Przejdź do treści

Patchworkowe święta. Jak zorganizować święta po rozwodzie

Jak przeżyć święta po rozwodzie i nie zwariować?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem
Kobieta ćwiczy
Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!
Polidaktylia – przyczyny, rodzaje, diagnozowanie i leczenie
Jadalne prezenty. Pyszne propozycje do wyboru
Kobieta z pączkami
Co zrobić, żeby pokonać ochotę na słodycze? Wyjaśnia dietetyczka

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. W takich relacjach zostają czasem wzajemne żale, pretensje, niechęć. Zostają też dzieci. Jak organizować święta dzieciom po rozwodzie rodziców? Czy zapraszać byłego partnera do wspólnego stołu? Pytamy psychologa.

Rośnie liczba rozwodów w Polsce

Od lat liczba rozwodów w Polsce sukcesywnie wzrasta. Jeszcze dekadę temu rozpadało się co czwarte małżeństwo. Obecnie 35 proc. zawartych związków małżeńskich kończy się rozwodem.

Podczas blisko ¾ spraw rozwodowych nie dochodzi do orzeczenia o winie którejś ze stron. Czasem wynika to z faktu, że para rzeczywiście rozstaje się w zgodzie, dając sobie szanse na udane nowe życie – w pojedynkę lub z nowym partnerem lub partnerką. Czasem to tylko kalkulacja – bez orzekania o winie można sfinalizować rozwód szybciej. To jednak nie znaczy, że małżonkowie pozostają w zgodzie.

Organizowanie świąt po rozwodzie

Codzienność można uporządkować, jeśli obydwoje rodzice mają ku temu dobre chęci (lub całkowity brak chęci, który też czasem ułatwia sytuację rodzicowi zostającemu z dzieckiem – druga strona się nie wtrąca, nie kontaktuje, nie burzy ustalonego rytmu). Trudność stanowią święta – ten szczególny czas w roku. Rodzinny czas.

Z powodu wielu zmian społecznych oraz przede wszystkim tych, które zaszły w mentalności ludzi, rodzina nuklearna, czyli taka złożona z mamy, taty i dzieci wydaje się odchodzić do lamusa, lub inaczej – przechodzić swoistą metamorfozę, przeobrażając się w coraz bardziej złożone formy życia rodzinnego, jak patchwork – zauważa psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz.

Rodzice, w obliczu konfrontacji z byłym partnerem, stają przed szeregiem wyzwań i pokus. – Pragniemy w tym czasie zadowalać najbliższych, niekiedy także zareklamować siebie, zamanifestować swoje zmiany, nowe życie i nowego siebie. Taka pokusa w czasie, który wydaje się w wielu domach napięty, może przysporzyć trudności. Największe trudności mogą odczuwać dzieci – ostrzega Urszula Struzikowska – Marynicz.

Okres świąt może potęgować poczucie zagubienia z uwagi na przestrzeń ogromnych wyzwań logistycznych, ale także emocjonalnych: obcowanie z macochą lub nowym partnerem matki, poznawanie nowej rodziny, niewygodne pytania ze strony rodziców o przebieg świąt u drugiego z nich, co powoduje u dziecka nasilenie się konfliktu lojalnościowego, który jest zjawiskiem naturalnym po rozwodzie rodziców – wyjaśnia psycholog.

rozstanie

Udane święta w rodzinie patchworkowej

Psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz podaje przepis na udane święta:

  1. Już dwa miesiące przed świętami (o ile nie zrobił tego sąd podczas w wyroku rozwodowym) warto zadbać o czytelny dla obu stron podział czasu dziecka z każdym z rodziców. W tym czasie planowania proszę nie kierować się jedynie postanowieniem sądu, ale przede wszystkim tym, czego chce samo dziecko i na co jest ono gotowe.
  2. Planowanie prezentów: w sytuacji, kiedy możliwe jest porozwodowe porozumienie i współpraca między rodzicami dziecka, dobrze dokonać podstawowych ustaleń związanych z kosztem zakupu prezentu dziecku. Unikajmy demoralizującego dzieci konkursu na to, kto zakupił droższy prezent. O tym, gdzie pozostają zakupione prezenty, proszę pozwolić zdecydować dziecku, czy należący do niego prezent chce zostawić u rodzica zamieszkującego oddzielnie, czy też zabrać ze sobą do domu. To jest naturalne, skoro otrzymany podarek stał się dziecka własnością. Niestety niektórzy rodzice często manipulują takimi podarkami. W taki sposób można dziecku zepsuć święta, a obok nich poczucie tego, co posiada, swojej przestrzeni, decyzyjności, własnej wartości. Ustalenia w kwestii prezentów pomogą także zapobiec dublowaniu prezentów lub sytuacji, w której dziecko nie otrzyma żadnego podarku z uwagi na brak komunikacji między rodzicami.
  3. Zaplanować tak czas dziecku w święta w sposób elastyczny, aby okres świąteczny posiadał jakiś margines odstępstw na chwilę poleniuchowania, spokojnej rozmowy czy czasu z rodzicem sam na sam, a nie był przymusowym wożeniem dziecka w sztywno wyznaczonym czasie, to stresuje każdego z nas i męczy. Dobrze przed świętami spytać dziecko o jego potrzeby, emocje, o jego wyobrażenie świąt, czy jest coś, czego się wstydzi, obawia, czym się stresuje, co chciałoby zmienić. Warto także zaplanować czas sam na sam w święta z dzieckiem: dłuższy spacer, rozmowa wieczorem w przytulnym pokoju, lepienie bałwana itp. Jako partnerzy kogoś, kto posiada dzieci z poprzedniego związku, pozwólmy na to, by te pierwsze płoty dzieci mogły przeskoczyć tylko wspólnie z rodzicem. Niech pójdą na spacer sami, z pewnością będzie jeszcze wiele okazji, w których do takiego spaceru czy innej aktywności uda się nam dołączyć.
  4. Nie zalewajmy dzieci partnerów pompatyczną czułością, nadmierną uwagą i wyróżnianiem, to może krępować młodego człowieka, przestraszyć go oraz możemy być pewni, że jeżeli w naszym zachowaniu ma miejsc fałsz, dziecko od razu go wyczuje.
  5. Jeżeli przekazujemy dziecko w święta pod opiekę byłego partnera, który posiada dzieci, sprezentujmy miły drobiazg dla jego dzieci, którym nasze dziecko będzie mogło obdarować swoje rodzeństwo. To nie tylko modelowanie prawidłowych relacji opartych na empatii, dzieleniu się, ale także wyraz naszej akceptacji dla sytuacji, co w perspektywie dziecka minimalizuje potrzebę tworzenia bezpiecznego tabu z ważnego dla dziecka tematu swojego rodzeństwa i naturalnej potrzeby obcowania również w „tamtej” rodzinie.
  6. Żegnając się z dzieckiem, warto przekazać pozdrowienia lub życzenia dla eks i jego rodziny z podobnych powodów, o których wspomniałam przed chwilą.

Święta z eks przy jednym stole

Czasem, w obliczu rodzinnych spotkań, w poczuciu obowiązku pojednania i wybaczania, przychodzi nam do głowy wspólne świętowanie z byłym małżonkiem lub poprzednim parterem. Czy to dobry pomysł?

Zasiadanie do stołu z eks jest sytuacją nienaturalną dla wszystkich – zauważa psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Organizowanie takiego wydarzenia zależy od stopnia gotowości wszystkich uczestników tego zdarzenia, jak również od naszej dojrzałości emocjonalnej.

– Pytanie, czemu tak naprawdę miałoby takie spotkanie służyć? – mówi psycholog. – Nie gódźmy się na nie, jeżeli nie jesteśmy do tego pomysłu przekonani, jeżeli istnieje ryzyko powstania napięć przy świątecznym stole w obecności wspólnych dzieci. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie uczestnictwo dziecka w dwóch przestrzeniach na dwóch wigiliach niż bycie zawieszonym na świątecznym polu walk o rację, władzę i autoreklamę, nawet tych prezentowanych „uprzejmościowo”. 

Należy uwzględnić potrzeby i emocje nowego partnera. – Temat jest o tyle trudny, że zasiadania do stołu z eks mogą nie akceptować, do czego mają prawo, obecni partnerzy „rozwodników”. Czym innym jest przekazanie dziecka na kontakt z drugim rodzicem, uprzejmie zamieniając kilka zdań, a czym innym jest spędzanie dłuższej porcji czasu w intymnej przestrzeni domu i relacji osób, które z jakiegoś przecież powodu nie stanowią już współbiesiadników przy rodzinnym stole. Taka sytuacja może nie tylko być niekomfortowa dla obu stron i ich partnerów ale przede wszystkim dla dzieci, które dostają ogromną porcję fundowanych im nietypowych relacji w jednym czasie i miejscu.

Jako, że rozwodów, a co za tym idzie, również rodzin patchworkowych przybywa, takich sytuacji będzie więcej i będą coraz częstsze. Dotyczyć będą nie tylko rozwiedzionych rodziców, ale z czasem innych krewnych po rozwodzie, a także dziadków, którzy również na różnych etapach życia mogą się rozstać.

Rodzina patchworkowa jest stosunkowo nową formą życia rodzinnego, przechodzi wciąż metamorfozy – przyznaje psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Bez względu jednak na to, jak bardzo się zmienia życie rodzinne i nasza w tym obszarze aktywność, pewne rzeczy pozostają w nas niezmienne: potrzeba miłości, tęsknoty, zdolność odczuwania zazdrości itp. Przestrzenią, w której te potrzeby są zawsze aktualne, jest wciąż środowisko rodzinne, mimo że „nowoczesne”, a sprawdzianem dla tych potrzeb jest okres świąt, które kulturowo są w nas zakorzenione perspektywą spędzania ich właśnie w rodzinie.

Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Urszula Struzikowska-Marynicz
psycholog

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kosmetyki Gamarde, Nabea

Świąteczne prezentowniki z naturalnymi kosmetykami. Rozpieść bliskich (lub siebie) naturalnie

Kosmetyki Gamarde, Nabea

Świąteczne prezenty do codziennej pielęgnacji. Podaruj bliskim porcję zdrowia dla ich skóry

Marta Bąkowska

Jak powiedzieć 7-latkowi o rozwodzie? Radzi Marta Bąkowska, psycholog dziecięca [WIDEO]

seks z eks

MAKE SEX EASIER: Seks z eks to zawsze kiepski pomysł? Zależy, jaki seks i jaki eks!

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

"Żaden plan wychowawczy nie rozwiąże problemu". Psycholog dziecięca Marta Bąkowska o opiece nad dzieckiem po rozwodzie

„Żaden plan wychowawczy nie rozwiąże problemu”. Psycholog dziecięca Marta Bąkowska o opiece nad dzieckiem po rozwodzie [WIDEO]

rozstanie

Rozstanie – jak sobie z nim poradzić? Etapy żałoby

"Dziecko ocenia sytuację tu i teraz". Psycholog Marta Bąkowska mówi, jak rozmawiać z dwu-, czterolatkiem o rozwodzie

„Dziecko ocenia sytuację tu i teraz”. Psycholog Marta Bąkowska mówi, jak rozmawiać z dwu-, czterolatkiem o rozwodzie [WIDEO]

"Nie zawsze da się stu procentach uchronić dziecko". Pychololog dziecięca Marta Bąkowska wyjaśnia, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie [WIDEO]

„Nie zawsze da się stu procentach uchronić dziecko”. Pychololog dziecięca Marta Bąkowska wyjaśnia, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie [WIDEO]

Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka?

– W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować. Kiedy zostać a kiedy odejść, mówi Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR.

„W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować”. Kiedy zostać, a kiedy odejść? Odpowiada Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR

Czy powinnyśmy być szczere w trakcie rozmowy z mediatorką rozwodową?

Rozwód. Czy powinnyśmy być całkowicie szczere w trakcie rozwodu? Tłumaczy mediatorka Agnieszka Wojewoda

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem

Dlaczego się rozwodzimy

Rozwód. Dlaczego się rozwodzimy? Odpowiada Agnieszka Wojewoda, mediatorka i specjalistka rozwodowa

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej?

Rozwód. Jakich błędów unikać w trakcie sprawy rozwodowej? Wyjaśnia mediatorka Agnieszka Wojewoda

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Jak się rozwieść z klasą? Ile kosztuje rozwód? Rozmowa z mediatorką Agnieszką Wojewodą

Co na zgagę po świętach

Jak jeść i przeżyć? Triki na świąteczne obżarstwo

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

Święta dla cukrzyka – na co zwrócić uwagę?

śwęta

10 patentów na zdrowe święta. Wypróbuj i zapomnij o dodatkowych kilogramach!

Kobieta siedzi na łóżku. Ma dużego kaca

Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska

kompot z suszu

Kompot z suszu – dlaczego warto go pić?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?