Przejdź do treści

Stop celebrytyzacji pseudonauki. Fundacje przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez celebrytów

Żarówka i napis: stop celebryzacji pseudonauki
Stop celebrytyzacji pseudonaki. Fundacje przeciwko nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez celebrytów/ Facebook @WatchHealthCare
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fundacje i organizacje pacjenckie protestują przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji naukowych przez znane publicznie osoby. Fundacja Watch Helath Care ostrzega: zalewa nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych. 

Fundacje przeciw celebrytyzacji pseudonaki

Naukowcy w końcu powiedzieli dość. Pod apelem „Stop celebrytyzacji pseudonauki” podpisało się 20 fundacji, m. in. Alivia Fundacja Onkologiczna, Rak’n’roll, Onkocafe i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Wszystko to w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się nieprawdziwych treści naukowych, jakie powielają znane osoby.

W ostatnim czasie na temat obecnie panującej pandemii wypowiedziało się wiele gwiazd i celebrytów. M.in. w sobotnim „Pytaniu na śniadanie” windsurfer Wojciech Brzozowski kłócił się z lekarzem i twierdził, że nie wierzy w epidemię. Edyta Górniak na swoim profilu w mediach społecznościowych zapowiedziała, że woli umrzeć, niż dostać szczepionkę przeciw koronawirusowi. Magda Gessler zalecała leczyć zakażenie SARS-CoV-2 cebulą. Takich sytuacji w ostatnim czasie jest coraz więcej, a tezy wielu osób nie są w żaden sposób poparte faktami naukowymi. Niestety, osoba publiczna jest dla wielu osób wiarygodna, przez co głoszona przez nią pseudonauka stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Z niepokojem obserwujemy niebezpieczny trend celebrytyzacji pseudonauki, czyli pojawiania się w przestrzeni publicznej wypowiedzi rozpoznawalnych powszechnie osób, których hipotezy, teorie i twierdzenia nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, a często wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo.

Organizacje pacjenckie na co dzień mają kontakt z chorymi. Wśród pacjentów są tacy, którzy dziś ponoszą zdrowotne konsekwencje z powodu zaufania, jakim obdarzyli pseudomedycznych hochsztaplerów. Zdarza się, że organizacje pacjenckie otaczają opieką rodziny, których bliscy, pod wpływem pseudonaukowych teorii, nie zgadzają się na podjęcie leczenia o udowodnionej skuteczności, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczną terapię – czytamy na profilu na Facebooku Fundacji Watch Health Care.

Okłady ze smalcu gęsiego - sposób Anny Lewandowskiej na przeziębienie

Fundacja Watch Health Care

Apel jest oddolną inicjatywą ze strony fundacji i organizacji pacjenckich. Pomysłodawczynią akcji jest Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care, która stara się zwiększać świadomość społeczeństwa w zakresie tematyki zdrowotnej.

Fundacja apeluje także, aby osoby zabierające publicznie głos, wykazały się wyjątkową ostrożnością, wypowiadając się w tematyce zdrowotnej.

Szczególnie ważne jest przedstawianie rzetelnych uzasadnień opartych na naukowych podstawach. Cała cywilizacja zachodnia została zbudowana właśnie na naukowych podstawach, stąd medycyna również, a nawet przede wszystkim, nie może być od naukowych podstaw oderwana – dodaje Fundacja.

W ramach akcji Fundacja zwraca się ze swoim apelem także do środowisk naukowych i instytucji państwowych o powzięcie zdecydowanych kroków i ochronę zdrowia publicznego przez falą celebytyzacji pseudonauki.

TAKA AKCJA!Dwadzieścia wiarygodnych, aktywnych i bardzo prospołecznych fundacji i organizacji pacjenckich zwarło…

Gepostet von Fundacja Watch Health Care am Sonntag, 24. Mai 2020

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: