Przejdź do treści

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Ministerstwo Zdrowia wskazało wytyczne do przyjęcia czwartej dawki źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepionki przeciw COVID-19 są skutecznym narzędziem w walce z wirusem. We wrześniu ma się pojawić szczepionka celowana w Omikrona, odmianę koronawirusa, którą charakteryzuje dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się. Jednak nie będzie ona dostępna dla każdego.

„Mamy nadal dominujący w Polsce wariant BA.2 i jest to w granicach 60 proc.”

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie z Onet.pl zaznaczył, że szczepienie celowane w Omikrona będzie dla osób, które przyjęły już dwie bądź trzy dawki wcześniejszych szczepionek przeciwko COVID-19. A to znaczy, że osoby, które wcześniej się nie zaszczepiły, nie będą mogły podejść do tej szczepionki.  

Omikron to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Charakteryzuje ją dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz rekordowa liczba mutacji. Wywołuje ona jednak łagodniejsze objawy niż wariant Delta.

Które warianty Omikrona są rozpoznawane w Polsce? Rzecznik MZ wskazał trzy:

„Mamy nadal dominujący w Polsce wariant BA.2 i jest to w granicach 60 proc. Warianty BA.4 i BA.5 odpowiadają mniej więcej za 40-35 proc. zakażeń. Udział tych dwóch wariantów zdecydowanie się zwiększa, głównie wariantu BA.5″ – tłumaczył Andrusiewicz.

Transmisja tych podwariantów jest szybsza niż przy innych odmianach koronawirusa. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) już w czerwcu ostrzegało, że gdy staną się dominujące, mogą prowadzić do większej liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.

Dlatego też już we wrześniu ma się pojawić w Polsce szczepionka celowana w wariant Omikron. To czwarta dawka, czyli tzw. druga przypominająca. Będą mogły z niej skorzystać osoby od 12. roku życia.

Ministerstwo Zdrowia ma w zanadrzu awaryjny scenariusz, gdyby zapewnienia producentów Moderny i Pfizera nie spełniły się i trzeba byłoby na nią dłużej poczekać.

„Jeżeli będą oznaki, że ta szczepionka celowana na Omikron nie wejdzie we wrześniu, to będziemy na pewno radzić szczepienie drugą dawką przypominającą szczepionką, którą mamy obecnie” – zaznaczył Andrusiewicz.

Objawy Omikrona na skórze / unsplash

Najczęściej chorują starsze osoby

Jak kształtuje się sytuacja epidemiczna w Polsce? Wojciech Andrusiewicz wskazał trzy możliwe scenariusze:

„Mówimy o szczycie zakażeń od sierpnia do listopada, o możliwości zakażenia ewidencjonowanego w granicach kilkudziesięciu tysięcy przypadków. W najczarniejszym scenariuszu to jest w granicach dziesięciu tysięcy osób w szpitalu”- powiedział.

W Polsce, zgodnie z wytycznymi WHO, testowane w kierunku Omikrona są osoby najbardziej zagrożone i osoby objawowe. Z najnowszych danych wynika, że najczęściej chorują osoby starsze. Młodzi ludzie chorują raczej lekko lub bezobjawowo.

źródło: onet.pl, PAP

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.