5 min.
Terapia małżeńska – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

fot. sakkmesterke/AdobeStock
Terapia małżeńska (zwana też psychoterapią małżeńską) jest jednym ze sposobów na uratowanie związku. Korzystają z niej pary małżeńskie będące w kryzysie spowodowanym problemami komunikacyjnymi, niezrozumieniem i częstymi kłótniami bądź trudnościami z wychowaniem dzieci. Głównym założeniem terapii jest wpłynięcie na partnerów, by chcieli wyjść z kryzysu i ponownie znaleźli wspólny język.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Podczas sesji terapeutycznych prowadzący stara się nauczyć małżonków wzajemnej komunikacji i zrozumienia uczuć partnera. Dzięki temu możliwe jest również odbudowanie wzajemnego zaufania, którego z różnych względów może brakować.
Kiedy terapia małżeńska ma sens?
Powodów związanych z rozpoczęciem terapii małżeńskiej może być wiele. Niektóre mogą wydawać się błahe, ale często niszczą relacje w związku. Coraz częściej wynikają one z pogoni za karierą, a co się z tym wiąże, z zaniedbania życia rodzinnego. Pełne poświęcenie się pracy oraz brak czasu dla współmałżonka i dzieci zazwyczaj przekładają się na pogorszenie relacji na liniach mąż–żona i rodzic–dziecko. Poza tym przyczyną kryzysu małżeńskiego mogą być:
- zdrada,
- problemy z wychowaniem dzieci,
- różnica zdań w najważniejszych dziedzinach życia,
- odmienne potrzeby emocjonalne.
Czy terapia małżeńska pomaga? Wiele par wychodzi z kryzysu i odbudowuje swój związek, ale żaden terapeuta nigdy nie da stuprocentowej gwarancji skuteczności terapii. W tej kwestii najwięcej zależy od:
- powodów kryzysu małżeńskiego,
- etapu kryzysu, w jakim małżeństwo przystępuje do terapii,
- chęci małżonków do zażegnania kryzysu.
Do poradni terapeutycznych zazwyczaj zgłaszają się pary, którym wyczerpały się pomysły na samodzielne naprawienie relacji. Skuteczna terapia małżeńska jest możliwa jedynie w przypadku, gdy partnerzy mają wolę i chęć uczestniczenia w niej. Zdarza się, że jedna ze stron jest nastawiona sceptycznie, czasem bywa zmuszana do przychodzenia na sesje. Wówczas szanse na powodzenie terapii są niewielkie. W takich przypadkach terapeuta może nawet zaproponować inny typ spotkań, które będą polegały na indywidualnych rozmowach z partnerami.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wygląda i jaki jest przebieg terapii małżeńskiej?
Niezależnie od tego, czy jest to terapia małżeńska po zdradzie, czy z innych powodów, powinna rozpocząć się od zapoznania się psychologa z problemem. Na tym etapie może zdarzyć się nawet, że terapeuta podejmie decyzję o innym rodzaju spotkań. Jeżeli jednak uzna, że terapia małżeńska jest wskazana, na pierwszych spotkaniach będzie starał się poznać dokładnie partnerów, relacje w ich związku oraz genezę problemów wpływających na kryzys. Dzięki temu będzie mógł nawiązać z nimi tzw. kontakt terapeutyczny, który jest bardzo ważny w kontekście późniejszych etapów terapii. Pierwsza sesja jest najbardziej stresująca. Pary nie wiedzą do końca, czego mogą się spodziewać i czy wybrany przez nich terapeuta będzie potrafił do nich dotrzeć. Należy pamiętać, że terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że kwestie poruszane podczas sesji nie mogą zostać nikomu przekazane. Do sesji terapeutycznych nie trzeba się przygotowywać. Najważniejsze, by małżonkowie wiedzieli, jaki jest cel spotkań i wierzyli w to, że są one skuteczne. Trzeba być również przygotowanym na wykonywanie zadań domowych, które zleca terapeuta. Nie są one skomplikowane, choć wymagają od pary w kryzysie sporego poświęcenia. Bardzo często zalecenia dotyczą odbudowywania relacji w związku. Mogą być to propozycje wspólnej kolacji lub spędzenia ze sobą wolnego czasu.
Zobacz także
Jakie są ceny terapii małżeńskiej i jak wybrać terapeutę?
Ile kosztuje terapia małżeńska? Ceny wahają się od 150 do 300 złotych za jedną sesję. Koszty zależą od miasta, placówki i terapeuty. Można spotkać się nawet ze specjalnymi pakietami terapii małżeńskich, które są tańsze niż pojedyncze spotkania. Na początek najlepiej jednak wykupić jedną sesję, ponieważ może okazać się, że małżonkowie z jakiegoś powodu nie będą chcieli uczestniczyć w terapii. Jeśli chodzi o wybór terapeuty, warto zweryfikować kwalifikacje psychologa. Z racji tego, że dostępne w Internecie opinie użytkowników nie zawsze są wiarygodne, lepiej nie podejmować decyzji na ich podstawie. Wypada natomiast sprawdzić, czy wybrany przez nas terapeuta jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Nie daje to wprawdzie gwarancji, że wzbudzi zaufanie pacjentów, ale zapewnia, że jest wykwalifikowany. Jeśli ukończył studia psychologiczne, ma odpowiednie kompetencje i umiejętności niezbędne w prowadzeniu sesji dla par.
Najnowsze w naszym serwisie

07.02.2023
Tabletki dopochwowe – lek, probiotyk i środek antykoncepcyjny. Jak i kiedy je stosować?

07.02.2023
Węzły chłonne szyjne – co zrobić kiedy są powiększone? Jakie badania wykonać?

06.02.2023
Hemoroidy wewnętrzne – przyczyny i objawy. Jak wygląda diagnostyka i leczenie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023