległych uszkodzeniach. Co ciekawe za większość zakażeń odpowiadają czynniki endogenne (wewnętrzne), a nie egzogenne (zewnętrzne) jak mogłoby się wydawać.

Najczęściej zakażenie wywołują Staphylococcus aureus, gronkowce koagulazo-ujemne i enterokoki. Największą trudność sprawiają jednak drobnoustroje odporne na antybiotyki. Ograniczają bowiem pulę dostępnych metod leczenia oraz znacząco wydłużają sam proces terapeutyczny.

Kobieta gładzi się po twarzy, ma zamknięte oczy.

Co przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych i ran innego typu

Aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia i przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek ważne jest umiejętne obchodzenie się z raną. Konieczne jest jej dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie tak, by ograniczyć ryzyko zainfekowania rany przez drobnoustroje. Poza tym – obserwuj swoje ciało! Jeśli widzisz, że wysięku nie ma w ogóle lub jest go za dużo – skonsultuj się z lekarzem, ponieważ każda nieprawidłowość, nawet pozornie błaha, może rodzić poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Pamiętaj również, by wspierać procesy regeneracyjne poprzez odpowiednie zarządzanie wilgotnością rany. Temperatura bliska 37 st. Celsjusza i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju i namnażania się bakterii oraz rozwoju zakażenia. Jeśli chcesz temu zapobiec – stosuj odpowiednie opatrunki.

Opatrunki na rany z wysiękiem

Przy prawidłowym gojeniu rany, które trwa do ośmiu tygodni, ilość wysięku z rany powinna się zmniejszać z każdym dniem. W tym czasie konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych opatrunków. Takich, które pozwolą skutecznie odprowadzić wilgotny wysięk, a jednocześnie zapewnią swobodny dopływ powietrza. Takie warunki nie tylko sprzyjają szybszej regeneracji, ale również zapobiegają maceracji rany, czyli uszkodzeniu przez wilgoć wierzchnich warstw skóry. Rozpoznasz ten proces po charakterystycznych białych brzegach rany. W początkowym etapie gojenia sięgaj po opatrunki hydrożelowe, które wspomagają oczyszczanie rany albo hydrowłókienne, które szybko wchłaniają nadmiar wysięku, zmniejszając tym samym wilgotność okolic rany.

W przypadku przedłużającego się wysięku, a więc trwającego powyżej 8 tygodni wybierz opatrunek na trudno gojące się rany, taki który ma właściwości antybakteryjne. Najczęściej zawierają one w składzie srebro lub siarczan srebra. Zwalczają one skutecznie aż 12 gatunków bakterii, w tym także tych odpornych na działanie antybiotyków. Nośnikiem srebra w opatrunku może być zarówno pianka, która ma za zadanie chłonąć wysięk, arginina zapewniająca wilgotność, jak i węgiel aktywowany, który neutralizuje nieprzyjemny zapach. Może być też nim pokryta powierzchnia opatrunku. Wówczas srebro może zwalczać bakterie w samej ranie, jak i te we wchłanianym w opatrunek wysięku. 

A co zrobić, jeśli już w początkowym etapie gojenia wysięku jest niewiele? W takim wypadku sięgnij po opatrunki hydrokoloidowe, które utrzymują właściwą temperaturę i zapobiegają wysychaniu rany. Ponadto utrzymują nieco kwaśny odczyn, co sprzyja zwalczaniu bakterii.

Źródła:

  1. S. Dąbrowiecki, Fizjologia i patofizjologia procesu gojenia ran, „Polska Medycyna Paliatywna” 2003, t. 2, nr 4, s. 283–297.
  2. M. Rawiak, Zastosowanie opatrunków ze srebrem w leczeniu ran, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, https://ooia.pl/sites/default/files/praca_specjalizacyjna_m._rawiak.pdf, dostęp: 13.05.2022 r.
  3. D. Jagielski, A. Jagielska, Wykaz grup opatrunków specjalistycznych stosowanych w opiece paliatywnej, „Medycyna Paliatywna w Praktyce” 2008, t. 2, nr 2, s. 48–52.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie złota Indian. Na co hydrolat z oczaru a na co stosować maść?

Piękna cera bez podkładu? To możliwe! Oto prostych 8 sposobów

Na jej ciele pojawiły się nowe „piegi”. Diagnoza zwaliła ją z nóg. Do szpitala trafiła w ostatniej chwili

Kolejne przypadki małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Naukowcy odmłodzili komórki 53-latki o 30 lat. Czy to przełom? / pexels

Naukowcy mówią o rewolucji. Udało im się odmłodzić komórki 53-latki o 30 lat

Wideodermatoskopia – co to jest, wskazania, skuteczność

Kobieta

Omikron obniża poziom kolagenu? Pacjenci coraz częściej zgłaszają pogorszenie stanu skóry

Dlaczego odkażanie ran wodą utlenioną to zły pomysł? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak

Dlaczego odkażanie ran wodą utlenioną to zły pomysł? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak

Silikonowe plastry na blizny – jakie dają efekty?

Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc

Aplikacja balsamu na skórę

Balsam Szostakowskiego – zastosowanie na rany, na wrzody

dezynfekcja rany

„Masz w apteczce jakieś maści i spreje z antybiotykami na rany? Super! Wywalaj” – radzi Pan Pielęgniarka

ziarnina - lekarz ogląda rękę kobiety

Ziarnina – leczenie, występowanie oraz powikłania gojenia poprzez ziarninowanie

opatrunek okluzyjny

Opatrunek okluzyjny – czym jest i jak go stosować?

Małgorzata Andrzejewska

„To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta”. To ona pomaga w gojeniu się ran. Czym jest PRF, wyjaśnia dentystka Małgorzata Andrzejewska

Kobieta trzyma pęsetą tatuaż grafenowy

Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi

Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców

Kobieta w laboratorium

Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach! To pierwszy taki przypadek od lat

W aptekach brakuje aż 39 leków. Wśród nich są antybiotyki i preparaty dla chorych na cukrzyce

W aptekach brakuje aż 39 leków. Wśród nich są antybiotyki i preparaty dla chorych na cukrzycę

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„W jednej torebce zielonej herbaty jest do 400 gatunków owadów”. Zaskakujące odkrycie naukowców

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×